Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır? (2019)

Muhtemelen, Türkiye’deki milyonlarca kredi kartı kullanıcısı gibi siz de her yıl düzenli olarak kredi kartı aidatı ödemekten nefret ediyorsunuz.

kredi kartı aidat iadesi nasıl alınır 2019
kredi kartı aidat iadesi nasıl alınır? (2019)

Bazı durumlarda aylık olarak alınan Kredi kartı aidatları ufak miktarlar gibi gözükse de yılsonunda afaki ücretleri görebilmektedir. Bu ücretler kredi kartlarının kullanım durumlarına göre alınmakta olup kullanım olmayan aylarda herhangi bir ücret alınmamaktadır. Alınan ücretler kredi kartının türüne, kart türlerine (business, platinum, gold vs.) ve hangi bankadan alındığına göre değişiklik göstermektedir. Bugün, bu yazımız içerisinde bankalar tarafından alınan kredi kartı aidat ücretlerini nasıl geri alınabileceğinden bahsetmeye çalışacağız.

ADVERTISEMENT

2019 Yılında Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Yargıtay, tüketicilerin sürekli bu konu üzerinden sormuş olduğu soruları şu şekilde açıklamalarda bulunmuştur; bankaların vermiş olduğu hizmetlerden ötürü bir aidat almasının yasal olmadığını, tüketicilerin zaten ödediği faizlerden ve yaptığı alışverişler üzerinden bankalara yeterli oranda komisyon söylediklerimi ifade etmiştir.

Hatta kredi kartı sahiplerinin son 10 yıla kadar ödemiş oldukları tüm aidatları geri alabileceklerinden bahsedilmektedir. Bu konu hakkında bankanız ile görüşmeniz durumunda mevcut kredi kartlarından aidat alınmasını engelleyebilirsiniz. Geçmişe dönük ödemelerinizi ise bazı şartları yerine getirerek geri almanız mümkün. Bu konuda bankalar tarafından talep edilen şartlara bakacak olursak;

kredi kartı aidat ücreti geri alma

Bankalar, kredi kartı aidatı ödemek istemeyen ve geçmiş yıllarda ödediği aidatları geri almak isteyen kişilerin düzenli ödeme talimatı vermelerini istemekte. Herhangi bir fatura (elektrik, su, doğalgaz, internet, kredi kartı borcu) otomatik ödeme talimatı veren kişiler kredi kartı aidatı ödemekten kurtulurlar. Bazı bankalar müşterilerinden gelen bu talepleri reddederek aidat almaya devam edeceklerini ifade etmektedir. Bu gibi durumlarda her il ve ilçe merkezlerinde bulunan tüketici hakem heyetine başvurmanız durumunda banka ile hukuksal bir mücadeleye girerek kredi kartı aidatlarını geri alabilirsiniz.

ADVERTISEMENT

Bahsetmek istediğim diğer bir husus ise masrafsız bankacılığın artan ivme ile yükselmesidir. QNB Finansbank’ın enpara ürünü, TEB’in CepteTEB’i, Kuveyt Türk’ün Senin Bankan ürünü ile artık bankalar da kredi kartı aidatı olmayan masrafsızlık bankacılık anlayışını benimsemeye başladılar. Eğer mevcut bankanızdan memnun değilseniz ve 2019 yılında aidat iadenizi alamıyorsanız bu bankaları deneyebilirsiniz. Hatta enpara ile alakalı linke tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz: enpara aidat veren kredi kartı