4 Faydalı Kitap İle Kendinizi Geliştirin!

Faydalı Kitap
Faydalı Kitap
Share

Share This Post

or copy the link

Bu yazımızda sizlere önereceğimiz 4 faydalı kitap bulunuyor. Bu kitaplar sayesinde hem kültürel manada hem de kişisel gelişim açısından kazanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca dili anlaşılır ve okuma zorluğu olmayan kitapları seçtik sizler için.

Not: Kitaplar ile ilgili açıklamalar bültenlerden derlenmiştir. 

1. Kültür – Terry Eagleton

Faydalı Kitap

Terry Eagleton, birçok konuyu barındıran bu faydalı kitapta sömürgecilik, romantizm ve devrimci düşüncelerin harmanlandığı, Sanayide ilerleyen Avrupalılar, İşçi Britanyalılar, Romantik Almanlardan ve İrlandalı devrimcilerden oluşan bir serüveni anlatıyor. Kitapta modern dönemin başlamasından bu yana kültür adına olan değişim ve gelişimlere kapsamlı bir şekilde değiniliyor. Ünlü kuramcıların kültür kavramına dair görüşlerine de kitapta yer veriliyor.Eagleton için postmodern kültürel farklılık, çeşitlilik, geç kapitalizm ve tüketim mantığı ile örtüşmektedir. Bütün dışlama ve hiyerarşilere karşı olduğu söylenen bu tutum, tüm radikallik ve devrimci tutumlardan da uzaktır.

Eagleton, kültürle ilişkili olarak bütünlük içeren bir tanıtım yapmanın neredeyse imkansız olduğunu düşünse de, kültür kavramı için küresel olarak siyasetle birleşmeye başladığını belirten ironik bir eleştiri ile bizlere sunuyor.

Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

2. Yuval Noah Harari – 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

2. 21. Yüzyıl İçin 21 Ders - Yuval Noah Harari

21. yüzyıla damgasını vuran düşünürlerden olan Yuval Noah Harari, bu kitabı ile yaşadığımız yüzyılın daha önce görülmeyen teknolojik ve ekonomik kırılmaları ile yaşanan değişimlerle başa çıkabilmek adına bazı soruları tartışma şeklinde sunuyor. İlk kitabı olan Sapiens’te insanın önemsiz bir canlıyken, dünya için en önemli varlık hale gelmesi serüvenini göstermişti bizlere ve çok başarılı olmuştu. Bu faydalı kitap içerisinde de işinize yarayacağını düşündüğümüz birçok ders bulunuyor.Bilgisayar ve robot üretimleri insanlığın anlamını nasıl değiştirebilir?

Yalan haberler karşısında nasıl önlem alabiliriz?

Büyük Veri ağı insanların peşindeyken kaybedilen özgürlükler nasıl kazanılabilir?

Dünyayı anlamlandıramıyorsak haklı veya haksız olanı birbirinden nasıl ayırt ederiz?

Ufkumuzu genişleten, insanların kontrolü dışında gelişen ve diğer bütün ideolojilere gölge düşüren bu dünyada düzgün olan bir etik zemin oluşturulabilir mi?

İnsanoğlu oluşturduğu dünyasını anlama yetisine sahip mi gerçekten? Gerçek ile kurmacayı ayırmak için kullanılan sınırlara ne oldu?

Eşitsizlik problemi ve değişen iklim koşullarının bizlere getireceği sorunlara nasıl çare bulunur?

Zamanı dolan anlatıların yerine yenilerin gelmemesi durumunda kendimizi nasıl geliştiririz?

Harari bu ve buna benzer birçok temel soru veya sorunlar üzerinden insanları yoğun olarak düşünmeye davet ediyor. Geçmiş kitaplarında savunduğu görüşlerinden de yararlanarak bu kitapta siyasi, toplumsal ve teknolojik olarak yaşanan zorluklara açıklık getiriyor. Kitap 21 bölümden oluşuyor.

Bu faydalı kitap hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

3. Hawking – Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar

Faydalı Kitap
İnsanlık daima büyük sorular için yanıtlar aramıştır.Diğer bir faydalı kitap olarak önerebileceğimiz bu kitapta; Tanrı Var mı? İnsanlık nereden geldi? Bütün bu olayların başlangıcında ne var? Koskoca evrende acaba bizim kadar akıllı başka bir canlı türü var mı? Zamanda yolculuk yapabilmek mümkün mü? Yapay zeka bizleri zor durumda bırakacak mı? Bütün her şeyin arkasında olan anlam veya tasarı nedir?

Geçmişte yaratılma üzerine yapılan açıklamalar günümüzde pek güvenilir ve çağa uygun görülmüyor. Bu açıklamalar yerine çeşitli görsel efektlerle yapılmış ve halen yapılmaya devam eden filmler geldi. Ama gerçek bilim, bir filmden daha tuhaf ve tatmin edici gelebilir insanlara. Bilim günümüzde insanların akıllarında kalan sorulara da yanıt bulmaya başladı. Hawking’in ölmeden önce yazmış olduğu yazıları içeren bu faydalı kitap, tarih açısından çok önemli görülen zihinlerden birinin büyük sorulara vermiş olduğu cevapları içeriyor.

Bu kitapta Oscar ödülü kazanmış Eddie Redmayne’in önsöz, Nobel ödülü kazanmış olan Kip Thorne’un giriş için yazdığı yazılarda bulunuyor.  Kitap büyük sorulara cevap ararken farklı düşünmeye ve bilinmeyenleri keşfetmeye de bir kapı aralıyor.

Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

4) David Sloan Wilson – Herkes İçin Evrim

5. Herkes İçin Evrim - David Sloan Wilson

Darwin’in teorisi üzerinden yaklaşık olarak bir buçuk asır geçti. Bu süre zarfında toplanan bilgi ve kanıtların güçlü olması da bu görüşü yalnızca teoride bırakmıyor.  Ama yazar David Sloan Wilson, diğer görüşler ve teorilerle birleşmediği ve günlük hayata uygun hale getirilmediği taktirde evrim teorisinin hakkını vermiş olmayız.Evrim konusu bitmiş olarak görülebilir fakat hayatımızı hali hazırda etkilemektedir. Canlılar ile ilgili çok uzun bir süreç olduğu bilindiğine göre, yaşamı ve insanlığı anlayabilmek için harcanan sürelerin de artması gerekir.

İncelemek isterseniz ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Faydalı kitap olarak düşünebileceğiniz, kendinizi geliştirmek ve anlamak adına okumanızın size yarar sağlayacağını düşündüğümüz bu kitapları sizler için kısa da olsa incelemiş olduk.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
4 Faydalı Kitap İle Kendinizi Geliştirin!
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!