Sicil Affından Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler

Mecliste görüşmeleri tamamlandıktan sonra resmi bir şekilde yürürlüğe giren sicil affı ile birlikte, bankaların kara listesinde olan kişilerin tekrar bankalardan kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanmaları amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda kimlerin bu sicil affından faydalanabileceği, bunun için ne gibi şartların belirlendiği ise açık bir şekilde belirlenmiştir. Buna göre;

sicil affından yararlanmak için yapılması gerekenler
sicil affından yararlanmak için yapılması gerekenler
  • Kara listeye girmiş olan borcun tamamının ödenmesi
  • Kara listede olunmasına sebep olan kredi ya da kredi kartı borcunun, Resmi Gazete’de yayınlanan sicil affının ardından altı aylık süre içerisinde yapılandırılması
  • Söz konusu borcun kayıtlı olduğu bankaya doğrudan ya da dilekçe yoluyla sicilin temizlenmesi talebinin iletilmesi

Burada belirtmiş olduğumuz maddeler, kişilerin sicil affından nasıl yararlanacağını ve hangi şartların tamamlanmasının ardından sicillerinin temizleneceğini ifade etmektedir.

ADVERTISEMENT

Her ne kadar kredi sicil affı yürürlüğe girse de, her geçen gün internet siteleri üzerinden ya da televizyonların haber bültenleri üzerinden, kişilerin tüm şartları yerine getirdikleri halde hiçbir şekilde kredi kullanamadıklarına dair haberler yapılmaktadır. Bundan dolayı yeni bir çalışma başlatan Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu, resmi kararlara uymayan bankalara tekrar uyarı yaptılar ve aynı sorunlar tekrar gündeme gelirse, bankalara yaptırımlarını uygulamaya başlayacakları açıklandı.

Kredi Sicil Affından Faydalanınca Ne Olacak?

Kredi sicil affı, bizlerin bankalardaki tüm işlemlerini açık bir şekilde ifade etmektedir. Ne zaman kredi ya da kredi kartı aldığımız, ne kadarlık bir harcama yaptığımız, hesap kesim tarihi geldiğinde ne kadarlık ödeme yapmamız gerektiği ve buna karşılık da nasıl bir ödeme yaptığımız, açık bir şekilde belirtilmektedir. Eğer bankalardan ceza alınmışsa bu da kredi sicilinde yer almaktadır. Kredi sicil affıyla birlikte de, kredi sicilimizde bulunan tüm olumsuz veriler sıfırlanacak, böylelikle bankalardaki işlemlere devam edilebilecek.

ADVERTISEMENT

2020 Sicil Affı

2019 yılının son dönemlerinde bankaların kredi faiz oranları düşmeye başladı. Bununla birlikte düşük faizli kredi alamayan tüketiciler, sicili bozuk oldukları için bankalardan da hizmet talep edememektedir. Sicil affı 2020 konusunda özellikle de esnafların dile getirdiği bu taleplerle ilgili Ticaret Bakanlığı’na yapılan başvurular da değerlendirilmektedir. Ayrıca olumlu sinyaller veren bakanlık, sicil affının çıkması durumunda pek çok kişinin kredi kullanmaya başlayacağını belirtiyor.

Kara Listede Olanlar Kredi Alabiliyor mu?

Günümüz bankaları kara listeye giren tüketicilere kredi hizmet sunmamaktadır. Bu kapsamda borç yapılandırma hizmeti de alamayan tüketiciler, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Ancak bazı bankalara gösterilecek teminatlar karşılığında kredi talebi karşılanabilse de 2019 yılında bu konuda bankaların olumlu bir adım attığı söylenemez.

Sicil affının gündeme gelmesiyle 2020 sicil affı araştırması yapan binlerce tüketici, borçlarını ödemesine rağmen kara listeden çıkamadığı için mağdur olabilmektedir. Çünkü borçların zamanında ödenmemesi ya da yasal takibe girilmesi durumunda en az 5 yıl boyunca banklardan kredi alınamaz. 5. yılın ardından da düzenli bir şekilde kredi kartı ya da düşük meblağ kredi başvuruları yapılabilir.

ADVERTISEMENT

Sonuç olarak sicil affının çıkması, borçlarını ödeyen ancak kara listede olan her tüketicinin mağduriyetini ortadan kaldırmaktadır. 2020 yılında çıkması beklenen sicil affıyla ilgili hala bakanlık düzeyinde çalışmaların olduğu bilinmektedir.