İnterrail Günlükleri – İnterrail Ne Kadar Harcanır?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

İnterrail Günlükleri – İnterrail Ne Kadar Harcanır?

Bir gece hiç bilmediğim bir şehirde, 2 derece havada, kimsenin geçmediği küçük bir tünelde yağmurdan, soğuktan ve köpek saldırısından korunmak için ayakta tam 6 saat durmak zorunda kalmıştım. Soğuktan yere oturamıyor ayaklarımı dinlendirmek zorunda kalıyordum. 6 saatte yalnızca bir araba geçmiş şükürler olsun ki o araba durmuştu. Cebimde kalan son 20 euro ile bir hostel’e kendimi atmış, tuvalette el kurutmak için kullanılan araçla saçımı kurutmuş ve aç bir şekilde uyumaya çalışmıştım.

İnterrail’in bana kattıklarını asla unutamam. Şimdi olsa o tünelde yine 6 saat beklerim. Kendime kızdığım nokta ise paramın yetmeyeceğini bile bile gezi süremi uzatmam, yönümü kuzeye yani hem daha soğuk hem daha pahalı ülkelere çevirmem olmuştu. Yıllar geçti hala aklımdan çıkmadı, iyi ki o çılgınlığı kimsenin İnterrail hakkında bilgisi olmadığı zamanlarda yapmışım.

Trenle gezmek günümüzde en uygun fiyatlı seyahat olarak ön plana çıkıyor. Tabi ki otostopla gezmeyi bu durumun dışında tutuyorum. İşin içerisine otostop girdiği zaman çok farklı bir durumun ortaya çıktığını ve daha ekonomik bir gezinin ortaya çıkacağını biliyorum. Tabi ki trenle gezmek için belli bir paraya ihtiyacınız var.

İnterrail da Ne Kadar Para Harcanır

Bu soru ne kadara karnımı doyururum sorusuna çok benzer bir sorudur. Sizin alışkanlıklarınızı vazgeçemeyeceğiniz lükslerinizi bilmeden bu soruyu cevaplandırmanın biraz zor olduğunu söyleyebilirim. Yine de rakamları minimize etmek için bazı önemli konu başlıklarına değinmek istiyorum.

  • Harcamalarınızı önceden kestirmeniz mümkün değildir. Yine de kabataslak bir hesaplamasını yapabilirsiniz.
  • Planladığınız takvimin önüne geçmeniz zordur. Çoğunlukla gerisinde kalırsınız, bu durumun nedeni ise bir günde gezmeyi planladığınız bir Avrupa şehrinin sizi büyülemesi ve orada birkaç gün daha kalmak istemenizdir.
  • Oteller yerine hostelleri tercih edebilirsiniz. Tek başınıza seyahat edeceğinize yanınıza bir arkadaş edinebilirsiniz. İnterrail arkadaşı arıyorum 2018 aramalarına baktığınızda yalnız olmadığınızı göreceksiniz.
  • En fazla parayı konaklama ve müze girişlerine vereceksiniz. Aslına bakarsanız herkesin alışkanlıkları aynı değildir. Mesela ben yediklerimi minimum seviyede tutup iyi bir yatak aradığım için konaklamaya, müze delisi olduğum için müze biletlerine inanılmaz para veriyorum. Siz doğal bir güzellik görmek isteyebilir gece hayatına adım atabilir yada sokaklarda kaybolabilirsiniz. Tercih sizin tabi ki…
  • Ortalama bir maliyet çıkarmanız için yardımcı olabilirim. Örneğin hotel fiyatlarını önceden rezervasyon yaparak alt alta yazın. Pasaport ve vize ücretini ekleyin. Gideceğiniz ülkede ki günlük yemek ücretini ekleyin. Örneğin Sofya’da günde 30 – 60 tl arasına karnınızı doyurabilirken batıya gittiğiniz zaman bu rakamın x10’a kadar yükseleceğini unutmayın. Yemek fiyatları çoğunlukla gezi ve müze noktaları ile orantılı oluyor. Yemek paranızın iki katı kadar müze parası ayırın. Yüksek hızlı trenleri de unutmayın. Çoğunlukla daha batıya gittikçe yüksek hızlı trenlere ekstra ücretler vermeye başlayacaksınız.

·         İnterrail Gece Trenleri

  • Bazı ülkeler karşılıklı turizmi teşvik etmek için (Bulgaristan – Türkiye gibi) trenleri karşılıklı olarak gece seferlerine yerleştirirler. Çoğunlukla yataklı vagonlardan satın alarak otele para vermeden dinç bir şekilde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Bazı ülkeler ise buna ihtiyaç duymaz yada sizin gezmeyi düşündüğünüz şehir ara noktada yer aldığı için ne yaparsanız yapın sabahın en olmadık saatinde yada gecenin yeni başladığı bir anda kendinizi o şehirde buluverirsiniz. Böyle bir durum çoğunlukla sizin uykusuz yorgun kalmanıza neden olabilir. Ne mi yapmalı?
  • Avrupa’da ulaşım ağı bizim ki gibi (özellikle tren seferlerinde) tek sefer tiplerine dayanmamaktadır. Zaman sorununuz yoksa gece seferlerinin yoğunlukta olduğu bir plan çıkarır ve vakitsiz duracağınız noktaların ötesinde bir şehri gündüz gezer ertesi gün otobüs yada alternatif ulaşım araçlarıyla geçebilirsiniz. Para sıkıntınız varsa tren istasyonunda konaklayabilir yada bir sonraki interrail rotanıza eklemek üzere orayı not alabilirsiniz.
  • Bu tarz geziler tamamen enerjiye bağlıdır. Enerjiniz yoksa konaklama konusunda bıkabilir ve erken bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
İnterrail Günlükleri – İnterrail Ne Kadar Harcanır?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!