Okul Çağındaki Çocuklar için Beslenme

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Beslenme her zaman için önemli. Ancak okul çağında beslenme gelişim döneminde olan çocuklar için çok daha önem taşımakta. Her sabah evden çıkmadan kahvaltı yapmak ve bunu istikrarlı bir hale getirmek gerekiyor. Çocukları okulda beslenme konusunda gözlemlemek kolay olmadığından dolayı çocuklar yemek yeme zamanlarını bunun için kullanmıyorlar.

Kahvaltıda Ne Yenmeli?

Kahvaltıda taze sıkılmış bir portakal suyu son derece yararlıdır. Bunun yanında yumurta, süt, peynir ve zeytin kesinlikle tüketilmelidir. Zamandan tasarruf etmek için hazırlanan tostlar hiç bir şekilde masada yapılan kahvaltının yerini tutmayacağı gibi çocuğun gözünde yemek yemenin önemsiz bir formalite olduğu algısını oluşturacak ve bu beslenme şeklini benimseyecektir. Bu yüzden özellikle kahvaltının önemini iyi anlatmak gerekmekte.

Okulda Ne Yenmeli?

Okul çağında beslenme oldukça önemli. Evde beslenme kadar okulda beslenmeye de dikkat edilmesi gerekiyor. Günümüzde okulların kantinlerinden öğlen aralarında ev yemekleri verilmekte. Ancak öğrenciler zaman zaman bu yemekleri yemekten kaçıyorlar ve yine abur cubur tabir edilen yemekleri yemeyi tercih ediyorlar. Bu bakımdan okulda ne yediklerini de kontrol etmek gerekiyor.

Bazı okullarda öğrenciler evlerinden getirdikleri yemekleri tüketiyorlar. Bu yemekler arasında meyve, ayran, içinde dilimlenmiş kaşar peyniri, marul, domates ve salam bulunan bir sandviç (tost değil) ve bir kutu ayran ya da meyve suyu olabilir.

Akşam Ne Yemeli?

Akşam yemekleri aile ile birlikte yendiği için herkesin aynı yemeği yemesi uygun olacaktır. Bazı aileler çocuklarına bu konuda çok tolerans göstermekte ve akşam yemeklerinde onlar için ayrı yemekler yapmaktalar. Bu büyük bir yanlıştır ve çocuğun alışkanları üzerinde ciddi bir olumsuz etki yaratır.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Okul Çağındaki Çocuklar için Beslenme
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!