Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak?

Merkez Bankası Faiz Kararı
Share

Share This Post

or copy the link

Bugün ekonomi için gündem olacak 2 merkez bankası faiz kararı var. Bunlardan bir tanesi ülkemizi diğeri ise Avrupa’yı etkileyecek düzeyde.

Enflasyonun baskısı devam ederken ECB, geç olsa da faizin arttırılması yönünde kararlar bekleniyor. Dünya genelinde de enflasyon ve resesyon ile ilgili beklentilerden dolayı fiyatlama yapmak zorlaşırken, ABD bu konuda endişeleri gidermiş gibi görünüyor. Fakat onlar için dahi riskin yıl sonuna kadar devam edebileceği de belirtiliyor.

Ülkemize baktığımız zaman ise Merkez Bankası faiz kararı değişecek gibi gözükmüyor. Yani faiz aynı seviyede tutulacak, bunun dışına ise dolar kurunda gün içinde değişimler bekleniyor.

Bugün gözler Merkez Bankası Faiz Kararında Olacak

Merkez Bankası Faiz Kararı

Piyasa genelinde oluşan beklentiler ve ekonomistlerin de yorumlarına bakıldığı zaman politika faizinin değişmeyerek yüzde 14’te kalacağı öngörülüyor. İndirim veya artma gibi durumların şu an için gayet sürpriz olacağı düşünülürken, herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda piyasada bir hareketlenme olacağı ve hızlı gelişmeler yaşanabileceği belirtiliyor.BIST 100 endeksi, geçtiğimizi günü neredeyse yüzde 1’lik artışla 2.520,20 puanda bitirirken, bugün de artışını sürdürmeye devam ediyor. Genel olarak bugünlerde karışık bir artış grafiği izlese de artmaya devam edecek gibi görünüyor.Gün içerisinde Merkez Bankası faiz kararı açıklanmasının ardından haftalık olarak para ve bankalardan alınan veriler de izlenecek. Ülkemiz dışında ise önemli bir faiz kararı açıklanması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası faiz kararı açıklamasını, ülkemizle aynı saatlerde yapması beklenirken oradan çıkacak olan kararın artırım yönünde olması bekleniyor.

Fakat yine de teknik açıdan bakıldığında endeksin yükseliş olarak 2.550 puan, düşüşte ise 2.490 desteğine takılabileceği de belirtiliyor.

Amerika ve Avrupa’da vadeli olan endeksler karışık ilerliyor

Merkez Bankası Faiz Kararı

Birçok kişinin faiz kararını beklediği bu günlerde gözler ABD ve Avrupa’ya çevrilmişken vadeli endeksler karışık bir seyir izliyor.Ayrıca gün içerisinde beklenen başka bir karar ise İtalya Başbakanı’nın istifası sonucu kurulacak yeni hükümet olacak. Kuzey Akım 1 doğal gaz hattının bugün tekrardan işe başlaması ile piyasalara vereceği destekte konuşulmaya devam ediyor.

Dolar/TL’de ise durum pek iç açıcı değil

Merkez Bankası Faiz Kararı

Dolar/TL geçtiğimiz gün yükselişini sürdürürken piyasalarda 17,6041 dolaylarında günü tamamlamışken, sabah saatlerinde ise güne 17,62 seviyelerinden başlamış oldu. TL karşısında Euro’da son günlerde artış göstermeye devam ediyor. Sebep olarak ise faiz kararının ve borsada oluşan hareketliliğin etkili olduğu düşünülüyor.Merkez Bankası faiz kararı için değişim beklenmezken, yine de artım veya azalım konusunda değişim olabileceğini belirten uzmanların olduğunu da belirtelim. Fakat bu sayı oldukça az ve bu ihtimalin gerçekleşmesinin çok küçük bir olasılıkta olduğu belirtildi. Piyasanın neredeyse tamamı oranın sabit kalacağını düşünürken, enflasyonun yüzde 78’lerde olması durumu ise karar değişmezse artacak ve farklı hamleler denenerek enflasyona karşı cevap aranacak. Değişimin yönü fark etmeksizin piyasalarda hareketlenme bekleniyor.Euro/dolar paritesine bakıldığında ise, hafta başından bu güne kadar yaklaşık olarak  1,4 değer kazanmış görünüyor. Fakat bu durumunda Avrupa Merkez Bankası faiz kararı açıklandıktan sonra değişmesi bekleniyor.

Altın’da düşüş hala devam ediyor

Merkez Bankası Faiz Kararı

1.700 dolar civarlarındayken şu an bu sayının da altına gerileyen ons altın sabahın ilk saatlerinde 1.689 seviyesinden işleme alınırken, gram altın ise 957 lira seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Avrupa Merkez Bankası faiz kararı genel olarak bu konuda etkili olurken, dolarda olan değerlenmenin süreceğini ve bunun altın fiyatlarını etkileyeceği düşünülüyor.

Petrol için talepte oluşan zayıflama sonucunda beklenen düzeyin altına gerilemiş durumda.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) paylaşmış olduğu verilere göre, ticari olarak tutulan petrol stokları, geçtiğimiz haftaya nazaran 100 bin varil daha fazla azalmış ve 426 milyon 600 bin varile kadar gerilemiş, bu sayı 1985’den bu yana görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçmiş durumda. Petrol ithalatında ise geçtiğimiz hafta ortalama olarak 156 bin varil azalma ile 6.5 milyon varile, ihracat ise günlük olarak ortalama 730 bin artış ile 3.7 milyon varil olmuş oldu.ABD ham petrolü için 100 doların altı test edilmiş oldu, Brent petrol için ise varil fiyatı 107 dolarında altına gerilemiş durumda.Rus petrolü ile ilgili yaşanabilecek gelişmeler izlenirken, doğal gaz hatlarında önemli bir gelişme yaşandı. Yaşanan gelişmede Kuzey Akım 1 hattının Avrupa’ya gaz akışı tekrar başlamış oldu. Yaklaşık 10 gündür bakım çalışmaları yapıldığı için gaz verilememişti.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!