Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı? (2 Tavsiye)

Kredi kartı harcamalarında miktar olarak aşırıya kaçanlar ya da ekonomik durumlarında bir azalmadan kaynaklanan sebeplerden dolayı borcunu ödeyemeyenler, bankalarda olumsuz bir imaj bırakmamak ve kredi notlarının, banka sicillerinin bozulmasını engellemek adına bazı adımlar atmalıdırlar.

kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı
kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı?

Çünkü bankanın ödeme günü için bildirim yaptığı kredi kartlarında, belirtilen sürelerde bir ödeme yapılmazsa, ne yazık ki kredi notunuz düşecek ve sonrasında bankalar tarafından takip süreci başlatılacaktır. Eğer ilerleyen günlerde daha ağır sonuçların ortaya çıkmasını istemiyorsanız, aşağıda belirteceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

ADVERTISEMENT

Birçok banka, ödeme konusunda problem yaşayan müşterilerine kredi kartı borcunun bir sonraki hesap dönemine aktarılmasını sağlamaktadır. Yani, içerisinde bulunduğunuz dönemde ödeme yapacak durumunuz yoksa, bankanıza dilekçe yoluyla başvuru yapabilir ve ödemeleri ancak bir sonraki ay yapabileceğinizi bundan dolayı da ekstre ödemenizin ertelenmesini talep ettiğinizi belirtebilirsiniz. Şuan bu şekilde hizmet alabileceğiniz bankalara örnek verecek olursak, Garanti Bankası ve Akbank’ı örnek olarak gösterebiliriz.


Kredi kartı borcunuzu ödeyememe sebebiniz, asgari ödeme tutarı ve dönem borcunuz çok fazla gelmesi ise, bu durumda kredi kartı kullanımınıza kısa bir süre ara verip, banka şubelerinden borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Şuan bu hizmet ülkemizin tüm bankaları tarafından sunulmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra bankaya ne kadar borcunuz varsa, tamamı belirli bir vade ile taksitlendirilecektir. Bu sayede sizler de hem düşük miktarda ödemeler ile borcunuzu geciktirmemiş hem de vade sonunda kredi kartı borcunuzu bitirmiş olacaksınız.

Eğer kredi kartı borcunuzun ödemesi gecikirse ne olacağını merak ediyorsanız adım adım başınıza gelecekleri şu yazımızda sizlere anlattık. Sorularınızı merakla bekliyor olacağız.

ADVERTISEMENT

Kredi Yapılandırma Mantıklı mı?

Sizlerle paylaştığımız bu bilgilerin yanı sıra kredi yapılandırma sürecinden de bahsetmemiz gerekiyor. Günümüzdeki bazı bankalar, tüketicilerin kredi borçlarını yapılandırmaktadır. Yani kredi kartı borç transferi işlemi yaparak borçluların yeniden taksitler halinde borcunu ödemesi sağlanmaktadır. 2020 yılında bankaların bu konuda hizmet verdiği unutulmamalıdır. Elbette daha önceden belirlenen limitler dahilinde yeniden borçlanabilir ve borcunuzu tek bir banka çatısı altında ödemeye başlayabilirsiniz.

Uzun vadeli borç kredisi veren bankalardan da yararlanılabilir. Ancak bu kuruluşlar çoğu zaman kredi skoru düşük olanlarla çalışmak istemez. Haliyle yapacağınız araştırmalarda hangi bankaların bu hizmeti sunduğunu öğrenmeniz gerekir. Üstelik kredi kartı borcu yapılandırma sürecinde borç yeniden hesaplanır ve belirli bir faiz oranı üzerinden işlemler yapılır. 12 aydan daha uzun vadeye kadar taksitlendirme seçeneğinden faydalanarak tüm borcunuzu tek bir bankaya ödeyebilirsiniz.

Kredi yapılandırmak bu yüzden mantıklıdır. Genel olarak borçlarını ödeyemeyen ve yeniden taksitlendirmek isteyen tüketicilerin başvurduğu bu yöntem 2020 yılı itibariyle bazı bankalarına düzenlediği kampanyalar ile devam etmektedir.

ADVERTISEMENT