featured
Share

Share This Post

or copy the link

Boşanmak Kolay mı?

Herkesin çevresinde mutlaka boşanan çiftler vardır. Temelinde boşanmanın sebepleri geçimsizlik olsa da bu çeşitlendirilebilir. Boşanmak denildiğinde en çok akla gelen sebeplerden bir tanesi de şiddettir.

Her Şey Boşa Gidiyor

Boşanmak elbette kolay değil. Sonuçta birlikte inşa ettiğiniz bir evi boşaltıp kendi kaderine terk ediyorsunuz. Yani tüm emekleriniz boşa gidiyor. Boşanmadan sonra erkek yaşamsal, kadın ise duygusal bir boşluğa düşer. Evet, erkek duygusal bir çöküntüden ziyade hayat anlamında bir çöküntü yaşıyor. Bu şu demek akşam işten geldiğinizde size yemek yapan birisi yok. Çorabınızın teki kaybolduğunda nerede olduğunu size gösterecek biri yok. Evi temizleyecek, yemek yapacak biri yok. Sizinle dertleşecek biri yok. Bunların hepsi erkeğin evlilik hayatında karşılaştığı durumlar ve hepsi bir anda bitiyor. Boşanmak erkek için bundan dolayı zor. Kadın da ise boşanma daha çok duygusal bir çöküntü yaratıyor. Bunun için kadın erkeğe göre çok daha güçlü olmak zorunda. Bazı kadınlar bu duygusal çöküntüyü kısa zamanda atlatmak için başka bir erkek arayışına giriyorlar. İşte kadınla erkeğin ayrıldığı nokta da burası. Çünkü erkek evde her şeyin yeniden yoluna girmesi, çorabının tekinin nerede olduğunu kendisine birisinin söylemesi için yeni bir kadın arayışına girmiyor.

Kanunlar Kadından Yana

Günümüzde boşanmalarda kanunlar tamamen kadının tarafında yer alıyor. Evlendikten sonra satın alınan mallar ortak şekilde pay edilse de eğer kadın çalışmıyorsa erkek ya bu malların tamamını kadına verip aylık düşük bir nafaka ödemek zorunda ya da eşyaları ortak paylaşıp nispeten daha yüksek bir nafaka ödemek zorunda kalıyor. Boşanma süreçlerinin bazen ayar sürmesi bu konudaki anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor. Bu yüzden evlenmeye karar vermeden önce karşınızdaki kişinin doğru kişi olduğundan iyice emin olun.

11
mutlu
Happy
11
_zg_n
Sad
9
sinirli
Annoyed
10
_a_rm_
Surprised
8
vir_sl_
Infected
Boşanmak Kolay Mı?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!