featured
Share

Share This Post

or copy the link

Her insanın günlük olarak belirli bir oranda su ihtiyacı bulunmakta. Bu ihtiyacı ve hatta daha fazlasını tüketmek sağlık bir yaşam için son derece önemli. Su içmeyi ihmal eden insanlarda zaman içinde çeşitli rahatsızlıklar görülebiliyor. Bu rahatsızlıkla belli bir yaşın üzerindeki kişiler için de kronik rahatsızlıklara dönüşmekte. Bu sebeple herhangi bir tedavisi de bulunmuyor. Bu yazımızda su içmek ile ilgili her kişinin bilmesi gereken çeşitli önemli noktalara değiniyoruz.

Susamayı Beklemeyin

Su içmek ile ilgili yapılan önemli yanlışlardan bir tanesi insanların su içmek için susamayı beklemeleri. Oysa ki yetişkin bir insanın gün içinde 2 ila 2 buçuk litre oranında su tüketmesi gerekiyor. Bunu 24 saate oranladığımızda ise her saat başına bir su bardağı su içmek gerektiği ortaya çıkmakta. Bir anda iki buçuk litre suyu tüketmektense bunu güne yaymak sindirim ve boşaltım sistemine de fazla yük binmesinin önüne geçecek ve aynı zamanda gereksiz şişkinliği de engelleyecektir.

Yeterli su tüketilmediği taktirde organların görevlerini yerine getirmelerinde aksamalar meydana gelir. Bunun sonucunda da vücutta halsizlik, işe odaklanamama, hafıza kaybı ve baş ağrısı gibi durumlar gözlemlenebilir. Aynı zamanda hazımsızlık ve kabızlık gibi durumların da yaşanması olasılık dahilindedir.

Sabah ve Akşamları Su İçin

Sabahları uyandığınızda herhangi bir şey yemeden ve akşamları uyumadan önce kesinlikle su için. Sabahları su içmek aynı zamanda tıka basa bir kahvaltı yapmanızı da engelleyecektir. Akşamları için uyurken yaşadığınız su kaybını yatmadan önce içtiğiniz su ile telafi edersiniz. Bununla birlikte masa başı çalışanlar masalarının üzerinde kesinlikle bir sürahi ve bir su bardağı bulundurmalılar. Bu sayede su içmek için ekstra bir çaba sarf etmelerine gerek kalmayacaktır.

Dışarıda çalışanlar ise çantalarında kesinlikle bir şişe su bulundurmalılar. Normal bir insan gibi gün içinde belirli aralıklarla su tüketimine devam etmeliler. Bununla birlikte en çok yapılan hatalardan birisi çay ve kahve gibi sıvıların suyun yerini tutacağını düşünmektir. Su tüketmek yerine bu içecekleri tüketmek kesinlikle suyun sağlayacağı faydayı sağlamayacaktır.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Su İçmenin Yararları
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!