Sera Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde tarımsal üretimin en iyi şartlarda yapılması ve geçmişte olduğu gibi günümüzde de tarımda en gelişmiş ülkelerden birisi haline gelmemiz için, Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize çok özel kredi paketleri hazırlanmaktadır. Bunlardan birisi olan Ziraat Bankası seracılık kredisi, 2018 yılında kendisine ait bahçesi, tarlası ya da topraksız alanda yapılacak tarımsal üretimler için destek bekleyen çiftçilere sunulmaktadır.

sera kredisi nasıl alınır
sera kredisi nasıl alınır

Bu kredi ile birlikte, sera alanlarının oluşturulması sırasında ortaya çıkacak maddi ihtiyaçlar karşılanacak, tohumlar ya da işçi ücretlerinin tamamı karşılanacaktır. Çiftçilerin girişimlerinde en çok zorlandığı konu olan finansman sıkıntısını, bu kredi ile ortadan kaldırmak isteyen Ziraat Bankası, faiz oranlarını da oldukça cazip şekilde ayarlamış durumdadır.

ADVERTISEMENT

Sera kredisi, tarımda modernleşmek ve verimliliği de arttırmak için çiftçilerimize destek olmak amacı ile hazırlanmıştır. Bundan dolayı, banka şubelerine giderek sera kredisine başvuru yapacak olan bireylerin, yanlarında bazı evraklarını bulundurmaları gerekmektedir. Kişilerin kimlikleri ve çiftçilik belgelerini yanlarında bulundurmaları, burada başvuru için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, eğer kredi notlarında problem çıkmazsa, kişilere seracılık kredisi adı altında, finansman desteği sağlanacaktır.

Başvuruda Gerekli Evraklar

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Çiftçilik Belgesi
 • Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi Belgesi
 • Sera Ekspertiz Belgesi

  Hangi bankalar Sera Kredisi Veriyor?

  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • QNB Finansbank

  Yukarıdaki bankalara yukarıda bahsettiğimiz gerekli evraklar ile başvuruda bulunduğunuz takdirde kısa bir ön onay sürecinden geçeceksiniz. Bunun sonucunda kredi alıp alamayacağınız telefonunuza mesaj olarak gelecektir.

  ADVERTISEMENT

  Sera Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

  Ziraat Bankası sera kredisi hakkında en fazla merak edilen tahmin edileceği üzere faiz oranlarıdır. Öncelikle, 2018 yılında geçerli olan faiz oranlarına baktığımız zaman, ihtiyaç kredileri ile eşdeğer bir faiz oranının karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Çekilecek olan tutar ve belirlenecek vade süreleri ile değişen faiz oranlarında, şuan için başlangıç oranı %1,20 olarak görülmektedir. Bu faiz oranları ile birlikte, vade süreleri de 3 aydan 60 aya kadar uzatılabilmektedir.
  Düşük faiz oranları bulunan bu kredi paketine başvuru yapmak için, doğrudan Ziraat Bankası şubelerine gitmek gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir yoldan başvurular ne yazık ki kabul edilmemektedir.

  Özellikle 2018 yılında taleplerin giderek arttığı seracılık kredisi için söyleyeceklerimiz bu kadar. Dilerseniz konuyla ilgili sorularınızı bizlere iletebilir ve yanıt bulabilirsiniz.