Salatanın Sağlıklı Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Salatanın Sağlıklı Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salata özellikle diyet programlarının olmazsa olmazlarındandır. Diyet sırasında mutlaka sağlıklı beslenilmesi için salata yenmesi tavsiye edilir. Ancak sağlıklı salata için nelere dikkat edilir? Özen gösterilmeden hazırlanan ve kalitesiz sebzeler içeren salatalar insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmakta.

Salata Tüketmenin Faydaları

Salata tüketmenin hiç de azımsanmayacak kadar faydası bulunmakta. Halk arasında en çok bilinen faydası ise bağırsak hareketlerinin hızlandırarak sindirimin kolaylaşmasını sağlaması. Yemek sırasında tüketilmesinin bir sebebi de budur. Ayrıca sindirimi kolaylaştırması diyet yapanların da işine yaramakta. Diyetlerde tüketilmesinin bir başka sebebi de içerdiği yüksek lif ve su sayesinde tokluk hissi yaratması.

Sağlıklı salata için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta salatanın içerisine konan hazır malzemelerdir. Örneğin hazır soslar içerdiği çok sayıda katkı maddesi yüzünden salatanın değerini düşürecektir. Aynı zamanda kalori olarak da çok yüksek değere sahiptir. Bu bakımdan uzmanlar hazır soslar yerine zeytinyağı, limon ve elma sirkesi kullanımı öneriyorlar.

Sağlıklı salata için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise salata içerisinde kullanılan sebzelerin bolca yıkanması olacaktır. Yeşil sebzeler yapıları gereği her zaman hastalık riski taşımaktalar. Yıkamadan önce sirkeli su içinde bekletmek ve sonrasında ise normal su ile güzel bir şekilde yıkamak bu riski en aza indirecektir. Salatalar hazırlanırken alışılagelmiş şekilde bıçak kullanılır. Ancak uzmanlar yine vitamin ve minerallerin kaybolmaması için bunu tavsiye etmiyorlar. Bunun yerine salata hazırlarken sebzelerin el ile parçalanması gerekiyor. Belki güzel bir görüntü ortaya çıkmıyor ancak daha sağlıklı bir salata tüketimi için görünüşten biraz feragat edilebilir.

Salata içerisinde kullanılan malzemelerin günlük olarak tüketilmesi de sağlıklı bir salata için önemlidir. Çünkü malzemeler bekledikçe besin değerlerini kaybederler. Eğer günlük satın alma konusunda sorun yaşarsanız salata malzemelerini yıkadıktan sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Salatanın Sağlıklı Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!