Video Oyunlarından İlerleyen Yaşlarda Neden Daha Az Keyif Alırız?

video oyunları
video oyunları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Video oyunları birçoğumuzun çok severek yaptığı bir aktivite. Genel olarak uzun yıllar boş zamanlar için tercih ettiğimiz bir aktivite hatta. Peki uzun yıllar sıkılmadan yaptığımız bu eylem neden zaman içerisinde bizi daha az tatmin eder hale geliyor?

Oyun dünyası güncelliğini sürekli koruyan bir piyasa haline geldi. Eğlence sektörü içerisinde sinema ve müzik dünyasından bile daha fazla pazar payı var. Yaklaşık olarak 3.24 milyardan daha fazla oyuncu bulunuyor dünyada. Veriler de bu şekilde iken piyasada olan tahtının çok fazla sallanmayacağını da tahmin edersiniz.

Peki uzun yıllardır hayatımızda yer alan bu sektörün neden zamanla keyif vermediğini mi düşünüyorsunuz. Gelin bu yazımızda bu soruya hep birlikte cevap arayalım.

Hayatın zorlukları ile mücadele ederken oyun oynamaya vakit harcayamıyor hale geldik

video oyunları

Yaşımızın ilerlediği dönemlerde fark edilen bir durum, oyunlardan ve sanal dünyadan yavaş yavaş kopmak. Artan sorumluluklar ve iş hayatının getirdiği yoğunluk yüzünden boş vakitlerimizi sadece dinlenmeye ayırır hale geliyoruz. Bu sebepten dolayı da boş zamanları video oyunları yerine daha az enerji harcayıp aktif olarak dinlenebileceğimiz etkinliklere ayırıyoruz. Bunlar dışında da aile ve kişisel ihtiyaçlarımıza ayırıyoruz vaktimizi genel olarak.

Stresli ve yoğun geçen iş temposu düşünüldüğü zaman, psikolojik olarak da rahat hissedemiyoruz. Bu kadar yoğun stres altındayken de rahatlamak için video oyunlarını tercih etmek aklımıza gelmiyor belki de. Genel olarak vakit bulunamıyor dahi olsa da oyunlar genel olarak insanları rahatlatma üzerinedir. Video oyunları içerisinde geçirdiğimiz zaman zarfında bir nebze olsun dış dünyadan bağlantımız kesilir. ir oyuna bağlanmasının asıl sebebi budur.

video oyunları

Eğer düşünce yönümüz bu şekilde olursa gün içerisinde kısa vakitler ayırarak rahatlamak mümkün aslında. Bu kadar yoğunluğun içerisine kısa periyotlar halinde oyunları yerleştirmek sizi birçok yönden rahatlatabilir. Günün stresinden ve yoğunluğundan kısa süreli bile olsa sizi uzaklaştırabilir.

Ama herkes için bu durum geçerli değildir tabi. Tercih edilen oyunlar ve ayırılan süre miktarı değişkenlik gösterecektir. Zorlu ve düşünmeye yönelik olan oyunları tercih etmek istemeyebilirsiniz örnek olarak. Bunun yerine alternatif olan ve daha çok simülasyon odaklı oyunlar tercih etmek ilerleyen yaşlar için daha fazla görülüyor artık. Yoğun aksiyon ve çatışma ortamı olan oyunları gün geçtikçe daha az tercih etmenizin sebebi de belki zihninizin yorgun olmasından olacaktır. Fakat bazı oyuncular da zorluğu ve farklı bir şeyler düşünmeyi sevdiği için farklı tarzlarda olan oyunları tercih edebiliyor.

Peki oyuncu anne babalar için durum ne?

video oyunları

Video oyunları oynamak sizin için vazgeçilmezse ve yakın zamanda çocuk sahibi olmak gibi bir durum içindeyseniz hayat sizin için bir hayli zorlaşacaktır. Bebeğiniz bu durumda sizi rahat bırakmayacak ve oynadığınız konsol ile yakından ilgilenecektir. Sizin bu duruma karşı sabırlı olmanız ve minik tatlı saldırılar karşısında tepki vermemeniz gerekecek. Online platformlu oyunlar yerinde durdurabileceğiniz oyunlara yönelmeniz de mümkün. Bu sayede hem çocuğunuzla ilgilenip hem de kaldığınız yerden oyun oynamaya devam edebileceksiniz.

Tabi bu açıkladıklarımız olabilecek şeyler değil. İşin şakası bir yana çocuk sahibi olduktan sonra sorumluluklarınız katlanarak artacaktır.  Artan sorumluluklar neticesinde de konsollara veya oyunlara vakit ayırmanız mümkün olmayabilir. Ama ilerleyen dönemlerde çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz oyunlar olduğunu ve bunun çok keyif verebileceğini de belirtelim. Ayrıca eşinizin de bu konuda olan tutumu önemli. Bu konuda sizin yanınızda değilse eğer sizi daha da zorlu günler bekliyor. Sanal dünya için vakit ayırmanızdan ve video oyunları oynamanızdan ziyade birlikte vakit geçirmek istemesi gayet normal.

Eskisi kadar keyif alamamak, yeni oyunlar yerine eskilere saplanıp kalmak bir nevi tükeniş

video oyunları

Video oyunları ile arası iyi olan bir oyuncu zaman zaman böyle bir dönem yaşayabilir. Genel rutin içerisinde sizi rahatlatan bu eylem gün geçtikçe sizin sıkıldığınız bir ortama dönüşebilir. Heves üzerine satın aldığınız oyunlara hiç girmeden günleri geçirebilirsiniz. Veya sistemsel nedenlerden dolayı artık yeni oyunlara erişemeyecek durumda olabilirsiniz. Video oyunları oynayan kişiler genel olarak bu şekilde bu mecradan uzaklaşmaya başlar. Fakat bağımlı olanlar da yok değil. İşte böyle durumlarda bunun geri dönülmeyecek bir durum olduğunu ve eskisi gibi iştahlı oyun oynama isteğinizin kalmadığını anlamış olacaksınız.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Video Oyunlarından İlerleyen Yaşlarda Neden Daha Az Keyif Alırız?
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!