Matsutake Mantarı Nedir? Yararları Nelerdir?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Matsutake Mantarı Nedir? Yararları Nelerdir

 

Matsutake mantarı bilinen diğer mantar türlerinden biraz farklıdır. Bu mantarı farklı yapan şey ise fiyatının pahalı olması. Baharatlı çam ve tarçın aroması içeren tadı onu önemli bir mantar çeşidi haline getirmiştir. Çam ağaçlarının diplerinde daha çok yetiştikleri için bazı kişiler tarafından çam mantarı olarak da adlandırılırlar.

 

Matsutake Mantarı Nerede Yetişir?

 

Adından da anlaşılacağı üzere en fazla Asya kıtasında daha çok Japonya’da yetişmektedir. Ancak Kore’de ve Kuzeybatı Pasifikte de pek çok bölgede yetiştiği bilinmekte. Kuzeybatı Pasifik tarafında yetişen mantarlar diğer bölgelerde yetişenlere göre lezzet ve içerdiği besin değeri olarak daha fazla tercih edilmekte.

 

Matsutake Mantarının Faydaları

 

Matsutake mantarı daha çok diyet yapmak isteyenler için ideal bir mantardır. Diyet yapanlar için gerekli olan tüm vitamin ve minerallerin bu mantarın içinde bulunması onu diyet yapanları gözdesi haline getiriyor. İçeriğinde bulunan B vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin koruması artar. Bunun yanında hem sinir sistemini koruma altına alır hem dem kalp sağlığını destekler. Enerji için gerekli olan şeker metabolizması üzerinde etkilidir. Bu sayede enerji sağlanmasına katkıda bulunur. Kan şekeri düzeyini dengede tutar.

 

Lifli bir gıda olduğu için kabızlığa da faydası bulunur. Aynı şekilde sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına yardım eder. İçerdiği D vitamini sayesinde kalsiyum emilimine yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunur.

 

Glikan ve polissakarit içeriğinden dolayı kanseri önlediği düşünülmektedir. Ancak bu bir iddia durumundadır ve bu konu üzerinde duran çok az tıbbi makale bulunmaktadır. Bununla birlikte bu mantarla ilgilenen kişiler mantarın kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini düşünmektedirler. Şimdiye kadar herhangi bir yan etkisinin olduğu da gözlemlenmemiştir.

 

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Matsutake Mantarı Nedir? Yararları Nelerdir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!