featured
Share

Share This Post

or copy the link

Tarikat Üyesi Olan 10 Ünlü

Bir tarikat denilince aklınıza ne geliyor? Bir pentagramın etrafında toplanmış kara cüppeli, ağır death metal gençlerin bir görüntüsü mü? Yoksa mistik ve büyülü inançlarla bezenmiş bir toplantı mı? Bazen bir tarikatın çok daha hoş bir felsefesi vardır.

Merriam-Webster Sözlüğü tarikat terimini şöyle açıklar: “daha büyük ve daha kabul görmüş bir dinin parçası olmayan ve birçok insan tarafından aşırı veya tehlikeli olarak kabul edilen inançlara sahip küçük bir dini grup”. Kültler bazen bir dine bile dayanmaz. Genellikle bu sosyal gruplar belirli bir yaşam tarzı üzerine kuruludur ve her üye bu olağandışı inanca adanmıştır.

Beyaz perdede gördüğünüz favori yüzlerinizden bazıları bu tarikatlara yardım etmeye ve hatta onları büyütmeye kendilerini adamıştır. İşte bir tarikata üye olan 10 ünlü isim.

10- Val Kilmer

Top Gun’dan Mısır Prensi’ne kadar, aktör Val Kilmer rolü ne olursa olsun muhteşem bir oyunculuk sergilemiştir. 80’ler ve 90’lar filmlerinin popüler oyuncusu aynı zamanda Hıristiyan Bilimine gönülden inanan biridir. Dini grubu, İlahi Akılla bağlantı ve tüm sorunların doğru zihinle tedavi edilebileceği fikri gibi metafizik uygulamalarına yoğunlaşmıştır.

2015 yılının ocak ayında, Kilmer kendisine kanser teşhisi konduğunu inkâr ettikten sonra olası bir tümör nedeniyle hastaneye kaldırılmıştır. Nisan 2017’ye kadar, iki yıl boyunca gereksiz yere acı çektikten sonra, tarikata olan bağlılığı nedeniyle kanserinin şifa bulduğunu söylemiştir. Mevcut durumuna geleneksel tıbbi tedavilerin neden olduğunu ve inançlarının tümörü iyileştirdiğini belirtmiştir.

9- Allison Mack

Allison Mack’i tanımadığınızı mı söylüyorsunuz? O halde tekrar düşünün. 7th Heaven, Honey, We Shrunk Ourselves ve Smallville gibi yapımları mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak Mack, Clark Kent’le omuz omuza gelmeden önce, kişisel ve mesleki gelişim sunan bir pazarlama şirketi görünümdeki seks ticareti kültü NXIVM’ye katılmıştır.

Mack, şantaj ve zorla çalıştırma yoluyla kadınları işe almalarına yardım etti ve hatta kurbanların kendilerini tarikatın kurucusunun baş harfleriyle damgaladığı kabul törenleri gerçekleştirdi. 2018’de tutuklandı ve 2021’de üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

8- Jaden Smith

Ünlü aktör Will Smith’in oğlu Jaden Simith, istekli bir komplo teorisyeni ve Orgone’un destekçisidir. Bazen Orgonit Topluluğu olarakta bilinen Orgone, evrenin düzenleyici ilkesi, doğadaki her şeyin yaratıcı bir yapı taşı olarak düşünülmüştür.

Orgone 1930’larda Sigmund Freud’dan sonra Avusturyalı bir doktor ve psikolog olan Wilhelm Reich tarafından kurulmuştur. Orgone, en küçük mikroskobik birimlerden gezegenler ve galaksiler gibi makroskobik organizmalara kadar değişen yaşam enerjisiyle ilişkili kütlesiz, sabit bir madde olarak görülür.

7- Patricia Arquette

A Nightmare on Elm Street 3, Holes ve Toy Story 4 filmlerinden tanınan oyuncu her zaman bu kadar meşhur değildi. Ailesi ile birlikte Virginia’nın kırsalında, Skymont Subud olarak bilinen komünde büyüdü. Topluluk, iç rehberliğini bulmak ve onu takip etmek için banyo ve elektrik kullanmadan işlevine devam ediyordu.

1920’lerde Endonezya’da “peygamber” Muhamad Subud Sumohadiwidjojo tarafından kurulmuştur. Grup kendini, kaderinin çizildiğinden daha ileri bir kişi olmalarını amaçlayan manevi bir hareket olarak tanımlamaktadır. Bununla birlikte Arquette, son yıllarda en büyük ikiyüzlü insanın kendi ebeveynleri olduğunu söyleyerek komünü terk etmiştir. Bir süre kız kardeşinin yanında kaldıktan sonra güneşli California için batıya taşınmıştır.

6- R. Kelly

1996’da yayınlanan Space Jam’in hit şarkısı “I Believe I Can Fly”’ın yaratıcısıdır. Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, plak yapımcısı ve seks suçlarından hüküm giymiş biridir. Kelly, dünyanın en çok satan müzik sanatçılarından biri olmasına rağmen, reşit olmayan kadınlara cinsel istismar suçundan çok sayıda suçlama ve cezai uygulama ile karşı karşıya kalmıştır.

