LinkedIn Profilinizi Güçlendirmeniz İçin 6 Tüyo

linkedin
linkedin
Share

Share This Post

or copy the link
İş bulmak isteyenler için önemli bir platform olan LinkedIn, kariyeriniz için rakiplerinize göre bir adım daha önde olmanızı sağlayacaktır. Başvuru yaptığınız iş ilanlarından güzel sonuçlar alabilmek için de profilinizin sizi doğru yansıtması gerekir. Bu yazımız özelinde de bu platform üzerinde nasıl etkili bir profile sahip olabilirsiniz bununla ilgili tüyoları sizlerle paylaşmış olacağız.

Teknolojinin çok hızlı geliştiği ve iş başvurularının online olarak yapılır olduğu bu dönemde etkili bir  LinkedIn profiline sahip olmak, iş arayanlar için oldukça önemli. İşverenler ise artık çalışmak istedikleri kişilerle ilgili olarak detaylı bilgi almak istediklerinde ilk baktıkları yer LinkedIn profilleri oluyor. Bu sebeple bu konuyu es geçmemeniz ve diğer adaylardan farklı olduğunuzu gösterecek bir profile sahip olmanız gerekiyor.

LinkedIn aracılığı ile bir işe başvuru yaparken öncelikle şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin. Profiliniz sizi yeterince yansıtıyorsa ve eksik bilgi kalmamışsa, başvuru yapabilirisiniz.  Sizleri bir adım daha öne çıkarmak için bir takım tüyolarımız olucak, hep birlikte inceleyelim.

LinkedIn profilinizin yetkin ve güçlü olmasını sağlayacak tüyolar:

  1. Profilinizi doldururken yazım ve imla kurallarına dikkat edin
  2. Profilinize işe özel olacak şekilde anahtar kelimeler ekleyin
  3. Sıradan bir fotoğraf yerine profesyonel olan bir fotoğraf tercih edin
  4. Profilinizde olan özetin sizi yansıttığından emin olun
  5. Doğru kişiler ve gruplar ile iletişime geçin
  6. Platformu kullananlardan tavsiyeler isteyin

1. Profilinizi doldururken yazım ve imla kurallarına dikkat edin.

linkedin

Aslında bu konu zor olan bir konu değildir. İmla ve yazım kurallarına dikkat etmeniz zaten gerekli bir durum. Ama bazı sektörlerde ve iş alanlarında bu konuya önem veriliyor, Türkçeye hakim olmanız en azından yazı dilinde bunu gösterebilmeniz gerekiyor. Profilinizi oluştururken özenli olmalı, yazdıklarınızın akıcı ve anlaşılır olması gibi faktörler siz fark etmeseniz de sizi diğer adaylardan farklı bir konumda tutacaktır.

2. Profilinize işe özel olacak şekilde anahtar kelimeler ekleyin.

linkedin

İşe alım için çalışan uzmanlar, genellikle bir iş ilanına başvuranlara bakarken doğru adayı bulabilmek için anahtar kelimelere odaklanır. Siz de bunu göz önünde bulundurarak, mesleğinizle ilgili veya uzmanlığınızla ilgili olan önemli kelimeleri seçerek profilinize ekleyin. Uzmanlıklarınız potansiyel şirketler tarafından bulunmaz şansınızı arttıracağı için bunlara dikkat etmenizde fayda var.

3. Sıradan bir fotoğraf yerine profesyonel bir fotoğraf tercih edin

linkedin

İşverenler için doğru aday tercihinde bir diğer önemli husus adayın nasıl göründüğüdür. Normal olan bir fotoğraf yerine bu iş için çekildiği belli olan daha profesyonel fotoğraflar kullanmanız sizi öne çıkaracaktır. Herhangi bir sosyal mecrada olan fotoğrafınızı burada kullanmamanız iyi olacaktır, daha sade ve sizi yansıtan bir fotoğraf tercih etmeniz sizi ilk sıralara taşıyacaktır.

Ayrıca isminizin alt kısmında yer alan başlık kısmı da sizin bilgilerinizi gösteren kısa bir özet şeklindedir. Farklı insanların sizin profilinizi ziyaret ettiğinde görecekleri ilk kısım hatta. İlk izlenimin ne kadar önemli olduğu malum. Burada oluşturacağınız başlık kısmı da sizin için önemli ve dikkate alınmasında fayda var.

4. Profiliniz de olan özetin sizi yansıttığından emin olun.

linkedin

Özet sizin kişiliğinizi karşıya aktarabilmeniz için en güzel yerlerden biridir. Burada almış olduğunuz eğitimler, varsa sertifikalar, yetenekleriniz ve başarılarınızı ekleyerek sizi açıklayacak farklı detaylara yer verebilirsiniz.

5. Doğru kişiler ve gruplar ile iletişime geçin.

Linkedin ağ

İnsanlar genel olarak bir kez LinkedIn profili oluşturduktan sonra tekrardan güncelleme yapmazlar ve bu çok önemli bir maddedir. Profilinizin sürekli olarak güncel olduğundan emin olun. Farklı konumlarda olmanız veya iş değiştirmeniz durumlarını değiştirmeyi ihmal etmeyin.

6. Platformu kullananlardan tavsiyeler isteyin.

linkedin

Genel olarak klasik iş başvurularında geçerli olan tavsiye mektuplarını bilirsiniz. Sizin profiliniz için de bir hayli önemli aslında bu tavsiyeler. Eski işinizden veya bir arkadaşınızdan aldığınız tavsiyelerin profilinizde görünmesi, her zaman sizi öne çıkaracaktır. Siz de başkalarına tavsiye vererek onların LinkedIn profillerinin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu durum zaten onlarında size tavsiye vermesi ile devam edeceği için faydalı olacaktır. Tavsiye alırken kendi çalıştığınız iş grubundan olan kişilerden tavsiye almaya ve sizin de kendi grubunuza tavsiye vermeye dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktir de sanki sahte bir hesap kullanıyormuş havası yaratabilir bu durum.

2
mutlu
Happy
2
_zg_n
Sad
2
sinirli
Annoyed
2
_a_rm_
Surprised
2
vir_sl_
Infected
LinkedIn Profilinizi Güçlendirmeniz İçin 6 Tüyo
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!