Overview Etkisi Nedir?

Overview etkisi
Share

Share This Post

or copy the link
Bu yazımızda sizlere uzaya çıkmış olan astronotlar sayesinde oradan hayatımıza geçen bir kavramı yani overview etkisini anlatacağız. Genel olarak söyleyebileceğimiz en kısa açıklama Dünya’ya bakışın değişmesi oluyor.

Uzayla ilgili yapılan araştırmalar evren hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmamıza sebep oluyor. Bu konu ile ilgili yeni tasarlanmış olan James Webb Teleskobu ise, Artemis ve Mars ile ilgili çalışmalar başta olmak üzere birçok araştırma için bize yardım ediyor.

Bazı çalışmalar ise, özellikle uzay ile ilgili olan çalışmalarda zihnimiz de yeni yerler keşfedilebiliyor. Bu duruma örnek olarak ise astronotların yaşadığı durumdan bahsedelim sizlere:  Overview etkisini yani. Bu durum insanın Dünya’yı algılama biçimini değiştiriyor.

Overview etkisi Nedir?:

 

Overview Etkisi

 

Uzaya göndermiş olduğumuz astronotlar olmasaydı eğer bu kavramdan haberimiz dahi olmayacaktı belki de. Çünkü bu durumu yaşamak için uzaya çıkıp gezegenimize bakılması gerekiyor. Hiç değilse bir uçağa binerek bu durumu yaşamak da mümkün.

Bu insanlar Dünya’ya uzaktan baktıklarında görecekleri manzara ise yaşanılan savaşlar veya problemlerden bağımsız olarak bir anda anlamını yitiriyor. Dünya’yı bütün olarak düşünüp ona göre bir plan yapma gayretinde oluyorlar.

Dünya Haritasında olan sınırlar uzaydan görülmediği için çizilen hiçbir şeyin önemi yoktur:

Overview Etkisi

Dünya üzerinde yaşanan çatışmalar, savaşlar ve ekonomik sorunlar, aklınıza gelebilecek herhangi bir sorun sonuç olarak burada yaşanır ve biter. Overview etkisinden bahsettiğimiz sürece bu kavramların hiçbir önemi kalmayacaktır. Çünkü dışarıdan bakıldığında bu sorunların hiçbiri gözükmez. Bu sebepten dolayı Dünya’da olmayan bir kişi için saydığımız sorunlar pek bir anlam ifade etmeyecektir.

Dünya üzerinde hali hazırda yaşanan herhangi bir sorun uzaydan görülmez, haritalar üzerinde çizilmiş olan sınırlar bir anlam ifade etmez, insanlığın bir kısmı yok olsa dahi bunlar fark edilmez. Çünkü bunlar insanları ilgilendiren problemlerdir. Fakat dışardan bakıldığında muazzam bir düzen görür astronotlar. Dolayısıyla diğer sorunlar önemini yitirecektir.

Diğer taraftan düşünürsek de insanlar için, astronotların görmüş olduğu şeyler pek bir şey ifade etmez:

Sıradan bir uçakla yapılan seyahat sırasında fark edilen bu durum Frank White tarafından anlaşılmış ve anlatmakta oldukça zorlanmıştır. Çünkü insanlar Dünya’da iken sadece kendi sorunları ile ilgileniyor olurlar. En büyük problemlerle ise devlet adamları ilgilenir. Fakat uzaydan Dünya’yı gören bir insan bütün dünyayı dışardan inceleme fırsatına sahiptir. Bu sebepten dolayı bilim ve fayda uğruna bütüncül bir gözle sorunlarla ilgilenmek isterler.

Bizim gezegenimize uzaydan bakan astronotlar da dünya da olan sorunları göremez. Onların tek gördüğü şey birbiriyle muazzam biçimde uyumlu hareket eden bir bütündür. Kendilerini özgür ve bağımsız hissederler uzayda. Zaman kavramı onlar için bir anlam ifade etmez ve yetişmeleri gereken bir yer kalmamıştır artık. Bu sebepten dolayı bütün bir şekilde incelerler dünyayı.

Astronotların Dünya’ya uzaktan bakmaları neyi değiştirir?

Overview Etkisi

Nasa astronotlarından olan Edgar Mitchell bu konu ile ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Bir anda kendinizi dünyanın dışında bulduğunuz için ve bunu yapabilecek sayılı insanlardan olduğunuz için bakışınız çok ani olarak değişiyor. İnsanların yaşamış olduğu büyük sorunlar veya savaşlar sizin için anlam ifade etmiyor çünkü”.

Bu durumda olan insanlar Dünya için endişeli bir hale geliyorlar genel olarak. Dışardan görülen gezegenimize insanların ne kadar büyük çapta zarar verdiklerine canlı olarak şahit oldukları için, büyük bir korku yaşıyorlar doğal olarak. Bu sebepten dolayı da görevini bitirip dünyaya dönen bir astronot artık ülkesini değil bütün dünyayı düşünür hale gelmektedir.

Yaşanan durum diğer topluluklar üzerinde de etkili olabilir:

 

 

İnsanın Dünya’yı algılama şekli yaşamış olduğu sorunlar arasında arka planda kalmış oluyor. Fakat yazı boyunca bahsettiğimiz overview etkisini yaşayan insanların fikri tamamen değişebiliyor. Gezegenimize karşı daha duyarlı hale gelebiliyorlar. Bunun nasıl olacağını düşünüyorsunuzdur belki de. Gelişen teknoloji sayesinde yani sanal gerçeklik kullanarak insanların bu deneyimi yaşaması artık mümkün. Bu sayede insanların çok daha farklı bakış açılarına sahip olacakları da düşünülüyor. Overview etkisi  sayesinde daha hassas ve koruma içgüdüsü ile hareket edecek insanların sayısında artış olacağı da belirtiliyor.

Overview etkisi insanları bir anda değiştiriyor gibi görünebilir. Fakat değişim için böyle bir teknolojiyi beklemek yerine daha duyarlı olabilir ve gezegenimizi korumak için çaba sarf edebiliriz. 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Overview Etkisi Nedir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!