Param Kart Nedir? (Rehber)

Öncelikle param kartın kısaca ne olduğundan bahsederek söze başlayalım. Param, kısaca elektronik para hesabıdır diyebiliriz.

param kart nedir (rehber)
param kart nedir (rehber)

Yani daha doğrusu param yöneticileri kendilerini bu şekilde tanımlıyorlar. İnternetten veya direkt fiziksel mağazalardan alışveriş yapabildiğimiz aynı kredi ve banka kartında olduğu gibi, bizlere para gönderme, çekme gibi temel haklar tanınıyor. Ancak param kartı bu derece önemli kılan en önemli özellik ise şüphesiz kullanım ücreti veya herhangi bir hesap işletim ücretinin olmamasıdır.

ADVERTISEMENT

TROY logolu olarak sunulan param kart sayesinde istediğiniz banka ATM’si üzerinden para yatırabilir ya da para çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra oldukça kapsamlı bir mobil uygulaması da bulunan param için 18 yaş sınırı da aranmıyor. 13 yaş üstü herkesin yararlanabildiği bu yeni sistem sayesinde özellikle dijital anlamda oldukça aktif olan gençlerin de yüzü gülmüş durumda. Adeta ininal karta rakip olan ve aylık herhangi bir ücreti olmaması dolayısıyla 1-0 öne geçen param kart ilerleyen aylarda daha çok konuşulacak diye tahmin ediyoruz.

Param Kart Çeşitleri Nelerdir?

Param, aslında temel olarak 3 farklı kart olarak karşımıza çıkıyor.
Param Classic Kart, Param Business Kart ve Param Genç Kart. Bu üç kartın yanında Bynogame ile yapılan anlaşma dolayısıyla bir de Bynogame Param Kart param ailesinin bir üyesidir diyebiliriz. Dilerseniz birer alt başlıkta detaylara göz atalım.
Param Classic Kart: Ön ödemeli olarak standart ATM’ler üzerinden çekim yapabileceğiniz karttır ancak bu kart için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.
Param Bussiness Kart: Adından da anlaşılacağı gibi, tam olarak kurumsal kişilere/şirketlere hitap ediyor. Bu kart ile, classic karta ek olarak işletme ödemeleri yapılabiliyor.
Param Genç Kart: “Yüklediğin kadar harca” anlayışı ile işleyen genç kart için steam, origin, google play gibi dijital ürün satış platformlarında ya da direkt e-ticaret sitelerinden ürün alışverişi yapabiliyorsunuz. 13 ile 30 yaş aralığında herkesin başvurabildiği param genç kart, muhtemelen en çok tercih edilen kart seçeneği olacak gibi görünüyor.
Bynogame Param Kart: Bu kart ise param genç kart gibi “gamer” diye tabir edilen oyuncu kişilere hitap etmektedir.

Param Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz param kartlardan birini seçtiyseniz, yapmanız gereken tek şey https://param.com.tr/Basvuru.aspx şu sayfa üzerinden seçiminizi tekrarlamanız ve kişisel bilgilerinizi doldurmanızdır. Burada bahsetmemiz gereken diğer bir nokta ise “Kart Türü” seçeneğinde fiziki ve sanal olmak üzere 2 seçenek çıkacak, buradan eğer aynı bir kredi kartı gibi cebinizde taşımak istiyorsanız fiziki kart, “hayır ben sadece internet alışverişi yapacağım” diyorsanız sanal kartı seçmelisiniz. 6 TL’lik bir kurye ücretinin de olduğunun bilincinde olarak başvurumu gönder dediğinizde işleminiz tamamlanmış olacaktır.

ADVERTISEMENT

Param Kart için Kampanyalar ve Fırsatlar Neler?

Şu an aktif olarak param’ın ofix adresi üzerinden yapacağınız alışverişlerde geçerli %8’lik bir indirim kampanyası bulunuyor. İkinci olarak ise yurtiçi kargo ile göndereceğiniz ürünler için %45’lık bir indiriminiz var. En önemli kampanya ise Param Genç Kartlılar için, ilk 25 TL’lik harcamalar için 5 TL kazanılıyor.

Param Kart Nasıl ve Nereden Para Yüklenir?

İlk olarak kredi kartınızla param’ın resmi sitesi üzerinden TL yükle sayfasına girip kart numaranızı girerek aynı alışveriş yapar gibi, daha doğrusu telefonunuza kontür yükler gibi bakiye yükleyebilirsiniz. Diğer seçeneğinizde ise TEB veya Denizbank ATM’leri üzerinden kartsız işlem menüsü üzerinden kartınızın ön yüzündeki numarayı yazarak nakit para yükleyebiliyorsunuz.

Param Kart Uygulaması

Param Kart uygulaması kişilerin kendisi tarafından ya da bir başkası tarafından para yüklemesinin yapılabildiği, internet alışverişlerinde ve mağazalarda geçerli olan, bireysel olduğu gibi kurumsal olarak da kullanılabilen elektronik para hesabı olarak hizmet vermektedir. Bu uygulama sayesinde tüketiciler, dilerlerse ön ödemeli Param Kart’ı cüzdanlarında taşıyarak alışverişlerini gerçekleştirebilmekte, dilerlerse de elektronik para hesaplarını mobil uygulama ile cep telefonlarından takip edebilmektedir.

ADVERTISEMENT

Param Kart uygulamasına dahil olmak isteyen kişiler, www.param.com.tr adresinden başvurularını gerçekleştirebilmekte ve hesap açabilmektedirler. Hesabın aktif edilmesinden sonra hesaba EFT, kredi kartı ve banka kartı ile para yüklemesi yapılabilmektedir.

Param Kart Uygulaması kullanıcılarına pek çok avantajı bir arada sunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Param hesabı ile banka gidilmesine gerek kalmadan banka ve kredi kartlarına EFT işlemi yapılabilmektedir
  • Param Kart ile tüm bankaların ATM’lerinden kesintisiz olarak; 7/24 para yüklenebilmekte ve para çekilebilmektedir
  • 18 yaşından küçük olan kişiler bu uygulamadan yararlanabilmektedir
  • Kurumsal Param Kart uygulaması sayesinde bütün banka ve kredi kartları ile tahsilat yapılabilmektedir
  • Tahsilatlar, Param uygulamasının internet şubesinden ya da mobil uygulamasından kolaylıkla yapılabilmektedir

Param Kart uygulaması ile tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitli kartlar kullanıma sunulmaktadır. Bu kartlar ise; Param Classic Kart, Param Business Kart ve Param Genç Kart’tır. Ayrıca çeşitli meslekler ve odalar için özel olarak hazırlanan Param uygulaması da bulunmaktadır.