2017 Sicil Affı İçin Başvuru Yapmak Gerekiyor Mu?

Sicil affı için başvuru yapmak gerekiyor mu? Sicil affının 2017 yılında çıkmasından sonra herhangi bir başvuruya gerek olup olmadığı gerek forumlarda, gerekse diğer platformlarda tartışılan bir konuydu. Bu yeni yasaya göre borçlarını ödediği takdirde her birey ya da kurumsal şirket bir kereye mahsus olmak üzere kara listeden çıkabilecek. 17 Ocak’ta resmen meclisten torba yasa ile birlikte geçen sicil affı ardından 27 ocak tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

sicil affı için başvuru yapmak gerekiyor mu
2017 sicil affı için başvuru yapmak gerekiyor mu

Hal bu olunca geçmişte borcunu ödeyemeyip kara listeye düşen vatandaşlar, esnaflardan tutun batma eşiğine gelmiş ve kara listeye alınmış şirketlere kadar herkesin pür dikkat merak ettiği sicil affı için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Doğrudan uygulamaya koyulacak olan bu af sayesinde siciliniz temizlenecek ve kredi alabilir hale geleceksiniz. Ortalama 2-3 hafta içinde otomatik olarak borcunu ödemiş veya yapılandırmış kişilerin/şirketlerin sicilleri bir kereye mahsus temizlenecektir.

ADVERTISEMENT

Ancak sicil affından yararlandığınız takdirde her banka size kredi vermeyebilir. Tamamen banka inisiyatifine kalmış bir durum olsa da bu denli büyük bir yasa için birçok banka da çeşitli kampanyalar yapacaktır. Devlet bankaları sicil affından yararlandıktan sonra kredi ve kredi kartı için başvuracağınız ilk bankalar olmalıdır.

Sicil Affından Yararlanmak İçin Dilekçe Gerekiyor Mu?

Sicil affı için başvuru yapmak gerekiyor mu? Son olarak sicil affı için başvuru yapmak gerekmiyor olsa da ileride herhangi bir değişiklik olabilir bu yüzden elimizden geldiğince bu konuyu güncellemeye çalışacağız. Yani sicil affı için başvuru dilekçesi dahi istenebilir, bu durumda dilekçe örneğini sitemizde sizlerle paylaşmaya gayret göstereceğiz.

Sicil affından yararlanıp yararlanamayacağını merak ediyorsanız veya farklı sorularınız varsa yorum olarak yazın cevabınızı en kısa sürede verelim.

ADVERTISEMENT

Uygun kredi arıyorsanız sizler için hazırladığımız kefil istemeyen düşük faizli kredi veren bankalar için buraya tıklayabilirsiniz.

2020 Sicil Affı Çıkacak mı?

Sicil affı konusunda çoğu zaman araştırma yapan esnaflar ve tüketiciler, kara listede olmalarından dolayı bankacılık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bununla birlikte düşük faizli kredi arayışını sürdüren tüketiciler, 2020 sicil affı konusunda hangi gelişmelerin yaşandığını da merak etmektedir. Geçtiğimiz aylarda meclisin gündemine gelen sicil affının çıkması halinde binlerce kişi kara listeden çıkarak bankalardan hizmet almaya başlayabilecek.

Sicil Affı Kapsamında Neler Var?

Sicil affı kapsamında kredi kartı borçları, kredi borçları ve çek senet borçları nedeniyle bankalardan hizmet alamayan tüketiciler bu mağduriyetleri artık giderebilecek. Ancak konuyla ilgili henüz herhangi bir kurumdan açıklama yapılmadığı görülmektedir. Bu nedenle esnaflar başta olmak üzere pek çok banka mağduru girişimcilik ya da işletmeyi büyütme gibi alternatiflerden yararlanamıyor.

ADVERTISEMENT

2020 sicil affı çıkacak mı sorusuyla ilgili gündemi takip ederek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca sitemizi de güncel bir şekilde ziyaret ederek yaşanabilecek tüm gelişmeleri anında öğrenebilirsiniz.

Sicil affı ile ilgili araştırmalar devam ederken esnaflar, girişimciler, yatırımcılar ve bireysel tüketiciler bu konudaki taleplerini de pek çok platformda dile getirmektedir. Bu yüzden bakanlık düzeyinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Özet olarak sicil affı için başvuru yapmak sorusuyla ilgili olarak yasal düzenlemelerin açıklanmasından sonra detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Elbette sicil affı ve buna benzer konularda esnaf ve bireysel tüketicilerin çeşitli başvuru süreçlerine dahil olması gerekir. Yine de yetkililer tarafından yapılacak açıklamalara göre hareket etmek doğru olacaktır.