Sağlıklı Bir İletişim Nasıl Kurulur?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı şekilde iletişim kurma eksikliği özellikle ikili ilişkilerde karşılaşılan sorunların ana kaynağıdır. Birbirlerini anlamakta zorlanan insanların uygulamaları gereken çeşitli yöntemler bulunmakta. Bunları uyguladığınız taktirde eşiniz, kız veya erkek arkadaşınızla aranızdaki anlaşmazlıkların da büyük şekilde ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Direkt Konuşma

Kadınların yapmadıkları davranışlardan bir tanesi direkt olarak açıklayıcı konuşmaktan kaçınmalarıdır. Bunu bilinçli bir şekilde yapıp yapmadıkları ise net olarak açıklanamıyor. Bu sebeple daha çok ortak bir kadın davranışı olarak değerlendirilmekte. Kadınlar ortada bir sorun varsa bu sorunun erkek tarafından anlaşılmasını isterler. Ancak erkek de bunu her zaman anlayamaz. İşte bu noktada var olan sorun gereksiz şekilde çok daha büyür. Sağlıklı şekilde iletişim kurma temelinde direkt konuşma son derece önemli.

Suçlayıcı Olmayın

Eğer ortada bir sorun var ve siz de bu sorundan dolayı karşınızdakini suçlayıcı şekilde konuşursanız bu konunun çözüme ulaşması bir tarafa dursun daha da büyümesine sebep olacaktır. Konu her ne olursa olsun kesinlikle suçlayıcı olmadan yapıcı bir şekilde konuşmak çözümü de kısa sürede bulmak demektir. Sağlıklı şekilde iletişim kurma suçlayıcı olmamaktan geçer.

Dinleyin

Karşınızdakinin ne anlattığını dinlemek en az anlatmak kadar önemli. Eğer karşınızdakinin bir şekilde anlatmaya ihtiyacı varsa onun sözünü kesmeyin. Sonuna kadar dinleyin. Haksız olduğunu düşünseniz bile anlatmasına fırsat verin. Sonrasında siz de haksız olduğu konuları anlatabilirsiniz. Ancak önemli olan yukarıda da bahsettiğimiz gibi suçlayıcı şekilde konuşmamak.

Tartışmayı Uzatmayın

Bir konu hakkında tartışırken bir noktadan sonra iki tarafta konunun orada çözülmeyeceğini anlar. Bu noktadan sonra tartışmaya devam etmek artık çiftleri dönüşü olmayan bir yere doğru götürmeye başlar. O noktada tartışmayı en azından geçici olarak sonlandırmak en iyi çözüm olacaktır. Bu konuda kadınları dizginleyebilmek oldukça zordur. Çünkü onlar genellikle bir şeyin hemen karara bağlanmasını isterler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlıklı Bir İletişim Nasıl Kurulur?
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!