Kredi Sicili Bozuk Olanlar Temel İhtiyaç Kredisi Alabilecek mi?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ekonomiyi korumak için Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulan temel ihtiyaç kredisiyle ilgili vatandaşlar pek çok sorunun yanıtını aramaya başladı. Özellikle de banka sicili bozuk olanların bu kredi imkanından yararlanıp yararlanmayacağı merak ediliyor.

Başvuruları 1 Nisan 2020’de başlayan temel ihtiyaç kredisi paketinde geri ödemeler 6 ay sonra başlayacak. Öte yandan 5 bin TL, 7.500 TL ve 10 bin TL’lik kredi ödemeleri de 36 ay ile vadelendirilebilecek. Başvuru aşamasında banka şubelerinde yığılma olmaması adına internet üzerinden başvurular kabul edilecek.

ADVERTISEMENT

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilecek mi?

Bu konuyla ilgili Sabah Gazetesi ekonomi yazarı Faruk Erdem tarafından bir açıklama yapıldı. 10 bin TL 6 ay ertelemeli kredi için KGF garantisi verildiğini hatırlatan Erdem, kredi sicili bozuk olanların da bu krediyi alabileceğini söyledi. Devletin sorgu yapmadan bu krediyi vereceğini söyleyen Erdem, destek kredisinde beyanın esas alınacağını ve ödeme gücü kontrolünün yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

Günümüzde bankalar herhangi bir kredi başvurusunda Findeks kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Ancak bu kredi KGF destekli olduğu için kredi sorgulama yapılmadan bankaların kredi sunacağı belirtiliyor. Başvurular 1 Nisan 2020 itibariyle mobil şubeler üzerinden alınmış ve vatandaşlar geri dönüşü beklemeye başlamıştır.

Bu kredide 10 bin TL için 36 ay vadede aylık 376 TL, 5 bin TL için aylık 188 TL ve 7.500 TL için aylık 282 TL geri ödeme süreci bulunmaktadır.

ADVERTISEMENT