vivo, 6G Teknolojisinin Raporunu Yayınladı

6G Teknolojisi
6G Teknolojisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Teknoloji için önemli bir yeri olan vivo, 6G için oldukça detaylı bir rapor yayınladı. Raporda 6G teknolojisinin gelecekte nasıl değişimler getireceği ve dünyanın bu teknoloji sayesinde ne kadar değişeceğine de değinildi.

5G teknolojisini yeni yeni kabul gördüğü bu dönemde, 6G teknolojisinin dünyaya sunulması konusunda farklı planlamalar yapılmaya başlandı. Teknoloji için önemli bir konumda olan vivo ise 6G ile ilgili gayet ilgi çekici bir rapor yayınladı. Rapor, 2020 yılında yayınlanmış gelecek 10 sene ile ilgili birçok olası teknoloji hamlelerinin neler olabileceği, ‘Dijital Yaşam 2030+’ ve ‘6G Vizyon, İhtiyaç ve Zorluklar’ gibi çalışma konularında temellendirildi.

vivo’nun üçüncü kez 6G ile ilgili inceleme yapmış oldu böylelikle. “Fiziksel ve Dijitalin Entegre Edilip Serbestçe Bağlandığı bir Dünya İnşa Etmek: 6G Hizmetleri, Yetenekleri ve Kolaylaştırma Teknolojileri” isimli rapor içerisinde, 2030 sonrası için hayatımızın nasıl şekilleneceğine dair detaylı olarak açıklamalar yapıldı.

İnsanlık makine ile tam olarak bir arada olacak:

6G Teknolojisi

vivo açıklamış olduğu rapora ve yaptığı analize göre 6G teknolojisinin iletişim, hesap yapma ve algılama gibi konuların tek bir sistem içerisinde bulunacağını belirtiyor. Geliştirilecek olan sistem sayesinde 6G teknolojisi ile bir ağın insanlara ulaşmasının dışında, insanların makinelere veya makinelerin farklı makinelere bağlanabileceği çok farklı dijital bir dünya oluşturulması hedefleniyor. Bu sayede 2030 yılına kadar milyarlarca cihazın birbirine bağlanması bekleniyor.

Bunların dışında 6G teknolojisi, çekici bir karma gerçeklik, holografik ve farklı duyusal iletişim gibi çok fazla bilinmeyen ve yeni olacak deneyimleri bizlere sunmaya çalışacak. Bu sayede telekom hizmetleri de bir dizi değişiklikler geçirecek. 6G ile ilgili yapılan çalışmalarda, mobil veri bağlantıları ile ilgili kapasite güncellemeleri, güvenilir sunucu oluşturma ve daha birçok konuda değişiklikler bekleniyor.

Böylelikle bireylerin ve sektörün ihtiyaçları karşılanırken daha fazla esnek olunabiliyor ve uyarlama yapılabilecek bir teknoloji çağına doğru hızla ilerlediğimizi bizlere hissettiriyor.

vivo 5G alanında stardart uzmanı olarak görev yapan Rakesh Tamrakar ise konu ile ilgili şu şekilde açıklamalarda bulundu:  “6G ile, yeni nesil bağlanma stilini insanlar için bütün yaşam alanlarında kullanılabilir kılmış olacağız. Daha fazla erişim sağlayabilecek bir teknoloji entegre ederek, daha büyük bir alanda hizmet verecek ve farklı iyi yetenekler ile donatılacak bu sistem.  6G; endüstri sektöründe, ulaşımda, çalışma alanları ile evleri sorun yaşanmadan birbirine bağlayıp, topluma çok büyük bir fayda sağlayacak”. 

İletişim konusu çok farklı bir boyuta ulaşacak ve çok daha kolay olacak:

6G Teknolojisi

vivo, yeni 6G teknolojisi belirtilen iletişim alanlarında entegrasyonun kolay sağlanması için de birtakım yeni ağ işlevlerini de kullanıcılara sunmak gerektiğini belirtti. Bu sebepten dolayı  6G teknolojisi ile mobil veri ağlarını, bilgi işlem düzeyini ve alanlar arasında olan veri etkileşimi ile ilgili yepyeni bir tasarıma geçilmesi gerektiği de düşünülüyor.

vivo’ya göre iletişim ile ilgili bağlantıların 6G sayesinde kablosuz olarak kullanılması yeni bir fırsat yaratırken, maliyeti azaltarak verimliliği artırmayı hedefliyor ve sistemin daha esnek çalışmasını sağlıyor. Ayrıca artık telefonlarda da daha az güç harcanarak bu işlemlerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Farklı çalışma alanları için de kapı aralayan bu sistem sayesinde çok daha heyecan verici çalışmaların yapılması ve esnek bir ağ ortamı oluşacağı düşünülüyor.

6G Teknolojisi

vivo İletişimEnstitüsü Başkanı Qin Fei, 6G ile ilgili gelişim konusunda uzun mesailer harcadıklarını şu şekilde ifade etti.

“Akıllı telefon piyasası için önemli satıcılar arasında olarak, son teknoloji ürünlerin yani şu an için 5G teknolojisinin kullanıcılara daha çabuk ulaşmasını sağlamak asli hedefimiz. Daha erişilebilir ve daha verimli teknolojileri tüketicilere ulaştırmak için yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Bunların dışında geleceğin teknolojisi olmaya aday olan 6G için de aynı titizlikle çalışıyoruz. Ar-Ge işlemleri için ilk sıraya 6G teknolojisinin yavaş yavaş gelmeye başladığı bu dönemde, gelecekte neler olabileceği konusunda oldukça heyecanlıyız.”

Ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalardan da bahsedecek olursak 2023 yılından itibaren 5G teknolojisi ile tanışmış olacağız. Hızla gelişen teknoloji ve yapılacak kolaylıklar sayesinde iletişimde bizleri çok farklı günler bekliyor olabilir. Bu sayede ülkemizde internet servis sağlayıcıları ve kullanıcılar açısından çok daha hızlı olabilecek bir internet ve iletişim çağına giderek yaklaşıyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
vivo, 6G Teknolojisinin Raporunu Yayınladı
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!