Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi kartı limiti, bankalar tarafından kişilere tahsis edilen bir borçlanma limitidir. Bu borçlanma limiti, belirli kural ve yönetmelikler çerçevesinde güvenle kullanılıp harcanabilir. Fakat bankalar herkese aynı kredi kartı limitini vermemektedir. Bazı kişiler yüksek kredi kartı limiti alabilirken, bazı kişiler daha düşük limit alabilir. Bu içerikte bankanın size verdiği limiti nasıl artırabileceğinizi tartışacağız.

 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bu konuda en önemli husus gelirinizdir. Ne kadar gelir elde ettiğiniz çok önemlidir. İkinci husus ise kredi kartı kullanma süresidir. Üçüncü husus kredi notunuz ve sigorta durumunuz, banka hesabınızdaki birikmişlerdir.

 

  • Bankalar kişinin net gelirinin en fazla dört katına kadar kredi kartı limiti verebilir.
  • Kredi kartını alalı 1 yıl olmamış kişiler en fazla aylık net gelirinin 2 katına kadar kredi kartı limiti alabilir
  • Kredi notu düşük olan kişiler, yüksek gelir elde etseler bile aylık gelirleri kadar kredi kartı limiti alamayabilirler.
  • Sigortası olmayanlar, banka hesabında birikmişi olmayanlar biraz daha geri plandadır

 

Part Time İşe Girin

Akşamları part time sigortalı bir işe girerek gelirinizi yükseltmiş olur ve daha yüksek limitli bir kredi kartına sahip olabilirsiniz. Banka artırdığı kredi kartı limitini düşürmez, bu nedenle limitiniz yükseldikten sonra işten çıkabilirsiniz. Örneğin 5 bin lira maaş alıyorsunuz ve kredi kartı limitiniz 20 bin lira diyelim, hedefiniz limiti 30 bin liraya çıkarmak. İşte bu durumda 2,500 lira maaş alabileceğiniz bir part time iş bulmanız lazım. Bu maaş kesinlikle net bordroda yazan bir maaş olmalı. Üç dört ay çalıştıktan sonra çıkabilirsiniz işten.

 

Kredi Kartı Kullanım Sürenizin 1 Yıl Olmasını Bekleyin

Kredi kartınızı alalı 1 yıl olmadıysa yüksek limit almanız zor. Bu nedenle limitinizi yükseltmek için, kredi kartı kullanım sürenizin bir yıl olması gerekir. Bu durumda kredi notu ve diğer faktörler uygunsa gelirinizin dört katına kadar kredi kartı limiti alabilmek mümkündür.

 

Kredi Notunuzu Yükseltin

Kredi notunuz düşükse, kredi kartı limitiniz belli bir seviyenin üstüne çıkmaz. Bu durumda ne mi yapacaksınız, kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyecek hatta üstüne çıkacaksınız. Bu sayede zamanla kredi notunuz kendiliğinden artacaktır. Kredi notunuz yükselmeden kredi kartı limitinizi artıramazsınız.

 

Sigorta Yaptırın

Sigortanız yoksa, çalışmıyor gözükürsünüz. Bu nedenle banka size 1-2 bin lira limit verebilir sadece. Sigorta yaptırır yaptırmaz kredi kartı limitiniz yükselecektir. Aylık gelirinizin en az iki en çok dört katın kadar limit almak mümkündür.

 

 

 

 

 

t

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!