Trenle Yurtdışına Gitmek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trenle Yurtdışına Gitmek

Bazen bırakıp gidesiniz gelir. İş hayatından, okuldan yada adı her neyse, sizi yoran o şeyden sıkılıp bir çantanın içerisine sığıp gidesiniz gelir. Bunu başaran çok örnek olmasına rağmen buna cesaret eden sayısının bir hayli az olduğunu söyleyebiliriz. Yine de eklememiz gereken bir nokta var ki o da; bir yerden başlamak gerek!

Sofya Ekspresi

Yolculuk Sofya’ya çantalar hazır mı? Bilgi sahibi olmak için doğrudan Sofya’yı aramayı bile denedim. Net bir bilgi almanın pek mümkün olmadığını söyleyebilirim. Son derece zorlayıcı bir yolculuğa çıktığımın farkındaydım. İlk kez trenle Sofya’ya geçtiğim zaman bu hattın adı Sofya Ekspresi bile değildi.

Yıllar sonra biraz yaşlanmış, yorulmuş ama içinde ki enerji sönmemiş biri olarak yeniden Sofya’ya doğru bir yolculuğa çıkma kararı aldım. Bu sefer yıllar önce denediğimden farklı olarak tek başıma bir sırt çantam ve birazcık param dışında ne rezervasyonum var ne de bir sonra ki yapacaklar hakkında bir fikrim… Schengen vizesine daha sonra değineceğim ama benim gibi parasız olanlar için başlangıç aşamasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de detaylı olarak yazacağım. En çok önem verdiğim konu ise İnterrail Mevzusu ve İnterrail sırt çantasında bulunması gerekenler, interrail rotası nasıl çizilir yolculuğa nasıl başlanır vs… Önemli noktaların altını çizmek istiyorum. Hastalanmış, kavga etmiş, gecelerce uykusuz kalmış, parasını çaldırmış ve gezmeyi bırakmamış biri olarak bunları anlatırken o günler tekrardan döneceğime eminim, tabi biraz da benim yaptığım hataları yapmayın istiyorum, yani daha rahat gezin.

Sofya Ekspresi Nereden Kalkıyor

Tren her akşam 11’e çeyrek kala Halkalı’dan kalkıyor. İstanbul’a yolculuğunuza trenle başladıysanız ve Anadolu yakasından yolculuğa devam edecekseniz biraz erken gelmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Herkesin bildiği gibi İstanbul kendi içinde hızlı yaşayan bir şehir, söz konusu olan tren yolculuğu gibi yavaş ve sıkıntılı (!) konulara geldiğinde bizzat Halkalı’da bile tren hakkında çok fazla muhattap bulamayabilirsiniz. Pek çok yabancı telefon uygulamasının bu tren ve güzergah hakkında daha fazla bilgi sunduğunu söylemekte fayda var.

Sofya Ekspresi Yorumlar

Avrupa’ya uçak dururken trenle geçmek iki sebep gerektirir. Ya kendini dinleyeceksin yada parasız seyahat edeceksin. Malum parasal olarak sıkıntılar söz konusu olmadığında tren yolculuğunun pek bir albenisi olduğunu da söyleyemem. Yine de kitap okumak gibidir tren yolculuğu herkes onun lezzeti hakkında fikir sahibi değildir ama yine de kişinin kendi içine doğru yaptığı yolculukta önemli bir kaynak olacaktır. Zaten gezmenin amacı biraz da kişinin kendi içine yolculuk yapması değil midir?

Trenle yolculuğunuz 12 – 15 saat arası sürebiliyormuş, özellikle sınır geçişlerinde yapılan kontrollerin bu anlamda zorlayıcı olması gibi bir durum ortaya çıkıyor. Ne mutlu ki ben bu geçiş konusunda biraz şanslı bir ana denk gelmiş olmalıyım. Yazıma Sofya gözlemlerimle devam edeceğim. Şimdilik bu kadar, sormak istediğiniz soruları  aşağıdan bana ulaştırmayı unutmayın. Herkese mutlu günler…

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trenle Yurtdışına Gitmek
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!