Eşit Ağırlık En Çok Para Kazandıran Meslekler

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler nelerdir, eşit ağırlık meslekleri, 2022 eşit ağırlık para kazandıran meslekler nelerdir gibi soruların güncel cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Eşit ağırlık adından da anlaşılacağı üzere Türkçe ve Matematik ağırlıklı bir bölümdür. Meslek çeşitliliği sayısala göre daha azken sözel bölümlere göre daha fazladır. Aşağıda listelenecek mesleklerin üniversite giriş puanları değişkenlik göstermektedir. Ayrıca mesleklerle ilgili genel bir sıralama yapılmıştır, daha az kazanıyor olarak listelenen bir meslekte oldukça iyi bir konuma gelerek çok yüksek paralar da kazanabilirsiniz. Bu yüzden yanıltıcı olmaması adına miktar belirtilmemiştir, burada asıl önemli olan nokta sizlerin mesleki anlamda kendinizi geliştirmeniz ve işinizde iyi olmanızdır.

Meslek seçimi yaparken sadece maddi getirisini düşünmenin de oldukça yanlış bir tutum olacağını unutmadan listeyi inceleyin, ömür boyunca sevmeyerek yapacağınız bir meslek sizi mutlu etmeyecek hatta meslek içerisindeki azminizi de yok edecektir. Bu yüzden aşağıda bulunan eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler listesini sadece hedefleriniz konusunda referans olarak inceleyin.

Eşit Ağırlık En Çok Para Kazandıran Meslekler

Meslekleri alt başlıklara bakarak inceleyebilirsiniz;

1- Hukuk

Hukuk bölümü eşit ağırlık bölümleri içerisinde neredeyse en yüksek puanlı olan bölümdür. Kazanması kadar, kazandıktan sonra okuması da bir hayli zordur. Ders yoğunluğu ve ezberleri oldukça fazla bir eğitim programı bulunmaktadır. Ayrıca özel üniversiteler dahil olmak üzere maksimum sıralama sınırlaması olan bir bölümdür. Eşit ağırlık bölümleri içerisinde en çok kazanç sağlayabileceğiniz bölümlerden birisidir. Elbette bölümün popüler olmasıyla birlikte son yıllarda mezun sayısında ciddi bir artış olmuş olsa da avukatlara olan talep de her geçen gün artış göstermektedir. Bölümden mezun olduktan sonra rakiplerinizi arkada bırakabilecek bir CV’ye sahip olursanız oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

2- Psikoloji

Hukuktan sonra en yüksek taban puana sahip olan bölümlerden bir tanesi de psikolojidir. Yine hukuk bölümüne benzer bir şekilde rakiplerinizde sıyrılmanız gerekmektedir. Aslında 4 yıllık bir bölüm olan psikoloji, özel sektörde çalışmak için genellikle yüksek lisans gerektirebilmektedir ya da en azından daha iyi miktarlarda kazanmak için bu şarttır. Genel olarak en çok kazanan psikologlar “Klinik Psikolog”lardır. Klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmak ise bölümü kazanmak ve okumaktan çok daha zor. Yeni mezun olduğunuzda iş bulması kolay olmayan bu bölümün, KPSS atamaları diğer bölümlere göre daha iyi denilebilir ancak atama puanları da oldukça yüksektir. Eğer bir psikolog olmayı ve özel sektörde ciddi paralar kazanmayı düşünüyorsanız eğitimlere ciddi miktarlarda paralar harcamanız gerektiğini de unutmayın.

Psikoloji bölümünde lisans düzeyinde eğitiminiz sonlandıktan sonra yüksek lisans ve dışarıdan almanız gereken eğitimler de bulunmakta. Liste içerisinde çok kazandıran bölümler arasında olsa da kazanabilecek seviyeye gelmek için ciddi derecede çalışma, efor ve maddi kaynak isteyen bir bölümdür. Belli eğitimleri almış özel sektörde çalışan klinik psikologlar ortalama olarak seans başına 300-500 TL arasında bir miktar kazanmaktadır.

3- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler listesinin ilk iki sırası genel anlamda belliyken bundan sonrası için tam bir sıralama yapmak doğru olmayacaktır. Kısaltması PDR olarak geçen bu bölüm özel sektörde daha çok dershane ve aile danışmanlığı merkezlerinde görev alabilmekte, devlette ise devlet okullarında Rehber Öğretmen adı altında öğrencilere rehberlik hizmeti sunmakta. Üniversite puanları psikoloji ile çok farklı olmayan bu bölümün özel sektörü her ne kadar çok gelişmemiş durumda olsa da devlette diğer öğretmenlere nazaran daha yüksek miktarda maaş almaktalar.

Ayrıca özel sektörde terapi ve seans konusunda çalışmak için yine yüksek lisans yapılması ve mesleki açıdan belli bir birikime erişilmesi gerekiyor. Devlet atamaları ortalama denilebilecek seviyede olan bu bölümün KPSS puanları her daim 80 üzerinde seyretmekte. Mezun sayısının da giderek arttığı göz önüne alınırsa eğer devlette bir kadroya yerleşmek için yoğun miktarda emek harcanması gerektiğini unutmayın.

4- Sosyal Hizmet

Sosyal hizmet bölümünün üniversite puanı, eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler listesinde bulunan diğer mesleklere göre daha düşük denilebilir. Genel olarak mezunları yaşlı bakım evleri, özel ilgi gereksinimi duyan çocuk okulları gibi yerlerde çalışmaktadır. Ayrıca pek çok insan belli bir yaşın üzerindeki ebeveynlerine yatılı olarak bakacak sosyal hizmet mezunu aramaktadır. Her ne kadar yüksek miktarlarda kazançlar olmasa da mezun olduktan sonra bir iş bulmanın nispeten daha kolay olduğu bir bölüm denilebilir. Yaşadığınız şehre ve ilanların istediklerine göre kazanç miktarınız değişiklik göstereceğinden dolayı internetten ilanları kendiniz inceleyebilir ve kazançları hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler listesinde bulunmasının temel sebebi özel sektördeki olanaklarıdır.

5- İşletme

Eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler listesinin 3. sırasından itibaren kazanç sıralaması olmadığını zaten belirtmiştik. İşletme bölümü burada kafa karışıklığına sebep olabilir ancak nitelikli bir üniversiteden eğitim aldıktan sonra kendiniz geliştirmeye devam ederek listede bulunan tüm mesleklerden daha fazla kazanç elde edilmesi de mümkündür. İnsanların işletme bölümüne olan ön yargısı çok fazla üniversitede işletme bölümünün bulunması ve açık öğretimde çok tercih edilmesindendir.

Eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler listemizin sonuna geldik. Liste içerisinde 5 adet eşit ağırlık mesleği bulunmasına rağmen sizin kendi gayretiniz ve gelişiminize bağlı olarak listede bulunmayan bölümlerden de çok yüksek miktarlarda kazançlar elde edebilirsiniz.

Yazının başında da dediğimiz gibi sevmediğiniz bir meslekte çok para kazanmak size mutluluk getirmeyecektir, bu yüzden eşit ağırlık en çok para kazandıran meslekler listesini sadece istediğiniz meslekle ilgili bilgi almak için kullanın.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Eşit Ağırlık En Çok Para Kazandıran Meslekler
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!