Ev Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Ev Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Ev dekorasyonu ilk başta kulağa kolay bir şeymiş gibi gelebilir. Ancak çok ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evinizi keyifli ve yaşanabilecek bir ortam haline getirmek için dekorasyonuna da önem verilmesi gerekiyor.

Evinizin en çok göz önünde olan yerleri duvarlarıdır. Halihazırda sahip olduğunuz eşyalara uygun bir boya seçmenin yanında duvar renklerinin gözü yormayacak bir renk olması da önemlidir. Hangi renk boyanın duvar üzerinde nasıl duracağını kestiremiyorsanız duvarın küçük bir bölümünü boyayın. Bu size tatmin edici bir fikir verecektir. Bu sayede istediğiniz renk de içinize sinmiş olur.

Halı Seçimi

Ev dekorasyonu sırasında halılarınızı seçerken unutulmaması gereken nokta halılarınızın diğer eşyalarınızdan bağımsız olmadığıdır. Pek çok kişi bu hataya düşer ve mobilyaları, duvarları ve odada bulunan diğer aksesuarları göz önünde bulundurmadan bir seçim yapar. Bu bilinçsiz seçim ise yerde tek başına sırıtan bir halıdır. Renkli oturma grubu olanlar için krem ve beyaz renk tonları taşıyan halılar makul olacaktır.

Orantısız Ölçüde Mobilyalar

Ev dekorasyonu sırasında mobilya satın almak durumunda kalırsanız bu mobilyaların odanıza büyüklük anlamında uyumlu olup olmayacağına dikkat edin. Çok küçük odalara büyük mobilyalar koymak yaşam alanınızı da küçültecektir. Bunun tam tersi olarak çok geniş bir odada küçük mobilyalar kullanmak da odanın bütün güzelliğini götürecektir. Bununla birlikte odanızı ilk defa görenler üzerinde de olumsuz bir etki yaratacaktır. Ayrıca mobilya seçerken yaşınızı da göz önünde bulundurun. Genç insanların evlerinde 60 70 yıllık mobilyalar iyi bir görüntü sağlamayacaktır.

Eşyaların Yerlerini Sıklıkla Değiştirmeyin

Odanızın dekorasyonunu yaparken eşyaların odanın içinde nasıl yerleştirileceğine karar vermek de çok önemli. Ancak bunu yaparken eşyalarınızın yerlerini sıklıkla değiştirmeyin. Mümkünse bunu bilgisayar üzerinde var olan dekorasyon yazılımlarını kullanarak yapın. Elbette eşyalarınızın bu şekilde birebir olarak nasıl görüneceğini bilemezsiniz ancak eşyalarınızın ve evinizin verilerini doğru olarak bilgisayara verdiğinizde size makul olan en iyi yerleşimi gösterecektir. Eğer sürekli olarak eşyalarınızın yerlerini değiştirirseniz eşyalarınıza da kolaylıkla zarar verebilirsiniz. Özellikle masa gibi büyük alan kaplayan ve ince ayaklı eşyaları sürekli olarak çekip itmek masanızın ağırlık taşıma potansiyelini düşürecektir. Bu yüzden özellikle antika eşyalara daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Ev Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!