featured
Share

Share This Post

or copy the link

Hemşin Neresi Gezilir

Bazı yerler turistik anlamda ön plana çıkarken Karadeniz ilçeleri için asıl ön plana çıkan özellik doğal güzellikleridir. Hemşin söz konusu olduğu zaman insan dönüp bir bakıyor ve iyi ki böyle yerler var diyor. Çünkü hem kendinizi dinliyor hem de huzur doluyorsunuz. En son bu ilçeye 5 sene önce gelmiştim. O zaman çok sevdiğim arkadaşım Cevdet’le beraber piknik yapmıştım. O zamandan bu zamana ilçenin çok fazla büyüdüğünü söyleyemeyeceğim. Ama büyümeyip hep doğal güzelliğini muhafaza ettiği için de memnuniyetimi gizleyemeyeceğim.

Hemşin’e Nasıl Gidilir

Hemşin ilçesi Çamlıhemşin ve Pazar ilçeleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ulaşım konusunda da yıllar içerisinde ciddi anlamda bir gelişme gösterildiğini de söyleyebilirim. Hemşin ilçesi ile Pazar ilçesi arasında ki uzaklık yaklaşık 20 km iken Hemşin ile Rize il merkezi arasında ki uzaklığın 55 km olduğunu söyleyebilirim. Karadeniz Sahil Yolu, ilçelerin daha fazla tanınmasını ve ekonomik olarak eskiye oranla daha fazla kalkınmasını sağlamış.

Aynı zamanda denize sınırı olmayan bir ilçe olduğunun da altını çizmekte fayda var. Özellikle bu ilçeye gitmek istemiyorsanız yol üzerinde kalan bir ilçe olmadığını da belirtelim. Hemşinin denize olan uzaklığının 15 – 20 km olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Hemşin Gezilecek Yerler

Hemşin turistik anlamda gezilecek yerlere sahip olmayan bir ilçedir. Hem küçük olması hem de sadece doğa ile iç içe olması bu ilçenin bu özelliğini ön plana çıkarır. Benim gibi sizde yeşili seviyor ve doğanın sesini dinlemekten hoşlanıyorsanız kesinlikle Hemşin’in doğru adres olduğunu söyleyebilirim. Hemşin’in mahallelerini gezerken pek çok farklı manzara ile karşılaşmanız mümkün oluyor. Aslına bakılırsa bu yazıyı yazarak Hemşin’de yaşayanların da gezilecek yerler hakkında bizleri bilgilendirmesini rica ediyoruz.  Yol üzeri bir yer olmasının dışında çok fazla seçeneğin bulunmadığı bu ilçede ne yapılabilir ve ne gibi yerlere gidilebilir bizleri bilgilendirirseniz memnun oluruz.

Hemşin’de Ne Yenir

Denize sınırı olmayan ve ırmakları bulunan pek çok Rize ilçesinde ve mahallesinde olduğu gibi burada da alabalık tesisleri bulunmaktadır. Bunun dışında Hemşin’in ünlü balını yemenizi de tavsiye ediyorum. Gideli çok uzun zaman olmasına rağmen yeniden buraya yolum düştüğü için çok memnun olduğumu da belirtmek istiyorum. Uzun zaman boyunca hatırlayacağım bir diğer tat ise buraya has bir yemek olan turşu kavurmasıdır. Yolunuz Hemşin’e düştüyse muhakkak turşu kavurmasını da tatmanızı öneriyorum.

Hemşin’de Nerede Kalınır

Yaptığım araştırmalar sonunda Hemşin konaklama seçenekleri hakkında net bir bilgiye ulaşmayı başaramadım. Bunun dışında ben Hemşin’de konaklamak istediğimde kesinlikle kamp yapmak istiyorum. Bunun dışında başka bir konaklama alternatifini de uygun görmediğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Tabi ki bu biraz da düşünceye bağlı olarak değişen bir durum gibi görünüyor. Dilerseniz uygun bir pansiyon yada otel bulamazsanız çevredeki ilçelerde konaklamayı deneyebilirsiniz.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Hemşin’de Neresi Gezilir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!