Pritikin Diyeti Hakkında Bilinmeyenler

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Pritikin Diyeti Hakkında Bilinmeyenler

Daha çok hastaların tedavisine yardımcı olmak amacıyla kullanılan Pritikin Diyeti bir süre sonra normal insanlar tarafından da yapılabilen bir diyet oldu. Özellikle 70’li yılların başında insanlarda sıklıkla görülmeye başlayan kalp hastalıklarının iyileştirilmesine katkı sağlaması için geliştirilmiş ve başarılı olmuştur. Bu başarı sebebiyle günümüzde insanlar bu diyeti yapmaya devam ediyorlar.

Pritikin Diyeti Nasıl Yapılır?

Pritikin diyeti tamamen kalori hesabı yapılarak uygulanan bir diyet şeklidir. Bir başka deyişle ne yediğinizden daha çok yediklerinizin kalorileri toplanarak belirli bir kalori oranını geçmemesi mantığı üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan kalorisi düşük olan besinler öncelikli tüketilecek besinler olarak değerlendirilir.

Bu diyeti uygulamak için önceden belirlenmiş ve yaklaşık olarak 20 sayfayı bulan bir besin listesi yapılmıştır. Bu listede her türlü meyve sebzenin yanı sıra tahıl ürünleri de bulunur. Burada önemli olan nokta ise her öğün için önceden belirlenmiş olan kalori miktarının aşılmaması gerektiğidir. Öğünlerdeki kalori oranlarına dikkat ederek sağlıklı bir şekilde diyet yapılabilir. Bununla birlikte önemli olan bir diğer nokta ise bu diyeti yaparken mutlaka sporla desteklenmesi gerektiğidir. Spor yapmaya yeterli zaman ayıramayanlar ise gün içinde yürüyüş yaparak bunu telafi edebilirler.

Ne Tür Besinler Tüketilmeli?

Pritikin diyeti yapılırken öncelikli olarak yulaf, arpa, pirinç gibi besinlerin yanında patates, kabak ve soğan gibi sebzeler ve ayrıca elma, muz, armut gibi meyveler tüketilmektedir. Yine öğün bazında kalori oranlarına dikkat ederek tavuk ve yağsız et tüketilebilir. Yapılan araştırmalar bu diyetle birlikte spor ya da en azından yürüyüş yapanların çok daha fazla fayda sağladıklarını kanıtlamıştır. Diyet sırasında dikkat edilecek önemli bir nokta ise hiç tuz kullanmamaktır. Tuz eksikliği yaşayanlar ve yediklerinden keyif almayanlar yapay tatlandırıcılar kullanarak bu eksikliği kapatabilirler. Bu diyeti yapanların en büyük şikayetlerinden bir tanesi de diyet sırasında aşırı açlık hissi duyulmasıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ise öğün kalorileri hesaplanırken mutlaka lifli gıdaların da öğüne dahil edilmesidir. Lifli gıdalar en çok tokluk hissi veren gıdalardır. Bu yüzden diyet sırasında açlığın önüne bu gıdalar ile geçilebilir.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Pritikin Diyeti Hakkında Bilinmeyenler
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!