Koronavirüs Nedeniyle Borsada Pozitif Etkilenen Sektörler Hangileri?

Koronavirüs sebebiyle dünyadaki pek çok sektör olumsuz yönde etkilendi. Buna rağmen borsada pozitif yönlü hareketler bazı sektörlerde devam ediyor. Haberimizin devamında koronavirüse rağmen faaliyetlerini sürdüren ve virüsten pozitif olarak etkilenen sektörleri inceleyebilirsiniz.

2019 Aralık ayında ilk kez Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve artık tüm dünyayı etkisi altına almış olan koronavirüs, borsayı da etkiledi. Küresel tedarik zincirine zarar veren Covid-19, şirketlerin faaliyetlerini de durma noktasına getirdi.

ADVERTISEMENT

Salgının Asya’dan Avrupa ve Amerika’ya sıçraması, yine küresel anlamda hükümetlerin sosyal ve ticari faaliyetlerini minimuma indirmesine sebep oldu.

Gıda ve perakende başta olmak üzere ilaç, temizlik, biyoteknoloji, kağıt ve sağlık sektörleri koronavirüsten olumlu olarak etkilendi.

Uzmanlar alınan tedbirlerle beraber azalmakta olan ekonomik faaliyetlerle ilgili belirsizliklerin devam etmesi halinde olası gecikmelerin nakit ihtiyaçlarını artırdığını vurguladı. Ayrıca analistler salgının ne zaman sona ereceğiyle ilgili belirsizliklerin var olması nedeniyle nakit ihtiyacına devam edileceğini aktardı.

ADVERTISEMENT

Yaşanan tüm bu gelişmeler, finansal piyasalarda yaşanan likidite sorununun neredeyse tüm varlık gruplarında sert satışları beraberinde getirdiği görülüyor. Aynı zamanda pay piyasalarında da yüzde 30’a varan değer kayıpları da panik satışların yaşanmasına sebep oldu.

Borsada işlem gören çok sayıda firma, analistler tarafından takip ediliyor. Panik satışlara neden olan bu süreçlere karşı ilaç, temizlik, gıda ve perakende alanlarında faaliyet gösteren firmalar bu süreçte değer kazandı.