Kredi Kartı Borcunun Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Kullanmış olduğumuz kredi kartlarının hesap kesimleri ile ilgili tüm bilgiler adresimize ekstre olarak ya da mail adresimize bilgilendirme şeklinde teslim edilmektedir.

kredi kartı borcunun ödemesi gecikirse ne olur
kredi kartı borcunun ödemesi gecikirse ne olur

Her iki yoldan da almış olduğumuz metinlerden toplam borcumuzu, dönem borcumuzu, asgari ödeme tutarını ve son ödeme tarihini kolay bir şekilde görebilmekteyiz. Eğer ekstrenize ulaşamadığınız ya da nakit anlamında sıkıştığınız için kredi kartını ödeyememişseniz, kesinlikle bunun için bir çözüm yolu üretmeniz gerekmektedir. Ayrıca kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde size bahsedeceğimiz banka sürecinden de haberdar olmalısınız. İşte, borç ödenmemesi durumunda başlatılacak olan süreç.

ADVERTISEMENT
  1. İlk olarak kredi kartınızın borcunun ödenmediği ile ilgili cep telefonunuza bir hatırlatma mesajı alacaksınız.
  2. Hatırlatma mesajını almanızın ardından 3 gün içinde ödeme yapmazsanız, günlük gecikme faizi işletilmeye başlayacaktır.
  3. Bu süreç ile birlikte, kredi kartınızdan nakit avans çekimlerine engel gelecektir. Bu engeli açtırabilmeniz için ise dönem borcunuzun tamamını yatırmanız istenmektedir.
  4. Tüm bu süreçler cep telefonu yolu ile sizlere bildirilecektir. Nakit avans özelliğinin beraberinde ise, bu kötü durum Kredi Kayıt Bürosu’na iletilecektir. Böylelikle TC kimlik numaranız ile yapılacak olan sorgulamada tüm bankalar bu durumu görecek ve olumsuz bir şekilde değerlendirmeye alacaktır.
  5. Bu sürece kadar bankaların 30 gün gecikmeli alacaklar kısmında dosyanız tutulacaktır. Eğer aynı şekilde ikinci ay da ödeme yapmazsanız, banka size bir mail bir de uyarı mektubu yollayacaktır.

 1. Üçüncü aya gelirken yine borcunuz ödenmemişse yeni hesap kesim tarihinden bir hafta önce banka görevlisi sizi arayacak ve borcunuzun ödenmemesi durumunda dosyanızın şirket avukatına teslim edileceğini bildirecektir. Bu da yasal sürecin başladığını ifade etmektedir. Eğer bankadan gelen telefonu açmazsanız banka haber verildi sayacak ve dosyanızı avukata teslim edecektir.
 2. Dosya avukata verildikten sonra artık asgari tutar ödemesi yapamaz, kredi kartınız ile ATM noktalarından ödeme işlemi gerçekleştiremezsiniz. Pos cihazından yapacağınız alışverişlerde kartın rehin edilmesi istenecek, ATM’lerde iste kartınız teslim edilmeyecektir. Ayrıca bu son süreçte bankaların kara listesine girmiş olacaksınız. Borcunuzun tamamını ödemenizin gerektiği konusunda da telefon alacaksınız.

Yazımızı burada noktalıyoruz. Dilerseniz direkt olarak konuyla alakalı olarak; banka hesabına konulan bloke nasıl ve ne zaman kaldırılır sorusunun yanıtını verdiğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Borcumu 3 Ay Ödemedim Ne Olacak?

Borcumu 3 ay ödemedim ne olacak diye araştırma yapan kişiler bilmelidir ki; kredi kartının ya da kredi borcunun 3 ay ödenmemesi durumunda, kişi hakkında yasal takip süreci başlatılmaktadır. Yasal takip süreci, kişilerin kredi notunu ve kredi sicilini direkt olarak olumsuz yönde etkilediğinden dolayı bu kişiler, gelecekte bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanamayacak duruma gelmektedir.

ADVERTISEMENT

Kredi kartının ya da kredi ödemesinin 3 ay yapılmaması durumunda öncelikle bankalar, borçlusu olan kişilerle iletişim kurmakta, borcun ödenmesini istemekte ve borcun ödenmemesi durumunda yasal takip sürecinin başlatılacağı bilgisini vermektedir. Bu noktada, banka yetkilileri ile yapılacak olan konuşma büyük önem taşımaktadır. Çünkü banka yetkilisine borcun ödeneceğine dair bir söz verilmesi durumunda, banka kişilere ek bir süre vermekte ve yasal takip sürecini başlatmamaktadır. Üstelik bu konuşma sırasında, içinde bulunulan ekonomik koşullar aktarıldığında yapılandırma da istenebilmektedir. Bankalar bu konuda müşterilerine oldukça ılımlı bir yaklaşım sergilemektedir.

Borcumu 3 ay ödemedim ne olacak araştırması yapan kişilere ilk verilecek olan bilgi; yasal takip sürecinin başlatılması ile kredi notunun düşüşe uğrayacağı ve kredi sicilinin bozulacağıdır. Ardından yasal süreç başlayacak ve kişinin borcuna karşılık olarak haciz işlemi başlatılacaktır. Dolayısı ile borçlunun, borcundan dolayı ev, işyeri ayda maaşına haciz gelmesi söz konusudur.

Borcumu 3 ay ödemedim ne olacak sorusunun bir cevabı da; kara listeye girecek olmalıdır. Dolayısı ile kara listeye giren kişiler, borçlarını tamamen ödeyip aradan beş yıl geçmeden bankaların kredi ev kredi kartı hizmetlerinden yararlanamayacaklardır.

ADVERTISEMENT