Çay ile Sütü Birlikte Tüketmenin Faydaları

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Çay ile Sütü Birlikte Tüketmenin Faydaları

 

Keşfedildiğinden bu yana dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerin başında çay geliyor. Kültürlere göre farklı tüketim şekilleri bulunsa da genel anlamda insanlar tarafından en çok tüketilen bitki olma konumunda. Son zamanlarda ise çay ile sütü birlikte tüketmek konusunda insanların akıllarında çok çeşitli soru işaretleri bulunmakta. Tadı bir yana dursun sağlıklı olup olmadığı en çok merak edilen yanı.

 

Çay ve Sütün Ayrı Ayrı Faydaları Bulunuyor

 

En çok tüketilen çay türleri yeşil ve siyah çay olduğundan dolayı uzmanlar bu iki çay üzerinde araştırmalarına öncelik vermişlerdir. Her ne kadar aynı bitkiden üretilmiş olsalar da üretim aşamasında uygulanan işlemler tat anlamında farklı olmalarına sebep olur. Flavonoid olarak adlandırılan bitki bileşikleri her iki çayda da çok fazla görülür. Bu bileşikler sert radikaller olarak bilinirler ve hücre hasarlarıyla savaşma konusunda ustadırlar. Andioksidan olarak da işlev gören bu bileşikler ortaya çıkan kalp hastalıkları, kanser ve diğer sorunlarla savaşabilirler. Bu bakımdan yeşil ve siyah çay tüketmenin hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda düşük tansiyonla, kanser etkileriyle ve kolesterol ile savaşma konusunda faydalı olduğunu göz önüne sermiştir.

 

Sütün yararları ise hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle gelişme sürecinde tüketilmesi içerdiği protein bakımından vücut direnci ve kemik sağlığı üzerinde etkilidir.

 

Süt İçindeki Proteinler Çay İçindeki Bileşiklerle Etkileşime Girebilir

 

Çay ile sütü birlikte tüketmekle ilgili olarak söylenebilecek bir diğer durum ise ikisinin içinde ayrı ayrı bulunan protein ve vitaminlerin birleşerek daha yararlı bir hale gelmesi. Bu konu ile ilgili olarak uzmanların en çok fark ettikleri durum ise ağız kanserinin bu iki içeceğin birlikte tüketilmesi sonucunda büyük ölçüde önlendiğidir. Bu da birlikte tüketilmelerinin yararlı olabileceği sonucunu doğrulamakta. Aynı zamanda yapılan çalışmalar bu iki içeceğin karıştırılarak tüketilmesinin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

 

Sonuç olarak çay ile sütü birlikte tüketmek antioksidanların faaliyetlerini arttıracağı için sağlık açısından önem taşımaktadır. İçme suyuna oranla sütlü çay tüketmek kan akışını hızlandırır ve kalp fonksiyonlarının çalışmasında iyileşmeye sebep olur.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Çay ile Sütü Birlikte Tüketmenin Faydaları
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!