Konut Fiyatları Açıklandı: 2022 Sonuna Kadar Olan Fiyatlarda Belli Oldu !

Konut Fiyatları
Share

Share This Post

or copy the link
Konut fiyatları ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Sektörden olan kişilerin ve temsilcilerin yapmış olduğu açıklamalarda hem iyi hem de kötü haberler verilmiş oldu. Uzmanlar, yapmış oldukları açıklamalarda fiyatlarda olan artışın düşeceğini fakat bunun sebebinin pek bizi mutlu etmeyeceğini de
belirtti.
Konut Fiyatları
Ülkemizde döviz ve enflasyon konusunda yaşanan sürekli artık haliyle bütün sektörleri etkiledi. En fazla artışın olduğu alanlardan bir tanesi de konut fiyatları oldu. Satılık ve kiralık olarak ilana alınan bütün fiyatlar, geçtiğimiz bir yıl içerisinde neredeyse her gün fiyatlar güncellendi. Yakın zamanda bu konu ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı.
Endeksa’nın açıklamış olduğu verilere göre, Türkiye geneli haziran ayı konut satış fiyatında olan artış yıllık
olarak %182 olarak belirlendi. Ay bazlı olarak rekorun kırıldığı mayıs ayında, %14,7’lik artış görüldü. Bundan sonra ki süreç için fiyat artışında azalma beklendiği de belirtildi. Bunun için sebep olarak talebin azalması yönünde açıklama yapıldı.

“Konut fiyatlarında oluşan bu artış, 6 aylık süreç düşünüldüğünde %18,7 dolaylarında olacak, çünkü konut alımı giderek zorlaşıyor”

Bu sebepten dolayı konutlarda oluşan fiyat artışının önümüzde ki dönemlerde tek haneli rakamlara gerilemesi bekleniyor. Bu senenin ikinci yarısında toplam olarak ortalama artışın %18,7 civarında olması bekleniyor. Sektör içerisinden paylaşılan kaynaklara göre ise konut fiyatlarında oluşacak olan düşmenin şu sebeplerden olacağı düşünülüyor:
  • Piyasanın hareketliliğin zirve yapmış olması,
  • Sektör özelinde yeniden düzenleme gelebileceği kaygısı.
  • Konut için kredilere gelen sınırlamalar yüzünden alıcı kitlesinin azalması,
Ülkemizde güncel olan ortalama konut fiyatı ve yıl sonunda beklenilen fiyatlar:
Endeksa yetkilisi, Genel Müdür Görkem Öğüt, bu konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada haziran itibari ile oluşan fiyatları şu şekilde açıkladı:
Ortalama olarak metrekare üzerinden satış fiyatı: 9.979 TL
Ortalama olarak konutların fiyatı: 1.317.228 TL

Öğüt, önümüzde bulunan süreç için yani 6 ay baz alındığında, yaklaşık olarak %18,7’lik bir artış tahmini olduğunu yıl sonunda oluşacak fiyatların ise şu şekilde olabileceğini söyledi:
Ortalama olarak metrekare üzerinden satış fiyatı: 11.853 TL
Ortalama olarak konutların satış fiyatı: 1.552.743 TL

Konut Fiyatları

İstanbul ve diğer şehirler için durum farklı:

Görkem Öğüt, yapmış olduğu açıklamada konutların en çok arttığı iller arasında İstanbul, Mersin ve Antalya’ya ayrıca değindi. Bu şehirler için ortalama olan fiyatlar ise şu şekilde oldu:
İstanbul:
Ortalama olarak konutların metrekare için satış fiyatı: 17.497 TL
Yıl sonu için öngörülen satış fiyatı: 22.360 TL
Ortalama olarak konutların satış fiyatı: 2.099.000 TL
Yıl sonu için öngörülen satış fiyatı: 2.593.000 TL
Antalya:
Ortalama olarak konutların metrekare için satış fiyatı: 14.896 TL
Yıl sonu için öngörülen satış fiyatı: 18.532 TL
Ortalama olarak konutların satış fiyatı: 1.939.220 TL
Yıl sonu için öngörülen satış fiyatı: 2.316.500 TL
Mersin:
Ortalama olarak konutların metrekare için satış fiyatı: 8.933 TL
Yıl sonu için öngörülen satış fiyatı: 11.138 TL
Ortalama olarak konutların satış fiyatı: 1.339.550 TL
Yıl sonu için öngörülen satış fiyatı: 1.704.114 TL
Öğüt, yıl sonu için en fazla değer artışının yaşanabileceği şehir için ise %31 ile Tekirdağ’ın artış yaşayacağı belirtildi.

“Anlık olarak veya günlük olarak yapılacak değişimler artık olmayacak”

Konut Fiyatları
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü olan Makbule Yönel Maya da yaşanacak süreç hakkında açıklamalarda bulundu.  Yaptığı açıklamada Maya, konut fiyatlarında olan artışın hızının azalacağını, artış , BDDK’nın sıkılaşma politikasına göre de kredi verilmesinin zorlaştırılacağını belirtti. Temmuz ayı içerisinde de sürekli olarak değişen fiyatların görülmediğini
açıklamalarına ekledi. Daha sonra ise:
“Alıcı sayısının azalması buna en büyük etken oldu. Kredi oranı da yüzde 60 seviyelerini gördü. Konut alabilmek için yüzde 40 nakit paraya ihtiyacınız olacak. Kredi işlemleri ile yapılan alımlar eskisi kadar cazip değil. Bu sebepten dolayı artış hızı azaldı. Önümüzde olan bu süreçte ise 3 ve 6 aylık olarak konut fiyatları değişecek.”

Artışın birkaç ay daha azalması bekleniyor, fakat uzun vadede durum tersine dönebilir:

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği Başkanı İsmail Özcan’dan ise duruma dair şu şekilde açıklama yaptı. Konut alımlarında gerileme yaşanabilir. Fiyatlarda 3-4 ay kadar beklenen durağanlığın ilerleyen dönemlerde tekrar artışa geçeceğini belirtti. Yaşadığımız dönem şartları itibariyle durum şimdilik böyle olacak fakat konut fiyatları standart bir hale geldikten sonra hem satışların hem de taleplerin artmasını bekliyoruz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Konut Fiyatları Açıklandı: 2022 Sonuna Kadar Olan Fiyatlarda Belli Oldu !
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!