Koronafobi Nedir Nasıl Korunulur?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronafobi Nedir Nasıl Korunulur?

Neredeyse bir yıldır hemen hemen her gün korona virüsü ile yaşıyoruz. Dünya üzerinde yarattığı büyük etki insanların psikolojik olarak da yıpranmalarına sebep olmuş durumda. Korona virüsü sadece bir virüs olarak yayılmıyor aynı zamanda koronafobi adı altında psikolojik bir etkilenme olarak da insanlar arasında yayılmakta. Peki, koronafobiden korunma yolları neler?

Haber Kaynaklarını Araştırın

Asılsız haberler her zaman için sizi gereksiz bir korku ve endişeye sevk edecektir. İnternet’in bir çöplük olduğunu düşündüğümüzde korona virüsü ile ilgili olan haberlerin doğru kaynaklardan alınması büyük önem taşıyor. Bu kaynaklar ise hepinizin bildiği dünyanın önde gelen haber kaynakları olabilir. BBC, CNN, FOX gibi Amerika ve İngiliz haber kanalları her zaman için doğru ve kesinliği kanıtlanmış haberler yayınlamaktalar.

Panik Yapmamaya Özem Gösterin

Koronafobiden korunma yolları arasında gereksiz panikten uzak durmak da geliyor. Panik en az korona virüsü kadar hızlı yayılır. Gerçekliği kanıtlanmamış bir haberi panikle başkalarına yayarsanız onların da panik yapmasına sebebiyet verirsiniz. Bir süre sonara kitlesel paniğe dönüşen bu durum insanların bilinçsizce hareket etmelerine sebep olacaktır.

Tedbir Alın Ama Abartmayın

Korona virüsü için uzmanların önerdikleri tedbirlerin başında elleri yıkamak ve maske takmak geliyor. Ancak bunu sürekli olarak yapmanın hiçbir anlamı yok. Evdeyken her 10 dakika bir ellerin yıkanmasının hiç bir anlamı yoktur. Pek çok kişi panik durumunda tedbir aldıkları için bu tarz abartılı davranışlar sergilemekteler. Unutmayın evinizin güvenli olduğunu düşünüyorsanız tedbirleri makul şekilde uygulayabilirsiniz.

Felaket Senaryolarına Kulak Asmayın

Adından da anlaşılacağı üzere felaket senaryolarının birer senaryo olduklarını unutmayın. Bilgisayar kullanmayı bilen ve sosyal medya hesabı olan pek çok kişi felaket senaryosu üretebilir. Çoğu insanın bu senaryoları bilinirlik sağlamak için ortaya attıklarını unutmayın. Öyle ki konuyla ilgili eski videoları arşivlerden çıkararak dün çekilmiş gibi paylaşan insanlar olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Koronafobi Nedir Nasıl Korunulur?
Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!