20’lik Diş Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20’lik Diş Nedir?

20’lik dişler çenenin en arka bölümünde yer alır. Genellikle 17-20 yas aralığında çıkma eğilimi gösterir. 20’lik diş çıkarma süreci oldukça zorlu ve ağrılıdır. Verilen ismin aksine 30 yaşına kadar veya 30’lu yaşlarda çıktığı da görülür. Çene gelişiminin doğal sürecinde süt dişleri, ön dişler, azı dişleri ve köpek dişleri çıktıktan sonra, gelişim tamamlanır ve 20’lik dişler için yer açılır.

Bu dişler üst ve alt çenede ikişer tane olmak üzere toplamda 4 tanedir. Çıkışları esnasında dayanılmaz derecede acıya sebep olabilirken, kişiye göre ağrı durumu değişiklik gösterir ve daha düşük bir ağrıyla çıkarmak da mümkündür. 20’lik dişlerin çıktığı düşünüldüğünde doktora başvurmak elzemdir. Diş hekimi, dişin durumuna bakarak kendiliğinden çıkması mümkün mü, yoksa tıbbi operasyon mu gerekli konusunda karar vererek buna göre bir yol izleyecektir.

Neden Ağrır?

20’lik diş ağrılarının en temel sebebi kişinin çene yapısında darlık olmasıdır. Buna bağlı olarak, diş eti altında büyüyerek üste çıkmaya çalışan dişler, ağızdaki diğer dişlerden kendine yer bulamadığı takdirde patlayamaz. Akabinde diş eti altında çeşitli formlarda yamuk bir şekilde büyüme gösterir. Bu durum büyük ölçüde ağrıya sebep olur. Bu ağrılar bazen çapraz olarak görülebilir. Yani aslında sağ üstteki dişin sebep olduğu ağrıyı sol üst dişte hissedebilirsiniz. Hatta bu çaprazlama bazen alt ve üst dişlerde olacak şekilde de görülmektedir.

20’lik dişler, çıkma esnasında ağrı yapmasa da, çürümeye olan yatkınlığı sebebiyle ilerleyen zamanlarda deforme olarak da ağrıya neden olabilir. Bu yüzden dişin çıkmaya başladığı hissedildiğinde doktor kontrolünde ivedi bir şekilde tedavi edilmelidir.

Tedavi Yöntemleri

Her zaman geçerli olduğu gibi, 20’lik diş ağrısını geçirmenin veya önüne geçmenin en başarılı adımı ağız ve diş bakımına özen göstermektir. Doğru diş fırçası kullanımı, düzenli diş fırçalama ve gerekirse ek ağız bakım ürünleri kullanımı, diş ve diş etlerinin sağlıklı olması için gerekliyken, 20’lik dişlerin çıkması sırasında uygun ortamın sağlanmasına yardımcı olur. Bu dişler herhangi bir yamukluk olmadan çıkıyorsa, gelişme aşamasındaki ağrıyı hafifletmek adına doktor tavsiyesi ile ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak eğer dişlerin çıkışı yanlış yöne doğru ise veya çürüme gibi problemler görülüyorsa, bu durumda diş hekimi ile koordineli bir şekilde takibi yapılmalıdır.

Dişin durumuna göre çekilebilir veya çekilecek durumda olmadığı hallerde ameliyat yoluna giderek 20’lik dişin tedavisi tamamlanmalıdır. Aksi takdirde sürekli ağrı yapmakla birlikte ağızdaki diğer dişlerin sağlığı için de tehlike oluşturacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
20’lik Diş Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!