Patlamış Mısır Yemek Zararlı mı?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Patlamış Mısır Yemek Zararlı mı?

Patlamış mısır denildiğinde tüketildiği ilk yer olarak sinema salonları akıllara geliyor. Bununla birlikte evlerde yapılması ve yine televizyon karşısında tüketilmesi sıklıkla görülmekte. Peki patlamış mısır tüketmek ne kadar sağlıklı? Aşırı miktarda tüketildiğinde ne gibi sorunları beraberinde getiriyor? Gün içinde ne kadar tüketilirse herhangi bir zararı dokunmaz?

Patlamış Mısır Zararsız Şekilde Tüketilebilir?

İlk anda patlamış mısır tüketmek zararlı gibi gelebilir. Ancak bu tamamen hazırlanışı ile ilgili bir durumdur. Mısır lifli bir yiyecek olduğu için bulundurduğu kalori miktarı da son derece düşüktür. Bu yüzden kilo vermek için dahi tercih edilebilir. Ancak hazırlanışı sırasında yağ ve tuz kullanılırsa işin rengi o zaman biraz değişiyor. Çünkü yağ ve tuz tamamen sağlığın düşmanı olan besinlerdir. Patlamış mısıra tat veren ise bu iki besin olduğu için zaman zaman kullanımları abartılmakta.

Mısır Tam Tahıllı Bir Gıdadır

Pek çok gıda alırken tam tahıllı olmalarına dikkat ederiz. Çünkü bizim için daha sağlıklı olduklarını biliriz. Yulaf, buğday, çavdar gibi tam tahıllı gıdaların yanında mısır da tam tahıllıdır. Bu yüzden tüketilmesi sağlık açısından önemlidir. Bunun yanında antioksidan olarak mısır yine önemli bir gıdadır. Mısır aynı zamanda kalp sağlığı için de önemli bir besindir. Aynı zamanda kanser riskini de en aza indirir.

Gün İçinde Ne Kadar Patlamış Mısır Tüketilmeli?

Patlamış mısırı gün aşırı tüketmek çok sık yapılan bir davranış değil. Ancak sürekli olarak tüketme isteğinde olanlar için bir sınır koymak gerekiyor. Her ne kadar zararsız olduğunu söylesek de aşırı şekilde tüketmek midede şişmeye yol açacaktır. Eğer yağlı ve tuzlu şekilde tüketiliyorsa o zaman tüketilen miktara dikkat etmek gerekiyor. Yağlı ve tuzlu patlamış mısır tüketimi gün içinde bir su bardağını geçmemeli.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Patlamış Mısır Yemek Zararlı mı?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!