Aloe Vera Bitkisi Kullanırken İşinize Yarayacak 5 İpucu

Aloe Vera
Aloe Vera
Share

Share This Post

or copy the link
Aloe vera, çok uzun zamandır bilinen ve tedavi yöntemleri arasında yerini sağlamlaştırmış bir bitkidir. İnsanlar artık bu bitkiyi evlerinde yetiştirmeye başladı. Yapraklarını kullanarak bazı rahatsızlıklara çözüm arıyorlar. Fakat bakımı çok kolay olmayan bu bitki için işinize yarayabilecek bazı ipuçları derledik birlikte inceleyelim.

Aloe Vera

Artık adını duymaya alıştığımız ve tedavi amacıyla kullanılan aloe vera, alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılan ve mucize sayılabilecek kadar etkili bir bitki. Bu bitkinin yaprağı içerisinde bulunan jel kıvamında ki yapı sayesinde birçok insan uygulamayı kolay yapabiliyor. Hal böyle olunca da bitkiyi, insanlar kendi evlerinde yetiştirip sürekli olarak kullanabiliyorlar.

Ev içerisinde bu bitkinin yetiştirilmesi de gayet mantıklı çünkü temel bakım dışında ufak tefek yaralanma ve yanıklara karşı da oldukça etkili. Fakat bu bitkinin bakımı diğer saksı çiçeklerine göre biraz daha zordur. Işığına, suyuna ve toprağına dikkat etmek gereklidir. Bu bitki ile ilgili olarak işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç ipucunu sizler için hazırladık.

Aloe vera bitkisi için dikkat edilmesi gerekenler ve önemli bakım önerileri:

Aldığı Işık
Sulama Miktarı
Toprağın Bakımı
Ortam Sıcaklığı
Beslenme Miktarı

Aldığı Işık

Bu bitkimiz sıcak yerlerde yetişen bir türdür. Bu sebepten dolayı da sürekli olarak ışık alması gerekir fakat gün boyu güneş ışığına da maruz kalmaması gerekir.  Genel olarak günlük 2 veya 3 saat gibi bir süre ışık alması uygundur. Aloe veranızı genelde ışık alan ve aydınlık birde yetiştirmeye özen gösterin. Günlük olarak en az iki saat güneş ışığı görmeli. Ayrıca bu sürede sürekli aynı bölgeden ışığı almamalı. Fakat sürekli bununla uğraşmayacaksınız. 6 ay gibi bir süre içinde bitkiyi diğer yöne çevirmeniz yeterli olacaktır.

Sulama Miktarı

Aloe vera bitkilerinin kalın ve lifli bir yapıları bulunur. Bu sayede toprakta olan suyu rahat bir şekilde alırlar.  Genel olarak toprağı nemli veya ıslak iken su vermemeniz gerekir çünkü kökleri hızlıca çürür. Toprağın tekrardan ıslanması için iyice kuruması gerektiğini belirtelim. Yaz ayları içerisindeyken de ortam sıcaklığına bağlı olarak 7 veya 14 gün ara ile sulamanız uygun olacaktır. Kışın ise bu süre biraz daha artarak ayda bir olacak şekilde yapılabilir.

Aloe Vera

Toprağın Bakımı

Toprak bir bitki için çok önemli bir etkendir. Bu bitkimiz için bu konu biraz daha fazla önemli hale geliyor böylece. Sıcaklık, sulama ve oksijen gibi tüm noktalar için önemli ve bağlayıcı olan nokta topraktır. İyi bir toprak için de suyun dengesi, sıcaklığın köklere iyi dağılması ve köklerin düzgün şekilde oksijen alması gerekir. Bunun için ise sıcaklık ve suyun doğru ayarlanması gerekir ayrıca doğru oksijen alımı için de seçtiğiniz saksı tipinin de uygun olması gerekmektedir.

Ortam Sıcaklığı

Aloe veranın sıcak ortamlar için uygun olduğunu belirtmiştik. Fakat kendisi zorlu şartlara da dayanabilir. Sıcak iklime uygun olsa da 2 dereceye kadar soğuk havaya dayanabilir. Kış aylarında sorun yaşar mıyım diye düşünmenize böylelikle gerek kalmaz. Fakat dondurucu havalar olduğu zamanda da dışarda bırakmamanızda fayda var. Normal bir iklim de ise sıcaklığın genel olarak aynı kaldığı odalarda yetişmesi kolay olacaktır. Ortam sürekli nemli olmasa da olur bu yüzden kuru havalarda da verimli gelişme sağlanır.

Aloe Vera

Beslenme Miktarı

Genelde olduğu ve diğer bitkiler için de fazla gerekmediği gibi aloe vera içinde gübreye ihtiyaç yoktur. Fakat bazı tarlalar ve üretim tesislerinde bu bitki için ara sıra da olsa solucan içeren bir gübre kullanılmaktadır. Böyle bir şeyi yapmayı düşünürseniz de evde deneyebilirsiniz. Gübre bulamadığınız zaman ise yosun veya balık gibi gübre türlerini tercih edebilirsiniz. Gübreleme için ise yaz ayları öneriliyor. Fazlaca kullanmamaya da özen gösterin aksi halde gübre kökleri çürütebilir.

Çoğaltma

Aloe vera bitkisinin kökünden çıkan pek çok farklı yaprağın bulunduğu bilinir. Bunların çoğu da farklı boyutlardadır. Olgunlaşmış olan yaprakları oradan alıp farklı bir yerde rahatça kullanabilirsiniz. Ama küçük olan yaprakların da zarar görmeden sökülüp farklı yerlerde dikilmesi de sorun yaratmaz. Düzgün bir şekilde alınan küçük köklerde tekrardan büyüyüp gelişebilir ve sorunsuz olarak farklı yerlerde büyüyebilir. Bu yöntemlerle bitkinizi istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

2
mutlu
Happy
2
_zg_n
Sad
2
sinirli
Annoyed
2
_a_rm_
Surprised
2
vir_sl_
Infected
Aloe Vera Bitkisi Kullanırken İşinize Yarayacak 5 İpucu
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!