Midye Tüketirken Nelere Dikkat Edilir?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Midye Tüketirken Nelere Dikkat Edilir?

Midye özellikle Ege bölgesinde yıllardır tüketilmekte olan deniz ürünlerinden bir tanesi. Ancak son zamanlarda ülke genelinde çeşitli midye zincirlerinin açılmasıyla insanlar arasında biraz daha ünlendi. Midye denizden çıkarıldığı için tüketilmeden önce bir dizi işlemden geçirilmesi gerekmekte. Peki, midye yerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Midye Sağlıklı mıdır?

Denizden çıkarıldıktan sonra özenle hazırlanan midye her zaman sağlıklıdır. Bunların en başında ise midyenin temizleme işlemi geliyor. Midye temizlemek yaklaşık olarak 2 gün boyunca su içinde bekletilmesiyle oluyor. Bu su 6 saatte bir değiştirilir. Denizden çıkarıldığı gibi pişirilen midye son derece sağlıksız olacaktır. Burada ise midyeyi satan yere olan güven önem arz ediyor. Midye yerken dikkat edilmesi gerekenler arasında midyenin kuru olup olmaması da önemli. Eğer önünüze kurumuş ve kıtır kıtır bir midye gelmişse muhtemelen uzun süre beklemiştir. Midyenin sağlığınızı bozmaması için günlük olarak tüketilmesi büyük önem arz etmekte. Zira içeriğinde bulunan baharatlar beklemeyle birlikte sağlık açısından tehlike oluşturmakta.

Midye Hangi İşlemlerden Geçiyor?

Denizden çıkarılan midyenin ilk önce kabuğu açılıyor ve bu halde sıcak suyun içine atılıyor. İlk etapta sıcak olan bu su 6 saatte bir değiştiriliyor. Bu bekletme işlemi 2 gün devam ediyor ve bu sayede midyenin içindeki gözle görülmeyen bakteriler ve kum parçacıklarından arınması sağlanıyor. Sonrasında ise baharat karışımlı iç pilav hazırlanıp istenen oranda midyenin kabuğu açılarak içine konuluyor. Midyenin kabuğu bilinçli bir şekilde iki parçaya ayrılmıyor. Çünkü ayrıldığı zaman tekrar kapanma ihtimali ortadan kalkıyor.

Son aşamada ise midyenin kapağı kapatıldıktan sonra pişirme işlemine geçiliyor. Pişirilen tencere içindeki midye adedine göre pişirme süresi de değişiyor. Günlük olarak satılan midyeler ağızda dağılıyor ve çok fazla çiğneme gerektirmiyor. Ancak beklemiş midyelerin çiğnenmesi ve hazmedilmesi oldukça zor. Aynı zamanda tüketme süresi geçmiş midyeler sağlık açısından da büyük tehlike arz ediyor.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Midye Tüketirken Nelere Dikkat Edilir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!