1991’den 1996’ya kadar süren iddialarda reşit olmayan bir lise şarkıcısı ile birlikte grup seks yaptığı söylenmiştir. 2019 yılında ise Kelly, insan kaçakçılığı, çocuk pornografisi ve rüşvet gibi federal suçlardan tutuklanmıştır.

Duruşmalarında tanıklar bir seks tarikatından bahsetmişlerdir. Yedikleri ve giydikleri, zihinsel ve fiziksel taciz ile bu tanıkların söyledikleri bir tarikatın şüphesini uyandırmıştır. Kelly, jüri tarafından on dokuz suçlamadan suçlu bulunmuştur.

 

5- Michelle Pfeiffer

Akademi Ödülü adaylığı olan ünlü aktrist 20’li yaşlarından bir tarikatın pençesine düşenlerden biriydi.

Bir çiftin vasıtasıyla tarikata dahil olan güzel oyuncu uzunca bir süre onların yanında kalmıştır. Tarikatın felsefesi insanların yemek yemeden ve bir şeyler içmeden yaşayabileceği çünkü gün ışığının vücuda gereken tüm besini sağlayabileceği düşüncesidir. Bu sahte ve uydurma bilim oldukça ölümcüldür. Breatharianism ismini verdikleri bu tarikatın büyük miktarda parasını aldığını söylemiştir. Tarikattan kurtulması ise ilk kocası olan aktör Peter Horton ile tanışınca olmuştur.

4- Winona Ryder

Tim Burton’un Edward Scissorhands ve Beetlejuice gibi tuhaf rolleriyle tanınan ödüllü aktris Winona Ryder, tuhaf fikir topluluklarının yabancısı değildir.

Gökkuşağı Aile Komünü, müzik, yemek, sevgi, seks ve daha iyi bir dünya umudunu paylaşmak için bir araya gelmiş hayatın her kesiminde rahat bireylerden oluşan bir tarikattır. Woodstock Festivali’nden ilhan alan toplantılar, 1970 yılında Oregon’da başlamış ve ülkenin çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Toplantılar dua etmek, meditasyon yapmak, sessizliği gözlemlemek ve hepsinden önemlisi dünya barışına odaklanmak için kullanıldı.

Ryder, yedi yaşındayken komüne katılmıştır. California’daki 300 dönümlük arazinin hiçbir altyapısı yoktu ve çok sayıda başka aileyle paylaşılıyordu. Dış dünyaya bu kadar sınırlı erişime sahip olan Ryder, zamanının çoğunu kitap okuyarak ve bugün daha sonra öğreneceğimiz eğlence için hayal gücünü araştırarak geçirmiştir.

3- Joaquin Phoenix

Porto Riko’da doğup ABD’de büyüyen Phoenix, onu Los Angeles’a getiren vahşi bir yolculuk geçirdi. Gladiator, Sign, Walk the Line ve Joker’deki rolleri ile tüm eleştirmenlerden beğeni toplamıştır.

Tanrı’nın Çocukları olarak bilinen uluslararası örgüte ailesi ile birlikte katılmıştır. Ailesi ile birlikte bu tarikatın misyonerleri olarak on yıldan fazla Güney Amerika’da yaşamıştır.

Ancak 1974 yılı civarında işler biraz ters gitmeye başladı. Cinsel yakınlık toplu seks gibi müjdeleyici vaazler topluluğu yıprattı ve çarpık uygulamalar nedeniyle Phoenix ve ailesi 1978’de ABD’ye döndü ve Florida’ya yerleşti.

 

2- Rose McGowan

Adının güzelliğine rağmen Rose McGowan ‘ın karanlık bir geçmişi ve hatta daha karanlık bir film tarihi var. 1996’da Scream filmindeki çığır açan performansı övgü ve takdir kazanmasını sağlasa da McGowan, çocukluğundan gelen baştan çıkarma ve karanlık karakterli bir geçmişe sahiptir.

Floransa’da doğan sanatçının babası Tanrı’nın Çocukları’nın İtalya bölümünü yönetiyordu. Joaquin Phoenix’in de ayrıldığı tarikat. McGowan çocukluğunu grubun komünlerinde geçirdi. Genellikle ailesiyle birlikte Avrupa’yı dolaştı. Saldırı, istismar ve taciz gibi birçok cinsel suça tanık oldu. McGowan 15 yaşındayken resmen ailesinden kurtuldu ve Los Angeles’a taşındı.

1- Glenn Close

Üç kez Emmy, Altı Küre ve Tony ödüllü aktris, 1947’de Connecticut’ta doğmuştur. MRA’nın (Moral Re-Arnament) dikkatli gözetimi altında büyüdü.

Bu uluslararası tarikat 1938 yılında kurulmuştur. Üyeleri siyasi ve sosyal konulara aktif olarak katılmıştır. Tarikatın temel fikirlerinden birisi dünyayı değiştirmenin kendini değiştirmekle başladığıdır. Dürüstlük, saflık, özveri ve sevginin dört mutlak gücüne inanırlar. Bunula birlikte Close, tarikatın komün benzeri yaşamına vurgu yapan konuşmalar yapmıştır.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Tarikat Üyesi Olan 10 Ünlü
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!