Meslek seçimini kolaylaştıracak 6 tüyo!

Meslek Seçimi
Share

Share This Post

or copy the link

Birden fazla seçeneğin barsa ve kendine uygun olan meslek seçimini yapamamışsan seni böyle alalım. Eğer kararsızlık yaşıyorsan yapabileceklerini senin için sıraladık. 

Doğru meslek seçimi ve kariyer için öncelikle kendini iyi tanıman ve anlaman şart. İlgi duyduğun alanlar neler?, yeteneklerin o mesleğe uygun mu?, kişisel değerlerin ve tercih edeceğin meslek arasında sorun olacak mı ? Eğer bu sorulara cevap vermekte güçlük yaşıyorsan bir yere ayrılma.

Meslek Seçimi

Öncelikle seçim yapmadan önce kariyer testlerini yaparak sürece başlayabilirsin. Bu testler sayesinde kendin hakkında bilgi toplayıp, sana uygun olan mesleklerin bir listesini de hazırlayabilirsin. Eğer bu konular ile ilgili bilgin yoksa güvenilir siteleri tercih etmende fayda var. Genel olarak bu sitelerde mesleklerle ilgili daha detaylı bilgi yani çalışma saatleri ve maaşlar hakkında da bilgi bulunuyor.

Bunlar dışında sana önereceklerimiz ise şu şekilde:

Meslek seçimini kolaylaştıracak 6 madde

1) Sana uygun olan meslekleri belirle

Meslek seçimi konusunda öncelikle kendine bir liste yap. Tabi daha önceden yapmış olacağını tahmin ederek, test sonucunu aldıktan sonra elde ettiğini sonuçla eski olan listeni birleştirip yeni bir liste hazırla.

İki listede de bulunan ortak meslekleri ayır ve bunları farklı bir listeye al. Bunları kendine uygun olan meslekler olarak düşünebilirsin. Sana her anlamda uygun olacak yani hem beceri hem de istediğin bir mesleği bu listede bulabilirsin.

Yapmış olduğun listeden kendine daha yakın olduğunu düşündüğün meslekleri seç. Diğer taraftan da eğer çok bilgi sahibi olmadığın meslekler dahil olursa onları eleyebilirsin. Fakat bu çıkardığın meslekler hakkında da bilgi sahibi olabilirsin. Bu sayede sana neden uygun olmadığını daha iyi anlamış olacaksın.

Meslek Seçimi

2) Oluşturduğun listeyi biraz daha daralt

Tam bu aşamada meslek seçimi konusunda önemli bir yere gelmiş oldun. Yaptığın araştırmalar ve elde etmiş olduğun bilgilerden yola çıkarak, daha çok ilgini çekenleri listende bırakmalısın kalanları bırakabilirsin. Bu listede beşe kadar mesleğin kalması senin için ideal olacaktır. Daha sonrasında onlara yoğunlaşarak daha rahat seçim yapabilirsin. Ayrıca meslekleri çıkarmanı tavsiye etmemizin sebebi, eğitim veya diğer zor olan ya da sana uymayan şartları olduğundan olacak. Bu şekilde listeni daraltıp daha gerçekçi hareket edebileceksin.

3) Bilgi almak için mesleği icra edenler ile görüş

Meslek seçimi için önemli konulardan bir tanesi de tecrübesi olan kişilerden fikir alman. Daha tecrübeli insanların veya mesleğin içerisinde olan insanların görüşlerini alman tercih yapmanı kolaylaştıracak önemli etkenlerdendir. Hem kaynağından bilgi edinmiş hem de aklında kalan soruları doğrudan iletme fırsatı bulabilecek olman süreçte sana oldukça yardımcı olacaktır.

Meslek Seçimi

4) Seçim zamanı

Araştırmalarını ve gerekli görüşmeleri de yaptıktan sonra artık sıra seçime geldi. Bütün elde ettiğin bilgilere göre sana en uygun olan ve seni en fazla mutlu edecek olan mesleği seçmen gerekiyor artık. Fakat bunun kalıcı bir seçim olmadığını ve kariyerinin farklı şekillerde ilerleyebileceğini unutma.

5) Hedeflerini belirle

Kararının hemen ardından uzun veya kısa vade de hedeflerini belirlemen gerekecek. Eğer bu hazırlığı tamamlarsan seçtiğin alanda rahat çalışacaksın. Uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmen 5 yılını alabilir fakat kısa vadeli hedeflerini en fazla 2 yılda gerçekleştirebilirsin.

Seçmiş olduğun meslek ile ilgili eğitim ve öğretim bilgileri bu konuda sana rehber olabilir. Bütün detaylar hakkında bilgin yoksa eğer tekrardan araştırma yapmanı öneririz. İhtiyacın olan bilgileri edindikten sonra hedeflerini daha rahat belirleyebilirsin. Uzun vadeli olan hedefler için eğitim alabilir, sertifika programlarına katılabilirsin. Böylece kendini erkenden hazırlamaya başlarsın.

6) Kariyer Planı yap

Belirlemiş olduğun hedeflere ulaşabilmek adına güzel bir plan hazırlar. Hangi hedefleri ne zaman gerçekleştireceksin, eğitimleri ne zaman alman gerekecek ve buna benzer birçok maddeyi içeren bir belge oluşturmanda fayda var. Kendin için bir yol haritası çiz ve uzun olan bu yolculuk için duraklarını yani geçmen gereken hedeflerini iyi belirlemesin. Uzun veya kısa vadede olan her şeyi iyice düşünüp yazıya geçirmen gerekiyor. Bu sayede başarıya biraz daha yaklaşabilirsin. Ayrıca sana engel olabilecek veya seni kurtaracak olan şeyleri eklemeyi de unutma.

Açıklamış olduğumuz altı adım sayesinde meslek seçimi sürecini kendin için kolaylaştırabilirsin. Bu süreci mümkün olduğu kadar sancısız atlatmak için bir an önce harekete geçebilirsin!

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Meslek seçimini kolaylaştıracak 6 tüyo!
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!