MS Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MS Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Multiple Skleroz ya da en çok kullanılan şekliyle MS hastalığı oldukça garip bir hastalıktır. Hastalığın ana sebebi bağışıklık sisteminin sinir sistemini tehlikeli olarak görmesi ve ona saldırmasıdır. Bu saldırma sonrasında ortaya çıkan hasarlar ise hastalığın sonuçları olarak görülmektedir. Ülkemizde şu anda 40 bin civarında MS hastası olduğu bilinmekte. Hastalık bağışıklık sistemi ile alakalı bir hastalık olduğu için MS görülen hastalarda genellikle başka rahatsızlıklar da görülmekte. Bu rahatsızlıkların başlıcaları yorgunluk, uyku bozukluğu, görme sorunları, el ve ayaklarda uyuşma, kaşınma, baş ağrısı, kulak çınlaması gibi rahatsızlıklardır.

MS Hastalığının Kaynağı Nedir?

Hastalığın asıl sebebinin önceden geçirilmiş virüs kaynaklı başka hastalıklar olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte coğrafi faktörlerin de hastalık üzerinde etkili olduğu düşünülse de bu konuda kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

MS Nasıl Tedavi Edilir?

MS Hastalığı tedavisi genellikle ilaç tedavisi şeklinde yapılmakta. Ancak yapılan araştırmalar sağlıklı beslenmenin de tedaviye olumlu yönde katkı sağlayacağını ortaya koymuştur. Hastalığa olumlu yönde etki edebilecek beslenme şekli dengeli, sebze ve meyve yönünden zengin ve düşük yağ oranına sahip diyetlerdir. Bununla birlikte pilav, makarna, beyaz un, şeker gibi karbonhidratların da olumlu etkileri görülmüştür.

Yine yapılan araştırmalar bitkisel yağ ürünlerinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını ortaya koymuştur. Bu hastalığa sahip olanlar et tüketimini neredeyse sıfır oranına kadar indirmelidirler. Kırmızı et yerine mümkünse haftada 2-3 defa balık tüketimi gerçekleştirmelidirler. Balıkta bulunan Omega-3 bu hastalığa sahip olanlar için çok önemli bir maddedir. Sigara kullanımı MS hastalığını tetikleyen bir numaralı etkendir. Sigara içen kişiler bu hastalığın görülme oranı neredeyse 1,5 kat daha fazladır. Bununla birlikte çay ve kahve tüketiminin de hastalıktan korunmak için en aza indirilmesi gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MS Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!