Sosyal Medya ve Basını İlgilendiren Yeni Yaptırımlar Yolda!

sosyal medya
sosyal medya
Share

Share This Post

or copy the link

İnternet ve sosyal medya, tüm dünyada en az ülkemizde olduğu kadar tartışma konusu oluyor genel olarak. Son düzenlemeler ve değişikliklerin ardından da bu konu tekrar gündeme geldi. Geçtiğimiz gün TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen yeni yasa ile de tartışmalar tekrardan alevlenmiş oldu. Uzun süredir üzerinde çalışılan ”Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” meclise sunulmuştu. Geçtiğimiz gün oylanan teklif AKP ve MHP oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.

Yasa teklifi ile, basın, internet ve sosyal medya ile ilgili bir takım yeni düzenlemeler yapılacak. Bu sayede internet ve sosyal medyada olan bozulmaların bir kısmının düzelmesi amaçlanıyor. Fakat bu habere sevinenler kadar endişeyle yaklaşan taraflarda var. Basın kuruluşları ve muhalefet bu konuda ilk sıralarda. Yeni yasa ile yürürlüğe girecek olan bazı maddelerde, internet ve sosyal medya üzerinde sansür uygulamasının önü açılabilir deniyor.  Sosyal medya yasası olarak bilinen yasa ile ilgili bilmenizde fayda olacak gelişmeler şu şekilde…

İnternet haberciliği ve sosyal medya ile ilgili bir takım düzenleme geliyor

sosyal medya
Yapılan düzenleme ile, medya ile ilgili çalışanlar, internet ortamında olan haber siteleri, iletişim başkanlığı ve basın kartları ile ilgilide de çalışmalar mevcut.  Yeni düzenlemeler ile basın kartı için yeni tanım ve başvurular yapılması öngörülüyor.  Kimlere, hangi şartlarda kart sahibi olabilecekleri ve hangi durumlarda basın kartlarının iptal olabileceği ile ilgili olan yasa tasarısı da tekrar düzenlenecek.

İnternet üzerinden haber yapan siteler, süreli yayın kapsamına dahil edilecek

Bu sayede, internet üzerinden haber yapan siteler yasal bir dayanağa sahip olacaklar. Ayrıca, bu kuruluşlarda çalışan basın ve site mensupları da yasanın etkisinde olacaklar. İnternet haber siteleri de Basın İlan Kurumu üzerinden yapılan ilanlardan yararlanabilecekler. Yapılacak düzenlemelerden sonra, internet haber sitesi ile ilgili olan, iş adresleri, ticari unvan ve iletişim bilgileri de artık sitelerde yer alacak. Diğer taraftan ise uygun görülmemesi durumunda, hizmet veren haber siteleri kapatılabilecek ve haklarında cezai yaptırım uygulanabilecek.

Yayın yasağı için gerekli belgeler Basın İlan Kurumuna verilecek

sosyal medya

Yeni yasada yer alan bu madde ile Basın İlan Kurumu, gerekli gördüğü halde ilgili kurumdan yayımın durmasını isteyebilecek. Bu karar internet üzerinden haber yapan bütün siteler için geçerli olacak. Yasağa uyulmadığı ve sitelerin kapatılmadığı durumlarda ise, Basın İlan Kurumu 2 hafta süre ile değişim bekleyecek. Süre sonunda site kapatılmazsa eğer mahkemeye bu konuda başvurulabilecek. Bu şekilde de internet haber sitesinin statüsü ve çalışanlarında bulunan basın kartları geçersiz sayılacak.

Yeni gelen yasa sayesinde haber sitelerinin içerikleri ile ilgili de yeni uygulamalar getirilecek. Herhangi bir mahkeme için talep olması durumu gözetilerek, haber siteleri içeriklerini 2 yıl boyunca muhafaza etme durumunda kalacaklar artık.  Haber sitelerinde yer alan içeriklerde ki kişi ve kurumlarla ilgili cevap ve düzeltme haklarında da bir takım düzenlemeler yürürlüğe girecek.

Sosyal Medya üzerinden işlenen suçlara karşı etkin bir savunma kurulması amaçlanıyor

sosyal medya

Kabul edilen yasa ile birlikte, internet üzerinden işlenen suçlar ve bununla mücadele konusunda olan kanunlarda da değişikliklerin yapılacağı düşünülüyor. Artık internet ve sosyal medya suçları için yeni tedbirler alınabilecek. Bu sayede sosyal medya ve internet ortamlarından işlenen suçlar kapsamında olan içerikler kolaylıkla kaldırabilecek. Suçla ilgili paylaşım devamlılığı sağlayan, yayın yapmaya devam eden sağlayıcılara da erişim kısıtlaması gelebilecek. Bununla birlikte sosyal mecralarda işlenen suçlarla ilgili de etkili bir mücadele sistemi kurulacağı düşünülüyor.

Yeni yasa halkı yanıltan bilgileri de suç kapsamına alacak

sosyal medya

Ülke içinde veya dışında olan konularla ilgili, kamu düzeni ve sağlıyla ilgili asılsız olan bilgi paylaşımları artık suç olarak kabul edilecek. Bunların dışında halkı yanıltmaya yönelik olan bilgilerin paylaşımı da suç kapsamında değerlendirilecek. Asılsız bilgileri yayan kişiler için ise bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Suç, eğer kimliğin gizlenmesi durumunda işlenirse de ceza süresi artacak.

Diğer taraftan, işlenen suç sonucunda bir suç örgütü olayın arkasında olursa ceza yine artacak. Bu kararlarda sosyal medya paylaşımlarında kimliğini gizlemek isteyen haber kaynakları ile ilgili bir takım tartışmalara sebep oluyor.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Sosyal Medya ve Basını İlgilendiren Yeni Yaptırımlar Yolda!
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!