Bahar Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pek çok insan baharın gelişiyle birlikte psikolojik olarak değişim yaşadıklarından şikayetçi olurlar. Üzerinde pek durmasalar da bunun sebebi bahar depresyonu olabilir. Üzerinde durmayan kişiler için kısa sürede atlatılırken, üzerine düşen kişilerde sorunun daha uzun sürdüğü uzmanlar tarafından görülmüştür.

Bahar Depresyonu Nasıl Ortaya Çıkar?

Baharın gelmesiyle birlikte doğada pek çok değişim meydana gelir. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı artar, bir önceki gün yağmur yağmışken bir sonraki gün sıcak ve güneşli olur. Bu gibi durumların hepsi kişinin ruhsal durumunu etkiler. Bazı kişilerin genetik olarak sonbahar ve kış aylarında depresyona olan eğilimleri artış gösterir. Bu durum bazı kişilerde ise sadece ilkbaharda gözlemlenen bir durumdur.

Bahar Depresyonu Belirtileri

Bahar depresyonu kaba bir tabirle kişinin bir gün kış, diğer gün ise yazı yaşamasıdır. Bu farklılık siyah beyaz arasındaki fark olarak da düşünülebilir. Kişi üzerinde en çok görülme şeklide sabah uyandıktan sonra yataktan kalkmada zorluğudur. Bunun yanında gün içinde uykulu olarak dolaşma, sık sık uykuya dalma ve kolay ayılamama, sürekli olarak yorgunluk, gerginlik ve bir işi yapmadaki isteksizlik şeklinde de görülebilmektedir.

Özellikle masa başı işlerde çalışanlar için bahar depresyonu çok daha zor bir şekilde atlatılır. Çünkü yaptığı işe konsantre olamama, uyku bastırması ve aşırı sinirlilik durumu sürekli olarak görülmektedir. Bunların dışında bahar döneminde aşırı para harcama, çok konuşma, aşırı hareket etme de görülebilir. Bu gibi durumlar bahar depresyonu olarak tanımlanmasa da aşırı şekilde görüldüğü zaman psikiyatrik tedavi görülmesi gerekebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bahar Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!