Ziraat Bankası Havale ve EFT Ücretleri (2019 Güncel)

Ziraat Bankası’nda bulunan vadesiz mevduat hesabınız ile, aynı bankada bulunan bir başka hesaba yapacağınız havale ya da farklı bankadaki bir mevduat hesabına yapacağınız EFT işlemlerinde belirli ücret kesintileri yapılmaktadır.

ziraat bankası havale ve eft ücretleri 2019
ziraat bankası havale ve eft ücretleri (2019)

Banka şubelerinden, Atm noktalarından ya da internet üzerinden yapacağınız bu işlemlerde, sizden yapılacak olan kesintiler şu şekildedir.

ADVERTISEMENT
 • ATM noktalarından yapacağınız kartsız para yatırma (havale) işlemlerinde 7 TL ücret kesintisi yapılmaktadır. Cebe yapılacak havalelerde bu işlem için 7 TL ve kartlı işlem yardımı ile yapacağınız havale işlemlerinde de 5 TL kesinti yapılmaktadır.
 • Hesaptan hesaba yapılacak havale işlemler için ise 25 TL ile 100 TL arasında bir kesinti yapılıyor. Bu kesintinin tutarı, havale yapılan tutarın %0,10’u alınarak hesaplanıyor.
 • Telefon bankacılığı yani bizzat ziraat müşteri hizmetlerine bağlanarak yapacağınız havale işlemleri için sadece 4 TL gönderim ücreti alınmaktadır.
 • Banka şubelerinden yapacağınız havalelerde ise 250 TL’ye kadar 10 TL ve 250 TL’nin üzerinde yapılacak havale işlemleri için de minimum 30 TL kesinti yapılmaktadır. Burada miktar havale için belirtilen tutarın %0,50’lik oranına denk gelecek ve en fazla da 500 TL olacaktır.

Havale işlemleri için Ziraat Bankası ücretleri yukarıdaki gibidir. EFT için yapılacak kesinti miktarları ise şu şekildedir.

  • ATM noktalarından yapılacak EFT işlemlerinden 8 TL ücret tahsil edilmektedir.
  • Banka şubelerinden yapacağınız EFT işlemlerinde, 250 TL’ye kadar 10 TL ücret alınırken 250 TL üzeri için yatırılan tutarın %0,50’si kadar kesinti yapılmaktadır. Şubelerden yapacağınız Eft işlemlerinde, en fazla 500 TL’lik kesinti yapılacaktır.
  •  Eğer ziraat mobil bankacılık uygulamasından eft yapacaksanız kesilen tutar 3 TL’dir.
  • Telefon bankacılığından EFT yapmak istediğinizde ise 5 TL ödüyorsunuz.

Hem havale hem de EFT işlemlerinde Ziraat Bankası’nın belirlediği ücretler bu şekildedir. Eğer ücretler sizin için fazlaysa ve tek sefer para gönderme işlemi yapacaksanız BKM Express aracılığı ile 1 TL karşılığında havale ve EFT yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın 2019 yılındaki güncel havale ve eft ücret tutarları yukarıdaki gibidir. Bir önceki yazımız olan hesap işletim ücreti almayan bankalara şuradan ulaşabilirsiniz.

ADVERTISEMENT

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranları

Ziraat Bankası son zamanların en düşük kredi faiz oranlarını devreye almıştır. EFT ve havale bilgilerini paylaştıktan sonra bankanın faiz oranlarını da aktarmaya devam ediyoruz. Öncelikle Ziraat bankasında tüketici kredisi faiz oranı yüzde 1,12 olarak uygulanmaktadır. 60 ay vadeye kadar alabileceğiniz bu kredinin yanı sıra Ziraat konut kredisi de düşük faizlidir. 180 ay vadeye kadar yüzde 0,99 faiz oranıyla konut kredisi alınabilen bankanın anlaşmalı kurumlarla olan kredilerinde faiz oranları düşebilmektedir.

Ziraat Bankasından taşıt kredisi almak isteyenler de yine düşük faizlerden yararlanmaktadır. Yüzde 1,02 faiz oranıyla 48 ay vadeye kadar rahatlıkla kredi talep edebilirsiniz.

Ziraat Bankası sadece bireysel müşteriler için değil kurumsal müşteriler için de hizmet vermektedir. Kurumsal krediler başta olmak üzere mevduat ürünleri, ticari kredi kartlar ve daha pek çok konuda hizmet alabileceğiniz bankanın şubelerine giderek başvuru sürecine dahil olabilirsiniz.

ADVERTISEMENT

Ziraat Bankası bireysel müşteriler mobil bankacılık üzerinden kredi başvurusu yapabilir. Ancak kurumsal müşteriler kredi ve mevduat işlemlerinin ilk etabında mutlaka banka şubelerine başvurmalıdır.