Paket Süt Tüketmenin Zararları Nedir?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Paket Süt Tüketmenin Zararları

Süt insanlık tarihinin başlangıcından beri tüketilen besin değeri en yüksek gıdalardan bir tanesidir. Bu bakımdan yaşı ne olursa olsun düzenli şekilde süt tüketmek gerekiyor. Ancak bu noktada insanların akıllarına gelen bir soru var. Ambalajlı süt tüketmek zararlı mı? Marketlerde satılan ambalajlı süt yerine açık süt almak neden daha sağlıklı olarak görülüyor?

Ambalajlı Süt Daha Uzun Ömürlü

Marketlerde satılan ambalajlı sütün yerine açık süt kullanmak halk tarafından daha sağlıklı olarak görülüyor. Bunun sebebi ise ineklerden sağılır sağılmaz satışa çıkarılması. Ancak yine pek çok kişi bu sütlerin içine de bozulmaması için çeşitli kimyasallar katıldığını bilmiyor. Üstelik bu tür açık sütler herhangi bir denetime tabi olmadıkları için insanların sağlıklarını daha fazla tehdit ediyor. Açık süt satan kişiler genellikle kendi inekleri olanlar ya da bir mandıra ile anlaşıp buradan günlük açık süt alıp onu satan kişiler. Dolayısıyla açık süt alana kişi sütün imalatına dair hiçbir şey bilmiyor. Bu noktada iş biraz şansa kalmış durumda.

Ambalajlı süt tüketmek elbette açık süt tüketmeye göre çok daha sağlıklı. Ambalaj üzerinde sütün ne zaman üretildiğinden, içerdiği kimyasal oranlarına ve son kullanma tarihine kadar her türlü bilgiyi öğrenmek mümkün. Az bir ihtimal olsa da süt bozuk veya süresinin geçmiş olması durumunda da her türlü hakkınızı aramanız mümkün olmakta.

Ambalajlı Sütün Besin Değeri Düşer mi?

Ambalajlı su tüketenler genellikte sütün beklemesinden kaynaklı olarak besin değerinin de düşebileceğini düşünürler. Ancak süt ambalajlanmadan önce pastörizasyon ve hemen peşinden de sterilizasyon uygulaması yapılarak süt bozulmaya sebep olan bakterilerden tamamen arındırılır. Bu işlemlerden sonra ambalajlı sütün besin değerinde herhangi bir düşüş olmayacaktır.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Paket Süt Tüketmenin Zararları Nedir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!