Sıcak Çikolata Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Sıcak Çikolata Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

 

Sıcak çikolata özellikle soğuk kış günlerinde insanların içini ısıtan önemli bir içecek. Kahvenin sertliğinden hoşlanmayanlar için de var olan alternatiflerden bir tanesi. İnsanlar bu içeceği tüketirken sıcak çikolatanın bilinmeyen faydaları hakkında bilgi sahibi olmuyorlar. Peki, sadece tadı ve sıcaklığı için tüketilen bu içeceğin insanlar için faydaları neler?

 

Bağışıklık Sistemini Korur

 

Sıcak çikolatanın bilinmeyen faydaları arasında bağışıklık sistemini koruması var. Soğuk günlerde tüketildiğinde hem enerji verir hem de özellikle hastalıklara karşı bağışıklık yaratır. Serotonin içerdiğinden dolayı sıcak kilota içenler kendilerini daha rahat hissederler.  Bu yanıyla stresle başa çıkmak için de tercih edilebilir. Bununla birlikte doğal ağrı kesici görevi de gören sıcak çikolata özellikle ağrıyan bölgeler üzerinde etki yaratarak buradaki ağrıları da aza indirir.

 

Kanser Üzerinde Etkili

 

Sıcak çikolatanın bilinmeyen faydaları arasında anti-kanser özelliği içermesi de gelmekte. İçeriğinde bulunan flavanoller sayesinde kanseri tedavi etme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen iltihaplanma ve ileride kanser oluşumuna engel olabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirmek gibi bir kabiliyeti de vardır.

 

Kilo vermek isteyenler de sıcak çikolata tüketebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sıcak çikolata tüketirken şeker kullanmamaktır. Bu sayede çok daha düşük kalorili olacaktır. Kakao diyet yapanlar için önemli gıdalar arasında. Çikolata içinde bulunduğu için sıcak çikolatayı da diyetin önemli bir parçası haline getirmekte. Yine şekersiz olarak tüketildiğinde diş çürümesine engel olacaktır. Bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar neticesinde kakao çekirdeğinin diş çürümesine karşı önemli bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Kakao dişin dış yüzeyini sertleştirerek dişin çürümesin ve diş ağrılarının önüne geçer. Aynı zamanda dişlerin parlak olmasını da sağlar. Bununla birlikte dişlerin arasında bulunan bakterilerin de buraya yerleşmelerine engel olur.

 

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Sıcak Çikolata Tüketmenin Faydaları Nelerdir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!