Meme Kanseri Hakkında Bilinmeyenler

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Meme Kanseri Hakkında Bilinmeyenler

Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser. Teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte erken evrelerde tanı konulması artık mümkün. Ancak bunun için kişinin kendisine de önemli bir rol düşmekte. Kadınların bu kanser türüne karşı bilinçli olmaları ve bu sayede hızlı hareket etmeleri hastalığın önüne geçilmesi için en kilit noktayı oluşturmakta. Bu yazımızda meme kanseri belirtileri üzerinde duracağız ve ilk evrelerde fark edilebilmesi için neler yapılması gerektiğini anlatacağız.

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Meme kanserinin ilk belirtisi memede oluşan ancak hiçbir şekilde ağrı vermeyen sertliklerdir. Bu sertlikler bazen deri üzerinde olabileceği gibi bazen derin altında memenin iç kısımlarında da oluşabilir. Kolaylıkla ele gelen bu sertlikler her zaman için kanser belirtisi olmasa da ihmal edilmeden doktora başvurulması gerekir. Bu sertlikle bazen hareket de edebilirler.

Meme kanseri belirtileri zaman zaman kolay bir şekilde bulunamaz. Ancak meme üzerinde ya da içinde oluşabilecek 1 cm boyunda bir parça bile ihmal edilmemelidir. Kanserli hücreler sadece memede değil bazı durumlarda koltuk altında da oluşabilir. Bu aslında bir sağlamadır. Hem memede hem de koltuk altında görülmesi önemli bir belirtidir.

Gözlem Yapmak Önemli

Özellikle belli bir yaşın üzerindeki kadınlar sık sık gözlem yaparak tanı koyabilirler. Meme ucundan gelen akıntı, meme ucundaki derinin soyulmaya başlaması ve zamanla yaraya dönüşmesi de önemli bir belirtidir. Bununla birlikte meme de meydana gelen şekilsel bozukluklar da haberci olabilmekte. Meme derisinin portal kabuğunun yüzeyi gibi pütürlü bir hale gelmesi, şişliklerin oluşması ve bazı bölgelerde de çökmelerin meydana gelmesi yine meme kanseri belirtileri arasında gösterilebilir.

Bu kanser türünün en önemli özelliklerinden bir tanesi diğer kanser türleri gibi sinsi bir kanser türü olmamasıdır. Bu da kanserin kişinin kendisi tarafından önceden fark edilmesi anlamına geliyor. Siz de yukarıda bahsettiğimiz durumlardan bir tanesiyle karşı karşıya kalırsanız bu durumu ihmal etmeden ve zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Meme Kanseri Hakkında Bilinmeyenler
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!