featured
Share

Share This Post

or copy the link

Rize Pazar Neresi Gezilir

Şu ana kadar Rize ilinin tüm ilçelerini gezmiş biri olarak Pazar ilçesinin benim için yerinin ayrı olduğunu söyleyebilirim. İlk gittiğimde henüz çok küçük yaşta olmama rağmen denizine ve yeşiline hayran kalmış bir gün muhakkak tekrar geleceğim demiştim. Yıllar sonra yeniden Pazar ilçesinin sınırları içerisinde bulununca da son derece mutlu olduğumu söyleyebilirim.

Pazar ilçesi Rize ilinin Ardeşen ve Çayelinden sonra en fazla nüfusa sahip olan ilçesidir. Bunun sebebi ise çay, balıkçılık ve ticarete borçludur. İlçenin son derece güzel bir havası ve denizi olmasına rağmen turistik anlamda çok fazla tanıtımı yapılmadığı için bu yeterince ziyaretçisi bulunmamaktadır. Öyle ümit ediyorum ki ilerleyen dönemlerde bu güzel ilçe daha fazla kişi tarafından ziyaret edilir ve daha fazla ziyaretçiyi çekmeyi başarır.

Rize Pazar Nasıl Gidilir

İlçenin il merkezine uzaklığı yaklaşık 40 kmdir.  Eski zamanlarda ulaşım daha sıkıntılıyken günümüzde bu sorunların büyük oranda çözüldüğünü görmek beni gayet mutlu etti doğrusu… Aynı zamanda diğer ilçeleri de gezerken imkanınız varsa bu güzel ve şirin ilçeyi muhakkak görmeden geçmemeniz gerektiğinin bir kez daha altını çizmekte fayda var.

Evet, Pazar ilçesi bölgenin en eski yerleşim merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle geçit vermeyen dağları pek çok farklı milletin buraya sığınmasını sağlamış bu sayede farklı bir kültür oluşmuş. Günümüzde ise bölge insanın en önemli geçim kaynakları arasında yer alan çayın rakibi bulunmuyor. Çaydan önce mısır ve tütün gibi ürünlerde üretilirken günümüzde çayın birinciliği kimseye kaptırmadığını söyleyebiliriz.

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Ne yazık ki yeterli tanıtım yapılmadığı için bu kadar güzel bir yerin çok fazla tanınmama ile karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz. Son yıllarda insanların şehir hayatından kaçıp doğaya sığındığını düşünecek olursak bu noktada Pazar ilçesinin ciddi anlamda bir kaynak olarak karşımıza çıkmasını beklemekte yanlış olmayacaktır. İlçede gezilecek yerler arasında; Kız kalesi, Cihar kalesi ve pek çok güzel cami bulunmaktadır.

Rize Pazar Ne Yenir

İlçenin öncelikli yemeğinin balık özellikle hamsi olduğunu söylemeye gerek yok sanıyorum. Eskiden balık konusunda daha bonkör davranın Karadeniz’in günümüzde biraz daha az balık çeşidi sunduğu bölge balıkçısının söyledikleri arasında yer alıyor. Bunun dışında lahana üzerine yapılmış lezzetli yemeklerini de yemenizi tavsiye ediyorum.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Rize Pazar Neresi Gezilir
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!