Diyet Sırasında Ekmek Tüketilir mi?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Diyet ve ekmek yan yana gelmemesi düşünülen iki olgu. Ancak bu oldukça yanlış. Diyet yaparken ekmek tüketmek bazı noktalara dikkat edildiği zaman zarar yerine yarar sağlayan bir davranış. Bu bakımdan diyet yapanların ekmeğe çok da mesafeli durmalarına gerek yok.

Ekmek Beyniniz İçin Gerekli

Yeterli ekmek tüketimi yapılmadığında beyin fonksiyonlarının çalışması yavaşlayacaktır. Bugün içinde bariz bir şekilde kendini gösterir. Ekmeğin içinde bulunan karbonhidrat vücut tarafından parçalanarak glikoz haline getirilir. Beynin faydalandığı tek besin kaynağı glikoz olduğu için beyin yeterli besini alamaz ve çalışmaz duruma gelir. Aynı zamanda bugün içinde de yorgun hissetmenize sebep olur.

Ekmek Kan Şekerini Dengeler

Ekmeğin önemli bir görevi ise kan şekerini dengelemektir. Kan şekerini dengesiz hale getiren ise karbonhidratlardır. Şeker ve çikolatada bulunan basit karbonhidratlar aynı zamanda beyaz ekmek içinde de bulunur. İşte bu yüzden beyaz ekmeği bir kenara ayırmamız gerekiyor. Beyaz ekmek içinde bulunmayan B grubu vitamini tahıllı ekmek olarak bilinen ekmeklerde mevcuttur. Bu yüzden tahıllı ekmek son derece yararlıdır.

Beyaz ekmek tüketenlerde görülen kilo alımı çoğunlukla bel bölgesinde kendisini gösterir ve bu yüzden oldukça sinir bozucudur. Beyaz ekmek tüketimi sonrasında salgılanan insülin yüzünden yağ olarak depolanır ve bu yağ kısa bir süre içinde bel bölgesinde ortaya çıkmaya başlar.

Ekmek Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Diyet yaparken ekmek tüketmek oldukça önemli. Peki ama ekmek alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için belli başlı birkaç madde bulunuyor. Satın alacağımız ekmek kesinlikle tam buğday ekmeği olmalı. Buğday kokusunu almalısınız. Tatlı bir tadı varsa almaktan kaçının çünkü buğday özü tatlı olmaz ve mısır şurubu kullanılmıştır. Ekmek oldukça sert ve koyu bir renge sahip olmalı. Marketten alınan ekmeklerde kesinlikle poşet üzerinde yazan bilgileri okuyun. Bu ekmeklerde raf ömrünü uzatıcı maddeler varsa almayın. Lif oranının yüksek olmasına dikkat edin. Fırından aldığınız ekmeklerin içeriğini yetkili kişilere sorabilirsiniz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Diyet Sırasında Ekmek Tüketilir mi?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!