Klavye Hızınızı Artıracak 5 Tüyo

Klavye hızı
Klavye hızı
Share

Share This Post

or copy the link
Klavye hızı test etmek son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Çeşitli siteler aracılığıyla herkes bu ölçümü yapıyor ve kendi ile rekabet halinde oluyor. Kendi istedikleri sonucu alamayan kişiler ise bu konuda bir arayış halindeler. Bu yazımızda klavye hızını nasıl artıracağınıza dair ufak tüyolar hazırladık.

Günlük işlerde dahil olmak üzere artık neredeyse her işimiz için yazı yazmamız gerekiyor. Klavye kullanırken de rahat ve hızlı bir şekilde işleri yetiştirmek önemli oluyor. Zamanı verimli kullanabilmek için de klavye de hızlı olmak bir gereklilik oluyor.

Bu sebeplerden dolayı da klavye hızı önemli bir kavram haline geliyor bizler için. Normalde günlük kullanımda böyle taktiklere çok da ihtiyaç yok aslında. Fakat bazen bir iş üzerine yoğunlaşmak ve hızlı olmak zorunda kalıyoruz. Burada ki tavsiyelerimiz de daha hızlı olmak isteyen kişilere özel olacak.

Klavye hızını artırmak için tüyolar:

F Klavye Kullanmayı Deneyin
10 Parmak Tekniğini Unutmayın
Daha konforlu olan klavyelere geçiş yapın
Oturma şeklinize dikkat edin
Parmaklarınızı klavyeye iyi yerleştirin

F Klavye kullanmayı deneyin:

Klavye hızı

İşlerinizin çoğunluğu Türkçe veya İngilizce yazı yazmaktan ibaret değilse F klavye kullanmayı denemelisiniz.  Genel olarak dünya üzerinde Q klavye kullanım oranı çok fazla olsa da F klavye Türkçe için  tasarlanmıştır.

F klavye hızlı bir şekilde yazı yazma için üretilmiştir. En çok kullanılan harfler klavyenin merkezine kalanlar ise köşelere dağılmış durumdadır. Bunun nedeni yazı yazma sırasında kullanıcıya rahat hareket imkanı sunmaktır.  Genel olarak bu konuda rekorlara sahip olan kişilerin bunu F klavye ile yaptıkları bilinmektedir.

10 Parmak Tekniğini Unutmayın

Klavye hızı

10 parmak klavye kullanma terimini sıkça duymuşsunuzdur. Klavye hızı denildiğinde genel olarak en çok kullanılan kavram olmuştur bu zamana kadar.  F klavye bu konuda bu tekniği kullanabilmeniz için en uygun klavye türüdür. 10 parmak klavyenin kullanılma sebebi genel olarak klavyeye bakmadan ve tüm parmakların tuşlara hakim olmasıdır. Kas hafızanız geliştikçe hızlı bir şekilde yazı yazmanız mümkün olur. Bu şekilde devam ettikçe kas hafızanız oluşacağı için bakmanıza gerek kalmadan hızlı şekilde yazı yazabilirsiniz. Parmaklarınızın konumu klavye hızını etkiler bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

Daha konforlu olan klavyelere geçiş yapın

Klavye hızı

Genel olarak düşünülmeyen hatta masraf olarak düşünülen bir konuda klavye tercihidir. Genel olarak klavyelerin hepsi yazı yazmak için tasarlanmamaktadır. Özellikle günümüzde oyuncu klavyeleri ve renklendirme seçeneği bulunan birçok seçenek mevcuttur. Bu nedenle oyuncular için tasarlanmış olan klavyelerin yazı yazmak için çok da doğru bir seçenek olmadığını hatırlatmamızda fayda var.

Yazı işleri için en çok tercih edilen klavyelerden birini sizlere önerelim. Switch klavye türlerinden olan Brown switch klavye.  Cherry MX Brown switch ile ilgili yapılan incelemeler ve tanıtımlar genel olarak yazı yazmaya en elverişli olan klavyenin bu model olduğunu belirtmişlerdir. Diğer klavyelere oranla daha sessiz çalışması, hareket kabiliyetinin yüksek olması ve uygun maliyeti ile sık tercih edilen türler arasında. Siz de uygun bir araştırma yaparak ve yorumları dikkate alarak kendiniz için uygun olan klavye türünü satın alabilirsiniz. Kullanım amacınıza uygun olan türü tercih ederseniz daha rahat edersiniz.

Oturma şeklinize dikkat edin

oturuş pozisyonu

Bu maddeye kadar olan kısımda klavye hızının artması için önerilerde bulunduk ve genel olarak ürün tercihine kadar tavsiyelerde bulunduk. Bu vermiş olduğumuz maddelerin tamamından verim alabilmeniz için de düzgün bir oturma pozisyonuna sahip olmanız gereklidir.  Genel olarak dik oturma ve sırtınızın düz olması gereklidir öncelikle. Ekran ile aranızda olan mesafeyi iyi ayarlayın. Genel olarak masaya dokunurken ağırlığınız bileğiniz de olmasın. Kol açınız zorlanmayacağınız şekilde olsun. Dirseklerinizi bükmeden yazmaya çalışın, bu sayede hem daha verimli yazacak hem de hızlı olacaksınız.

Parmaklarınızı klavyeye iyi yerleştirin

parmak konumu

İlerleyen dönemlerde kas hafızası sayesinde yazmaya devam ederiz. Bu sebepten dolayı yazmaya başlarken, parmaklarınızın doğru konumda olması çok önemli. 10 parmak kullanımında doğru yeri belirlemek önemli bu yüzden. Q klavye için parmaklarınız genelde A,S,D,F,J,K,L,Ş tuşlarında olmalıdır. F klavyede ise U,İ,E,A,K,M,L,Y tuşlarına parmaklarınızı yerleştirin. Başparmağınız genel olarak boşluk tuşunda olsun.

Genel olarak sizlere klavye hızınızı artırmanız için tavsiyelerimiz bu şekilde. Umarız işinize yarar ve işlerinizi daha hızlı halledersiniz.

5
mutlu
Happy
4
_zg_n
Sad
4
sinirli
Annoyed
4
_a_rm_
Surprised
4
vir_sl_
Infected
Klavye Hızınızı Artıracak 5 Tüyo
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!