Regular Fit Ne Anlama Geliyor?

Regular Fit
Share

Share This Post

or copy the link
Kıyafet tercih ederken insanların önceden sadece fiyat ve bedene dikkat ettiği bir dönemi geride bıraktık. Artık ”Regular Fit” ”Slim Fit” gibi kavramlar da işin içine girmiş durumda. Peki bu kelimeler ne anlama geliyor ve neden artık bunlara göre seçim yapmaya başladık biliyor musunuz?

Giyim sektörü günden güne değişiklikler gösteren ve sürekli değişim içinde olan bir sektördür. Genel olarak insanlık devam ettiği sürece bitmesi veya popülerliği azalması zor olan sektörlerin başında gelir giyim sektörü.

Fakat bu konu ile ilgili farklı zevkler ve tarzları da görebiliyoruz. Değişen zevkler olabildiği gibi ortak olmaya başlayan bir durum da söz konusu. Kalıbına bakarak kıyafet tercih etmek artık birçoğumuzun dikkat ettiği şeylerden biri. Bu tercihler esnasında da yazının başında belirttiğimiz kavramlarla karşılaşıyoruz genel olarak.

Peki Regular fit kalıp ne anlama geliyor?

regular fit

Regular fit karmaşık bir açıklamaya sahip olmayan basit bir terim. Anlamı ise standart olan kesim tarzı  şeklinde açıklanmış. Giydiğiniz kıyafet fark etmeksizin, ortalama bir vücut için üretildiğini anlatan terimdir regular fit. Normal kesimler ise genel olarak daha gevşektir ve diğer kıyafetlere nazaran rahattır. Regular fit olanlar ise diğer kalıp çeşitlerine göre daha geniş üretildiği için birçok kişi tarafından sorunsuz olarak giyilebilmektedir. Normalden biraz daha fazla kilolu olanların genel olarak tercih etme sebepleri de budur. ,

Giyim sektöründe olan diğer kalıp tipleri

  • Classic fit
  • Skinny fit
  • Slim Fit
  • Loose fit

Classic fit

Regular Fit

İnsanların daha çok geleneksel olarak bildikleri classic fit, regular fit ile benzerlik gösterir. Classic fit, göğüs veya bel kesimi açısından rahatlığı ön plana çıkarır. Omuz ve yan bölgelerin daha net görünmesi ile de kıyafetin kendinden emin görünmesine sebep olur. Genel olarak markalar classic olarak ürettikleri tişörtlerde kenarları biraz daha sivri yaparlar. Omuz ve kol bölgesi ise yine gevşek bırakılır. Regular Fit ise düz ve daha çok yan dikişlere sahip olduğundan dolayı, dikdörtgen şeklinde görünür. Bu ayrımları bilen kişiler, yani bu üretim özelliklerini bilen kişiler bu farkları rahatlıkla ayırt eder.

Slim fit

Regular Fit

Slim fit ise dar kesim denince akla gelen kalıptır. Bu kalıbın tercih edilme sebebi ise görece daha ince olan insanlarda kıyafetin vücudu sarması istendiğindendir. Bu tarz kıyafetler sizin vücudunuzun daha dar olduğu kısımlara doğru daralır. Ayak bileklerine doğru daralma olan kıyafetler buna örnektir. Genel olarak nomral kalıpta olan kıyafetlerin bol geldiği insanlara daha çok yakışmaktadır. İnsanlar vücutlarının daha sıkı görünmesini istedikleri için bu kalıbı tercih etmektedirler.

 

Skinny fit

Regular Fit

Skinny fit, giyim sektöründe olabilecek en dar kesimi anlatmak için kullanılıyor.  Marka ve kıyafetin tarzına göre bu durum değişse bile genel olarak dar kıyafet tarifinde kullanılıyor. Skinny fit olan pantolonlar genel olarak daha rahat hareket ettirilir. Bunun sebebi ise hareket esnekliği sağlaması için kullanılan elastik liflerdir. Bu kalıp tarzı vücudu tamamen sardığı için vücut şekli anında ortaya çıkmaktadır. Bu tarzı tercih ettiğinizde eğer gömlek giyerseniz omuzlarınız biraz daha belirgin ve pantolon giydiğinizde daha uzun görünebilirsiniz.

Loose fit

Regular Fit

Son olarak en rahat olan kalıbı açıklıyoruz. Uzun zamandır popüler konumda kalmayı başaran ve oversize olarak bilinen kıyafetlere öncülük eden kalıp. Son zamanlarda rahatlık arayanların en çok tercih ettiği kalıp, şüphesiz loose fit olmuştur. Çok rahat gözüken bu tarz geniş bir kesime sahip ve oldukça düzensiz görünmektedir. Bu sebeple de genel olarak karmaşık bir görüntü oluşturuyor. Böylece vücut hatları tamamen gizlenebiliyor.

Peki bu tercihler neye göre yapılıyor?

Genel olarak modanın belirlediği tercihler sosyal medyanın da hızla gelişmesiyle son 10 yıl içerisinde inanılmaz değişimler yaşadı. Eskiden seneler içinde değişen moda artık birkaç gün içerisinde dahi değişiklik gösterebiliyor. Birçok şey değişse bile bazı konularda değişiklik pek yaşanmıyor. Örnek olarak resmi kıyafet giyerek çalışan kişilerin çok uzun zamandır rahat olan kalıpları tercih etmediği biliniyor. Bunun dışında ise gündelik kullanım için tercih edilen kıyafetler alınırken genel olarak rahat olmasına özen gösteriliyor. Bu belirli olan tercihler dışında ise sosyal medya kullanımı ve tüketimin artması gibi konular hızlı bir değişim yaratabiliyor.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Regular Fit Ne Anlama Geliyor?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!