Dezenfektan Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dezenfektan Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler

Koronavirüs ile birlikte dezenfektan kullanımı hayatımızda önemli bir yere geldi. Pek çok kişi dezenfektan kullanmak yerine sabun ve kolonya kullanmayı tercih etse de bu konuda dezenfektanların çok daha etkili oldukları biliniyor. Ancak bu temizlik maddesini kullanırken dikkat olunması gereken bazı noktalar mevcut. Aksi taktirde özellikle deri üzerinde kalıcı hasarlar meydana gelebilmekte.

Dezenfektanlar Zararlı mı?

Dezenfektanlar temel olarak zararlı değiller ancak kullanıma bağlı olarak çeşitli yan etkileri görülebiliyor. Örneğin sürekli olarak dezenfektan kullanımı yapıyorsanız bir süre sonra derinizde aşınmalar meydana gelebilir. Bunun sebebi ise bu maddelerin tamamına yakınının alkol bazlı olmasıdır. İnsan derisinin üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmakta. İşte dezenfektanların aşırı şekilde kullanılması sonucunda bu koruyucu tabaka ortadan kalkmakta ve egzama gibi çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmakta.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Dezenfektan kullanımı sonucunda ortaya çıkan egzama önceden bir kaç belirti ile kendini gösterir. Bu belirtiler eğer önceden fark edilebilirse dezenfektan kullanımını keserek önüne geçme ihtimali her zaman vardır. Ancak kullanıma devam edilirse deri üzerinde kızarıklıklar meydana gelmeye başlar. Sonrasında ise aşırı bir kuruluk oluşur. Bu noktadan sonra ise deride kabuklanmalar başlar. Egzamanın en kötü yanı ise önlem alınmadığı taktirde kronik bir rahatsızlığa dönüşmesidir. Bu da ilerleyen zamanlarda durup dururken ellerde yaraların çıkmasına sebep olur. Aynı zamanda yayılan bir hastalık olduğu için vücutta herhangi bir yerde başlaması kısa sürede tüm vücut derisine yayılmasına neden olur. Genellikle ellerde, kollarda, boyun ve yüzde sıklıkla görülür.

Tedavisi Nasıl?

Egzama ile karşılaşıldığında kişi kendi kendisini il başta tedavi edebilir. Elleri yıkadıktan sonra koruyu ve nemlendiricili krem kullanılması gerekmekte. Yağ bazlı kremlerin tercih edilmesi derinin kurumasının da önüne geçecektir. Doğal yöntem olarak da zeytinyağı ve susam yağı deriye sürülerek bir tedavi uygulanabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dezenfektan Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!