Sporcular Kadar Sağlıklı Yaşlanmak Mümkün mü?

Sağlıklı Yaşlanmak
Sağlıklı Yaşlanmak
Share

Share This Post

or copy the link
Sağlıklı Yaşlanmak
Hayat bir döngü halinde devam ediyor. Doğduğumuz günden itibaren de yaşlanmaya başlıyoruz. Bu düzeni değiştirmek tabi ki bizim için mümkün değil yani herkes ölecek nasıl olsa bir gün. Fakat sağlıklı yaşlanmak ve daha keyifli bir hayata sahip olmak mümkün. En az sporcular kadar sağlıklı olabilmek için ise neler yapabiliriz hep birlikte bakalım.
Bütün dünyada var olan ve var olacak bütün canlılar doğar, büyür ve yaşlandıktan sonra ölür. Aslında bu durum çok kolay ve anlaşılır bir döngüdür. Fakat kontrol edebileceğimiz bir bölüm içerir bu döngü, yaşlanma kısmı. Sağlıklı yaşlanmak için yapabileceğimiz, basit gibi görünse bile uzun vadede bize katkı sağlayacak önemli adımlar var.  

Sağlıklı olarak yaşlanmakta pek tabi mümkün. Bu konuda sporcuların kıyaslanmasının sebebi ise bilim insanlarının bu konu üzerinde sıkça çalışmalar yapması. Genel olarak spor yapan insanlar sağlıklı ve huzurlu bir şekilde hayatlarına devam ederler. Fakat bu konuda sürekli bir çabaya ihtiyaç var mı?, yani en az bir sporcu kadar yoğun çalışmak gerekiyor mu? derseniz de cevabı hayır.

Ne kadar sağlıklı yaşayacağız?

Sağlıklı Yaşlanmak

Yaşam ve ölüm gibi konular genel olarak kaderle ilişkili olduğu için bu konularda inançlarımız gereği fazla düşünmeyiz. Fakat bilimsel olarak incelendiği zaman sağlıklı yaşamanın da kişiye bir zararı yok sonuçta. Genel olarak spor yapma ve özendirilme çalışmaları da birçok yerde hız kesmeden yapılıyor.

Yaşadığımız yüzyılda genel olarak yaşam süreleri eskiye nazaran artmış durumda. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bazı rahatsızlıklara da tedavi bulunduğu için erken yaşlarda ölüm azaldı. Yapılmış olan araştırmalarda gösteriyor ki artık yeni doğan bebeklerin 100 yaşını görme ihtimali yüzde elliye yaklaştı. 

Eskiye nazaran ilaçlı çözümler arttı, daha sağlıklı koşullarda yaşıyoruz ve toplum içerisinde insana zararı olan şeylerin de tüketilmesi yasaklandı. Ayrıca işlenen suç oranları da teknoloji yardımıyla daha kolay tespit edildiği için ani vurulma olayları da bir hayli azaldı. Ayrıca çalışma süreleri ve emekli olma yaşları bir hayli ilerlediği için ölmekten ziyade nasıl sağlık yaşarız sorusunu düşünür olduk.

Peki sağlıklı yaşlanmak mümkün mü?

Sağlıklı Yaşlanmak

Spor yapmaya, dengeli beslenmeye ve stresi azalttığınız sürece neden mümkün olmasın ki. Ama tabi ki çevrede olan farklı durumlar ve genetik etkenler düşünüldüğü zaman, bilimsel açıklamalara inanan insanların sayısı bir hayli azalıyor. Genel olarak daha sakin yerlerde yaşayıp, sağlıklı beslenen dedelerin de verdiği röportajları dinleyince bu kanımız tekrar değişiyor.

Bilim insanları ise bu konuda genel olarak istikrarın önemine değiniyor. Yani bir sporcuyu örnek alacak olursak, uzun süre idman yapması ve bunu kendi iyiliği için devam ettirme çabası sağlıklı kalmak için bir dayanak olabilir. Sadece fiziksel gelişim için değil, sağlıklı yaşlanmak ve vücudun sürekli enerjik olmasını da spor ve egzersizle sağlamak mümkün.

Genel olarak sporcular branş fark etmeden 30 yaşına kadar zirve dönemlerini yaşıyorlar. Daha sonra olan dönem ise düşüş olduğu söyleniyor. Fakat bu kanının günümüzde doğru olmadığını bizlere gösteren birçok sporcu da mevcut. Yani sonuç olarak insanın kendisiyle sürekli ilgilenmesi, performansında düşüş olmadan sorunsuz bir şekilde spor yapması için önemlidir.

Sağlıklı yaşlanmak için neler yapılmalı?

Sağlıklı Yaşlanmak

Aslında bu sorunun cevabı çok zor değil. Hareketli olmak bunun için yeterli. Yapılan araştırmalar da bunu açık bir şekilde gösteriyor. Sağlıklı yaşlanmak için yoğun olarak güç harcayıp spor aletlerine vakit ayırmanız gerekmiyor üstelik. Genel olarak oturarak geçirdiğiniz süreleri azaltmanız bu konu için yeterli oluyor.

Yapılan çalışmalarda gösteriyor ki, oturma süresinin artması ile ani gelişen rahatsızlıklar arasında doğrudan bir bağlantı bulunuyor. Bu da demek oluyor ki vücut hareket etmediği süre boyunca bel ve boyun başta olmak üzere sorun yaşamaya meyilli aslında. Bu sebepten dolayı gerek kalp rahatsızlıkları gerekse dolaşım bozukluğu yaşamamak için oturma süremizi olabildiğince azaltmalıyız.

Genel olarak doktorlar günlük 10 bin adım atmanızı önerirler. Çalışan veya yoğun olan kişiler için zor bir hedef gibi görünse de yapılması çok büyük etkilere sebep olur. 50 yaşın altında olan insanlar için ise en azından hafta da 3 gün olacak şekilde 10 dakikalık yoğunluğu nispeten fazla olan spor programları öneriliyor. Bu sayede vücut sağlığınızı %15’e kadar iyileştirmeniz mümkün oluyor.  Bu süreler yaş ilerledikçe değişkenlik gösterse de sağlıklı yaşlanmak için hareketi elden bırakmamak mühim.

2
mutlu
Happy
2
_zg_n
Sad
2
sinirli
Annoyed
2
_a_rm_
Surprised
2
vir_sl_
Infected
Sporcular Kadar Sağlıklı Yaşlanmak Mümkün mü?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!